KEPCO’yu kimler kurdu?-Korea Electric Power Corporation

2016 yılı itibariyle “Dünyanın en büyük 10 enerji şirketi” listesinde Exxon‘dan sonra 2. sırada bulunan ve Fortune’un dünyanın en büyük 500 şirketi sıralamasında 271. sırada bulunan KEPCO; Türkiye’de çok fazla yatırımı bulunmasa da dünya çapında gayet iyi bilinen bir enerji holdingidir.

Kökeni diğer birçok holding gibi epey eskilere dayanan bu imparatorluk; günümüzde Güney Kore’nin elektrik ihtiyacının tam %93’lük bir payını karşılamaktadır. Ayrıca hala çoğunluk hissesi devletin elinde olup da dünya sıralamasına girmeyi başaran nadir şirketler arasındadır.

KEPCO; uzun ismiyle Korea Electric Power Corporation (Kore Elektrik Enerjisi Şirketi)’nin Türkiye’deki en önemli söz edilişi ise nükleer santral ihalesi için yapılan ön görüşmeler olmuştur.

KEPCO’nun kurucusu kim?

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi KEPCO; epey eski bir tarihe sahiptir ve devlet teşviğiyle kurulmuş bir şirkettir. Tarihi o kadar uzun olunca da haliyle isminde ve yapısında da birçok değişiklik meydana gelmiştir.

İlk kuruluş bilgilerini verecek olursak KEPCO; 1898 yılında Seoul Electric company (Seul Elektrik Şirketi) ismiyle Joseon Hanedanlığı döneminde kurulmuştur. Yani bizzat devlet tarafından kurulmuş olan şirket; 1961 yılında geçirdiği köklü değişikliklerle birlikte bugünkü ismini almış ve KEPCO ismiyle çalışmalarını yürütmeye devam etmiştir.

Dönemin Kore imparatoru Gojong (1852 – 1919)

Günümüzde KEPCO; başlıca faaliyet kolları kömür, nükleer enerji ve rüzgar enerjisi olmak üzere çeşitli alanlarda yatırımları bulunan bir enerji devidir

KEPCO kimin?

Devlet tarafından kurulan şirket uzunca bir süre böyle kalmayı başarmıştır. Hatta günümüzde de yarıdan fazla hissesi Güney Kore Hükümeti’ne ait kuruluşlardadır fakat bazı özelleştirmeler olmuştur. Buna göre; günümüzde KEPCO’nun sahipleri yüzdelik dilim cinsinden şu şekildedir:

  • Kore Finans Ortaklığı (%29.94)
  • Kore Hükümeti (%21.17)
  • Halka arzlar, bireysel yatırımlar, borsa, vs. (%48.89)

21.000’e yakın çalışanı ve 155 milyar dolara yakın varlığı mevcut olan KEPCO’nun CEO ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de Cho Hwan-Ik üstlenmiştir.

Farklı enerji kollarına, yatırımlara ve coğrafyaya göre pek çok alt şirketi bulunan KEPCO; nükleer enerji ve yenilenebilir enerjiye yaptığı eş zamanlı yatırımlarla gelecek yıllarda dünya enerji piyasasında daha da söz sahibi olacağa benzemektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*