Kemal Kılıçdaroğlu kimdir? Nerelidir? Kariyeri nasıl şekillenmiştir?

2018 yılının Mart ayında bu yazıyı yazdığımız günlerde ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin genel başkanı olarak görev yapan Kemal Kılıçdaroğlu; güncel Türkiye siyasetinde önemli bir yere sahiptir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’dan sonra ülkemizde en çok söz sahibi olan ikinci partinin başındaki isim olarak, göreve geldiği günden beri yürüttüğü görevlerle bazılarının eleştirilerini toplamış, bazılarının ise sevgisini kazanmıştır Kemal Kılıçdaroğlu.

Peki doğumundan itibaren hayatını şöyle bir inceleyecek olursak; Kemal Kılıçdaroğlu kimdir? Tunceli’de dünyaya gelip sakin ve mütevazı bir hayat süren Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanlığına uzanan biyografisi nasıl şekillenmiştir. Günümüzdeki koltuğuna ulaşmadan önce Kemal Kılıçdaroğlu nerelerde ne görevler yapmıştır.

Aşağıda size 2-3 dakika içerisinde ana muhalefet partisi CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hayatını mükemmel bir şekilde analatacak bir video mevcut. Videoyu izlemekle beraber Kılıçdaroğlu’nun hayatındaki şu temel kilometre taşlarını yazılı olarak okuyucuya sunabiliriz. İyi seyirler…

Kemal Kılıçdaroğlu:

  • 17 Aralık 1948 tarihinde Tunceli’de dünyaya gözlerini açtı.
  • 1967 yılında Elazığ Ticaret Lisesi’nden mezun oldu.
  • 1971 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdi.
  • 1971 yılında Maliye Bakanlığı’na Hesap Uzman Yardımcısı olarak istihdam edildi.
  • 1983 yılında Gelirler Müdürlüğü, 1991 yılında Bağ-Kur, 1992 yılında SGK Genel Müdürlüğü yaptı ve 1999 yılında SSK Genel Müdürlüğü görevinden emekli oldu.
  • Siyasete ilk atılması 2002 yılında CHP İstanbul Milletvekili olarak meclise girmesiyle gerçekleşti.
  • 2009 yılında İBB Belediye Başkan adayı olarak gösterilse de başarılı olamadı.
  • 22 Mayıs 2010 tarihinden beri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanlık görevini yürütmektedir.

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*