Kellogg’s Şirketinin Kurucusu Kimdir?-Pringles, Corn Flakes ve Special K markalarının merkezi

Kellogg’s merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Michigan eyaletinin Battle Creek şehrinde bulunan yiyecek üretim şirketidir. Şirketin ürünleri içlerinde daha çok tahıl barındıran bisküvi, kraker, meyve aromalı atıştırmalıklar ve vejeteryan diyete uygun hazır yiyecekler biçimindedir. Kellogg’s şirketinin en meşhur markaları arasında Pringles, Corn Flakes, Special K, Froot Loops, Pop-Tarts gibi ürünler başı çekmektedir.

19 Şubat 1906 tarihinde Michigan’da kurulan Kellogg’s şirketinin günümüzde 18 ülkede üretim merkezi ve 180’in üzerinde ülkede de aktif satış faaliyeti bulunmaktadır. En büyük üretim tesisi ise İngiltere’nin Manchester kentinde bulunmaktadır ve burası aynı zamanda şirketin Avrupa operasyon merkezidir. Öte yandan Kellogg’s, Kraliçe II. Elizabeth ve Galler Prensi‘nden “Royal Warranty” adı verilen yetkinin de sahibidir.

Battle Creek Toasted Corn Flake Company 19 Şubat 1906 tarihinde Will ve John Kellogg kardeşler tarafından kurulmuş ve kısa zamanda ürünleriyle öne çıkarak adını duyurmaya başlamıştır. Bu ününün ardından şirket yerel görüntüsünden kurtumak amacıyla 1922 yılında ismini Kellogg Company olarak değiştirmiştir. 1930’lu yıllarda yaşanan buhran dönemlerinde birçok üretim merkezinde uygulanan haftalık 40 saatlik çalışma süresinin aksine şirket çoğu üretim tesisinde bu sınırı 30’a çekmiş ve ek bir haftalık vardiya daha uygulamaya sokarak daha çok insanın iş sahibi olmasını amaçlamıştır. Bu uygulama Kellogg’s şirketinin bazı departmanlarında vve fabrikalarında 1980 yılına kadar devam etmiştir.

Kuruluşundan bu yana bir asırlık zaman geçen Kellogg’s şirketinin günümüzde dünya genelinde 30.000 civarında çalışanı bulunmaktadır. Şirketin yıllık cirosu ise 15 milyar Amerikan doları civarındadır. Günümüzde yönetim kurulu başkanlığını James Jenness‘in yürüttüğü Kellogg’s şirketinin CEO koltuğunda John Bryant oturmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*