Kayserispor ne zaman kuruldu?

Kayserispor, 1966 yılında kurulmuştur. Renklerini Erciyesporun renkleri olan sarı ve kırmızı oluşturmaktadır. Armasının üst tarafında Erciyes dağı yer almaktadır. Altında ise k ile s harfi sarı kırmızı desenler şeklinde tasarlanmıştır. Kayserispor, kuruluşundan önce birçok amatör takım tarafından temsil edilmekteydi. Fakat dönemin federasyon başkanı şehirlerin büyük kulüpler çıkarması amacı ile amatör kulüplerin birleşmesini istedi. Bu sebep ile kuruluş işlemlerine 1965 yılında başlanan Kayserispor, 1966 yılında kurulmuş olundu.

Kayserispor’ un Kuruluş Hikâyesi

Kayserispor’ un kurulum işlemlerine 1965 yılında başlanmıştır. Bu süreçten sonra büyük uğraşlar sunan kayserinin önde gelen isimleri çalışmalarını sürdürmüşlerdir. Bunun ile birlikte maddi yetersizliklerden ötürü kulüp kurma işlemleri sıkıntı çekmeye başlamıştır. Zamanın bölge müdüründen yardım istense de maddi durumun sıkıntıya sokması sadece vakit kaybettirmekteydi. Federasyonun kararından sonra birçok ilde kurulan kulüpler sebebi ile 2.lig de yer almak zorundaydı. Çalışmalarını hızlandırmak için bir fikir ortaya atıldı. O zaman ki Kayseri nüfusunun 150 bin civarında olması ve şehir halkının kulübün kurulması için yardımda bulunması tasarlandı. Şehrin ileri gelenleri tarafından bu fikir Şeker fabrikası toplantı odasında görüşüldü ve karara bağlandı. Ciddi adımlar bu zamandan sonra atılmış oldu. Fakat federasyonun kulüp yetkililerine verdiği cevap şok etkisi yaratmıştı. Bu cevap ise kuruluş için birçok ilden kulüplerin başvurduğu ve Kayserisporun geç kaldığı ile ilgili sorundu. Bu sorun sebebi ile 2.lig’de yer kalmamış kulüp 3.lig’de resmi olarak yer alacaktı. Kayserispor resmi olarak 1 Temmuz 1966 yılında kurulmuş oldu.

Kayserispor’u Kimler Kurdu?

Kayserispor’ un kurucuları birçok isim dâhilinde bulunmaktadır. Bunun dışında kurulmasında yardımcı birçok isim bulunmaktadır. Kayserispor kurulum çalışmalarından kuruluşuna kadar birçok ismin çabaları ile kurulmuş köklü bir kulüptür. Necdet Soner, Rauf Işıldar, İbrahim Bamyacıoğlu, Rıfat Gönen, Şaban Cenkçi, Aydemir Doğan, Mehmet Ali Berkman, İhsan Sahil, Hüseyin Birkan, Haşmet Yıldız, Mücait Pekçetinkaya, Osman Kavuncu, Naci İmamoğlu, Mehmet Çetinkayalı, Hayri Karahisarlı, Seyfi Gözübüyük, Saadettin Kızıklı, İsmet Askeram, Alpay Aktan, Samim Gavremoğlu, Mehmet Özateş, Ercüment Vanoğlu gibi birçok kurucuya sahiptir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*