KAWASAKİ’Yİ KİM KURDU?-KİMİN MALI?

Kawasaki motorsikletleri nerenin malıdır sorusunu çok fazla aldığımız için bugün sizlere bu konuda bir başarı hikayesi anlatmak istedik. Bilindiği üzere yeşil renk tonlarının hakim olduğu Kawasaki motorsikletleri Japon markasıdır. Ancak bu durum aslında bilindiğinden daha komplikedir. Zira bir Japon girişimi olan Kawazaki her ne kadar “Shoza Kawasaki” adlı bir Japon asıllı mühendis tarafından kurulduysada markanın esas büyümesi ve Dünya’ya yayılması farklı olmuştur.

İlk olarak kendi ülkesinde Kawasaki Ağır Sanayi Şirketi olarak kurulan firma burada denizaltı, jet, helikopter, uçak, feribot, traktör, tren üretmeye başlamıştır. Shozo Kawazaki adlı dedemiz bu şirketin kurulmasına vesile olmadan önce Nagazaki’de bir tacirdir. Hatta ticarete 17 yaşında atılmıştır. Ardından gemicilik işine merak salan bu dedemiz, bir kargo gemisi edinip bununla “shipping” dedikleri deniz taşımacılığı işini yapmıştır. Ta ki 27 yaşındayken bu gemi fırtınada batana kadar. İflas edip derin bir kedere saplanan Japon dostumuz bundan sonra bir kaç gemisini daha fırtınada batırmıştır. Yine pes etmeyen Shozo dostumuz Japon gemilerine olan güvenini kaybetmiştir. Bunun üzerine dönemin Japonya ekonomi bakanı Matsukata Masayoshi’nin desteğiyle hükümete ait Sumida Gava Nehrinin kenarındaki arsaya bir tersane açar.

Bu tersanede fırtınaya dayanıklı, kaliteli ve kusursuz japon yük gemileri tasarlamaya başlar. Lan zaten bizde olsa bu iş bakanla beraber arsayı tokiye verip, müteahhitliğini emmioğluna yaptırıp paraları ceplerlerdi. Adamlar japon tabi ülkenin bekası için hala batmayan gemi peşindeler.

1878’deki Kawazaki Ağır Sanayi şirketi bundan sonra Kawasaki tersanecilik şirketi adını alır(18 sene sonra 1896’da).

İlk olarak 1911 yılında Japonya’nın ilk buharlı trenini kuran Kawasaki firması Shinkansen hızlı trenini de icat etmiştir. Bu Shinkansen treni 2003’de o kadar geliştirilmiştir ki saatte 600 km/h’a kadar çıkabilmektedir.

Motorsiklet firması olarak daha çok namını duyurmuş olan Kawasaki firmasının motorsikletlerle olan ilk teması 1958 yılına dayanmaktadır. İlk motorunu bu yılda üreten firma japon motorsiklet devi “Meguro” ile birleşmiştir 1963 yılında. Ardından Amerika kıtasına yayılmak üzere üretime başlayan firma ilk modeli olan 150cc’lik scooter’ları üreterekten piyasaya girmiştir. 300cc’lik iki zamanlı motora sahip “Samurai” ve “Avenger” modelleriyle şöhretini patlatan firma daha çok “top speed”‘leriyle değil de hızlı ivmelenmesi ve de japon kalitesiyle piyasada ün yapmıştır.

Kullanıcı deneyimine çok önem veren Kawasaki’nin son yıllardaki(2012’de ilk olarak ürettiği) Ninja modeli yarışlarda üstün performans göstermiş ve “supersport race” alanında tam bir efsane olmuştur.

Kawasaki Ninja

Kawasaki’yi kim kurdu?

Shozo Kawasaki

Shozo Kawasaki adlı 2 Aralık 1837 doğumlu Nagazaki(Japonya) doğumlu dostumuz kurmuştur. İlk kurulduğunda bir “ağır sanayi şirketi” olarak; ardından “deniz taşımacılığı” şirketi olarak yoluna devam etmiştir. Şimdilerde ise halen her türlü endüstiriyal ağır sanayi ürünlerini üreten firma senelik 35 milyar dolarlık net kar elde etmektedir. Hatta 1.5 trilyon dolar ciroya sahiptir. Japonya’nın en büyük Sanayi üreticilerindendir.

Kawasaki’nin sahibi kim?

Kawazaki kimindir demeyin bana Allah aşkına! Trilyon dolarlık şirket tek bir kişinin ya da ailenin olamaz zaten. Binlerce hissedarı bulunan şirket şu anda Japonya’nın en büyük 3. motosiklet üreticisidir. Hatta 9. En büyük araba üreticisidir. Harley Davidson motorsikletinin de sahibi olan Kawazaki firması Dünya’da sanayi sektörünün olmazsa olmazları konumundadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*