Kartell’in kurucusu kim?-İtalyan mobilya devlerinden

Mobilya dendiğinde akla gelen milletlerden ilki şüphesiz ki İtalyanlardır. İtalyan mobilyasıydı, İtalyan tasarımıydı, İtalyan desenleriydi derken adamlar iyice aşmışlardır bu sektörde… İngilizce yazılarda bile “Italian furniture” tamlamasını gördüğünüz zaman şöyle bir akan sular durur.

Neyse; mobilya sektöründe İtalyanların öneminden yeterince bahsettikten sonra yazımızın konusu olan markaya dönelim: Kartell..

Köklü bir mobilya üreticisi olan Kartell; işe farklı bir sektörde başladıktan sonra ev dekorasyonuna geçen şirketlerinden. Ama bu dezavantajına rağmen bugün İtalya ve ABD başta olmak üzere uluslararası üne sahip bir holding konumundadır.

Şimdi de bu başarıya ulaşmadan öncesinde Kartell’i kimlerin kurduğundan, hangi alanlarda faaliyet gösterip hangi dönüm noktalarını atlattıklarından söz edelim.

Kartell’i kim kurdu?

İtalya’da üretime başlayan bu marka; bugün ev mobilyaları için yaptığı çalışmaların aksine kariyerine otomobil aksesuarları üretip satarak başlamıştır. Kurucusu da tipik İtalyan ismine sahip bir girişimcidir. Kartell mobilya; 1949 yılında Milan’da Giulio Castelli tarafından kurulmuştur.

Kartell markasının kurucusu Giulio CASTELLI (1920 – 2006)

Uzunca bir süre otomobil sektöründe kalan Castell; bu alanda kendini ıspatlayıp saygın bir üretici olduktan sonra nihayet 1963 yılında ev mobilyaları da üretmeye başlamış, böylece firmanın gerçek anlamda tanınmasını sağlayan ürünler için zemin hazırlamıştır.

1963 başlangıcı ve akabinde 70’lerin dönemi boyunca Kartell Mobilya İtalya çapında hızla ününü yaymış, ülkenin en saygın ve en zevk sahibi mobilyacılarından biri olmuştur. Şirketin böyle bir yükselişe geçmesinde Castelli’nin idari ve girişimci becerilerinin yanı sıra; yanında tasarımcı ve mimar olarak çalışan Anna Castelli Ferrieri’nin sıra dışı tasarımları da etkili olmuştur.

Bu sağlam kadro eşliğinde 80’ler ve 90’lar boyunca adım adım büyüyen Kartell; 1998 yılında ABD’de ilk şubesini açarak uluslararası bir statüye kavuşmuştur. Böylece şirket; 2000’li yıllara girerken ihtiyacı olan kurumsal yapılanmayı da atlatmıştır.

2016 yılına geldiğimizde de bu başarılı profilini korumaya devam eden Kartell; çalışmalarına tüm hızıyla devam etmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*