Kartalspor’u kim kurdu?-Anadolu yakasının başarılı ekibi

İsim itibariyle amatör bir semt takımını çağrıştırsa da Kartalspor; 2012-13 sezonunda TFF 1. lige yükselme başarısı göstermiş; her geçen yıl istikrarlı bir şekilde daha büyük mücadelelere atılan bir kulüptür. Çizdiği başarılı profilin yanı sıra ekip; birçok Anadolu kulübüne yaş çıkartır nitelikte köklü mazisi ile de göz doldurmaktadır.

Kartalspor kaç yılında kuruldu?

Forma renkleri olarak bordo-beyazı benimseyen kulübün resmi kuruluşu 60’lı yıllara varsa da organizasyonun gerçekleşmesi ve Kartal’da profesyonel olarak bir topluluğun oluşturulması 1950’den bile öncesine dayanmaktadır. Eğer bunu bir kuruluş tarihi olarak kabul edersek (ki resmi kabul böyledir) Kartalspor; 1949 yılında kurulmuştur. Fakat ’60’lı yıllara kadar kulübün mücadelesi TFF’ye bağlı liglerde gerçekleşmemiş; ilçenin amatör bir ekibi olarak çalışmalarını sürdürmüştür.

Kartalspor TFF’ye giriyor

1965 yılı ise Kartalspor’un kariyeri açısından bir dönüm noktası olmuştur. Çünkü o dönemin yetkilisi olan Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü; kulübün federasyona katılmasını onaylamış ve İstanbul 2. Amatör kümede mücadele etmesine izin vermiştir.

Yani TFF’ye bağlı bir ekip olarak Kartalspor; 1965 yılında Kartal Gençlik Kulübü ismiyle kurulmuştur.

Her yeni ekip gibi maçlarına İstanbul 2. Amatör kümede başlasa da Kartalspor’un bu dönemi çok uzun sürmemiş; daha 1970 yılına gelindiğinde 1. Amatör’e yükselmeyi başarmıştır.

15 yıllık bir adaptasyon döneminden sonra; 1985 yılından itibaren Kartalspor; amatör statüsünden kurtularak TFF profesyonel liglere yükselmiş; 3. ligten müsabakalara çıkmaya başlamıştır. 1988’de 2. Lige, 2007’de 1. lige yükselme başarısı bile gösteren Kartalspor; 2013 yılında ne yazık ki 2. Lige geri düşmüştür ve müsabakalarına hala burada devam etmektedir.

Kartalspor başkanı kim?

Günümüzde Kartalspor; maçlarını 7.195 kişilik Kartal Stadyumunda oynamaktadır. 2016 yılındayken kulüp başkanlığında Taner Özdemir bulunurken; teknik direktörlük makamında ise Sadettin Demirtaş vardır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*