KARDEMİR: FABRİKALAR KURAN FABRİKA

1923 yılında cumhuriyetin kurulmasıyla başlayan sanayileşme ve endüstrileşme hareketinin bir ürünü olan Kardemir Demir-Çelik; 3 Nisan 1937’de; İsmet İnönü’nün başbakanlık döneminde kurulmuştur. 1995 yılındaki özelleştirmeyle bugünkü ismi olan Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret AŞ halini alan işletme; Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ağır sanayi fabrikası olması sebebiyle Türk sanayisinde ayrı bir yere sahiptir.

Kardemir’in kuruluşundan bu yana geçen 78 yıl içerisinde bünyesinde de illa ki değişiklikler olmuştur. İlk başlarda “Demir Çelik Fabrikaları Müessese Müdürlüğü” ismiyle Sümerbank’a bağlı olarak çalışırken; zamanla sanayi ve endüstrinin ilerlemesi ve dallanmaların artması sebebiyle 1955 yılında başlı başına bir kuruluş haline gelerek “Türkiye Demir ve Çelik İşletmeleri Genel Müdürlüğü” ismini almıştır.

1995 özelleştirmesine kadar; yani kamu kuruluşu olarak faaliyet gösterdiği zaman diliminde ülkemizde sanayi alanında birçok ilkin gerçekleşmesine katkıda bulunan Kardemir’in tarihi bir lakabı bile vardır: Fabrikalar kuran fabrika…:)

Özelleştirme sonrasında ise çok daha dinamik ve enerjik bir yapıya kavuşan Kardemir; kendini çağın şartlarına göre yenilemiş ve gerek ülkemizde, gerekse bölgede demir-çelik sanayisi konusundaki hakimiyetini korumasını bilmiştir. Bugün Kardemir’in tüm hisseleri BIST’te işlem görmekte ve Türkiye’nin en büyük ilk 50 sanayi kuruluşu arasında bulunmaktadır.

Kim kurdu: İsmet İnönü

Ne zaman kuruldu: 3 Nisan 1937


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*