Karamazov Kardeşler’in yazarı kim?-1000 sayfalık bir Rus klasiği

Karamazov Kardeşler ismini edebiyatla arası olmayan, hatta hayatında elle tutulur bir roman okumuşluğu olmayanlar dahi mutlaka duymuştur. Daha önce bahsettiğimiz gibi; dünya klasiklerini meşhur yapan en önemli etkenlerden biri de budur.

Ama Karamazov Kardeşler; birçok yönüyle diğer klasiklerden epey ayrı bir yere sahiptir. Sefiller‘den ve Savaş ve Barış‘tan fazla olmasın; özellikle olay örgüsünün uzunluğu ve tüm ayrıntılarıyla ele alınışı bakımından okuyucuların dikkatini çekmektedir. Zaten önceleri cilt 1 ve cilt 2 halinde piyasada bulunan roman, son yıllarda tek cilde indirgenmiş ve kalın mı kalın bir kitap olarak müşteriye sunulmuştur.

Karamazov Kardeşler’in yazarı kim?

Aslında böyle uzun ve gözlem dolu bir romanı yazabilecek son derece sınırlı insan evladı gelip geçti bu dünyadan. Ama araştırma amacıyla siteye girenlere hemen bilgiyi verelim: Karamazov Kardeşler; Rus yazar Fyodor Mihaylovic Dostoyevski tarafından yazılmıştır. Daha öncesinde de yazarın Suç ve Ceza, Yeraltından Notlar gibi romanlarını incelemiştik, bağlantılara tıklayarak onları da okuyabilirsiniz.

“Karamazon Kardeşler” kitabının yazarı Fyodor Mihayloviç DOSTOYEVSKİ (1821 – 1881)

Karamazov Kardeşler’in konusu

Bulundukları bölgede epey nam salmış ve zayıf ailevi bağları; medeniyetten yoksun bir zenginlik eşliğinde gelişen sürüngenimsi duygusal ilişkileriyle bilinen Karamazov Ailesi; birbirinden farklı ve derinlikte üç erkek kardeş ile bir babadan oluşmaktadır.

Ailenin ve çevresindeki olayların, kültürel ögelerin yazar tarafından gayet net bir şekilde aktarıldığı hikaye; ailenin babası ve büyük oğul arasında var olan anlaşmazlık sebebiyle yörenin en muhterem rahibine çözmesini rica etmek için ziyarete gidilmesiyle başlar ve cinayetlerin, entrikaların, akla hayale sığmayacak aşk ilişkilerinin eşliğinde olay hikaye devam eder.

Olay örgüsü dışında en dikkate değer yön; tabii ki Dostoyevski’nin o bilgisayar analizlerini andıran gözlem yeteneği, bir sahnedeki tüm detayları okuyucuya aktarabilmesi ve sizi adeta o dönemin Rusya’sına, Karamazov Kardeşler’in davalarının sürdüğü ortama sürüvermesidir.

Eğer şöyle sizi uzun süre meşgul edecek, her gün birkaç saya okuyup okuyup zihninizi dağıtacağınız bir başyapıt arıyorsanız, Karamazov kardeşler tam size göredir. Hepinize iyi okumalar…

Uzun soluklu bir yazı yazıp sizleri de sıkmak istemedik. Bir an önce kitabı açın, okumaya başlayın ve sizi içinde bulunduğunuz hastalıklı çağdan kurtaracak geçitten atlayıp geçmişteki bambaşka zamanlara gidin..:)


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*