İLK MÜSLÜMAN TÜRK DEVLETİ: KARAHANLILAR

Özellikle tarih derslerinde bu yönüyle kafamıza vura vura kazınmış olan Karahanlı Devleti; 840 yılında tam Orta Asya’da kurulmuş bir Türk devletidir. Kurucusu Bilge Kül Kadir Han’dır.

Bilge Kül Kadir Han

Karahanlıların kuruluş tarihi; tam Uygur Devleti’nin Kırgızlar tarafından yıkıldığı zamana denk gelmiştir. Dolayısıyla o yıllarda Orta Asya’da ve Doğu Türkistan’da önemli güç değişiklikleri olduğunu söyleyebiliriz.

Hatta bir yanda Maniheizm’i kabul etmiş Uygurları; diğer yanda İslam’ı kabul etmiş Karahanlıları düşünürsek; Türk kültürünün de önemli bir değişim içerisinde olduğu söylenebilir.

Ama şunu da belirtelim Karahanlıların ilk Müslüman Türk devleti olması, sihirli değnek misali bu dönemde Türklerin birden bire Müslüman olduğu gibi bir algıya sebep olmamalıdır. 751 Talas Savaşı’ndan beri süregelen bu din değiştirme süreci, Karahanlılarda devlet dini olarak İslam’ı kabul etmesiyle doruğa çıkmıştır. Yoksa; Karluk, Yağma ve Çiğil boyları başta olmak üzere birçok Türk boyunun oluşturduğu bir konfederasyon olan Karahanlı Devletinde hala Müslüman olmayanlar da mevcuttu. Öyle ki; Karahanlıların kurucusu olan Bilge Kül Kadir Han Müslüman olmasına rağmen, devletin topluca din değiştirmesi ancak 924’te başa geçen Satuk Buğra Han zamanında gerçekleşmiştir. Satuk Buğra Han da Müslüman olduktan sonra Abdulkerim adını almıştır.

İlk başkenti Balasagun olan; 934’te ise Kaşgar’a taşınan Karahanlı Devleti; 1043 yılında Doğu ve Batı Karahanlılar olmak üzere ikiye ayrılmış; batı devleti 1212’de Harezmşahlar; doğu devleti de 1211’de Karahitaylar tarafından yıkılmıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


5 Comments

  1. İlk yorumun devamı… İlk azat Müslüman devleti ve Müslüman imparatorluğu kuran Türk milleti üzerine yazılan kitaplar örnekleri verebilen birileri varsa çok memnun olurum. Tekrar yorumunuz için çok teşekkür ederim

  2. Bu bilgiyi araşdırmama sebəb Kurtlar Vadisi Pusu olmuşdur bildiyiniz kadar ordada ilk konsey Karahanlı konseyi olmuşdur bu filimi bu üzdən çok seviyorum.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*