Karadeniz Teknik Üniversitesi’ni kimler kurdu?-Türkiye’nin en eski 4. üniversitesi

Kadrosunda bulunan bölümler ve akademik birimler itibariyle epey geniş bir öğrenci kitlesine hitap eden KTÜ; bugün öğrenciler tarafından ön sıralarda tercih edilen bir üniversite olmasa da aslında TC eğitim tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. Zaten Trabzon’da kurulmuş bu üniversitenin isminin neden “Trabzon” değil de; bütün bölgeye hitap edercesine “Karadeniz” sıfatıyla isimlendirildiğini düşünmek; sahip olduğu ilkleri idrak etmek açısından önemli bir ipucu olacaktır.

KTÜ ne zaman kuruldu?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; başlıkta söylendiği gibi KTÜ; Türkiye’nin en eski dördüncü üniversitesidir ve 1955 yılında kurulmuştur. Yani yarım asırdan fazla bir geçmişe sahiptir. Türkiye çapında ilk üç sırada bulunmasa da KTÜ’nin Türkiye’de ilk olduğu bir klasman vardır: İstanbul ve Ankara dışında açılan ilk üniversitedir ve uzunca bir dönem Karadeniz bölgesinde üniversite okumak isteyen gençlerin yegane eğitim yuvası olmuştur.

KTÜ’nin kurucusu kimdir?

1955 yılında görevde bulunan farklı makamları ele alacak olursak KTÜ; Adnan Menderes’in başbakanlık döneminde kurulmuştur. Trabzon’da böyle bir üniversite açılması için önerge veren kişiler ise dönemin Trabzon milletvekili Mustafa Reşit Tarakçıoğlu ve 28 arkadaşı olmuştur.

Dönemin Trabzon Milletvekili Mustafa Reşit TARAKÇIOĞLU

KTÜ bölümleri

%30 İngilizce ağırlıklı eğitim programına göre hizmet vermekte olan KTÜ; 17 fakülte, 2 yüksekokul, 10 meslek yüksek okulu, 7 enstitü, 21 araştırma ve uygulama merkezi, 1 teknokent ve 1 devlet konservatuvarı ile epey geniş bir yelpazede öğrencilere eğitim imkanları sunmaktadır. Bu bölümlerin tamamı da Trabzon ilçelerine dağılmış olan 12 adet kampüsün sınırları dahilindedir. Kısaca saymak gerekirse Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin sahip olduğu yerleşkeler şu şekildedir:

-Kanuni Kampüsü (Ana yerleşke)

-Fatih Kampüsü

-Akçaabat Kampüsü

-Sürmene Kampüsü

-Muammer Dereli Kampüsü

-Beşikdüzü Kampüsü

-Of Kampüsü

-Vakfıkebir Kampüsü

-Maçka Kampüsü

-Arsin Kampüsü

-Yalıncak Kampüsü

-Sahil Kampüsü


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*