Kapalıçarşı’yı kimler yaptırdı?-Yarım milyon nüfuslu pazar

İstanbul’da gezilecek yerler sayılacağı zaman herkesin ilk beşindedir Kapalıçarşı. İnternetten ve sanal ortamdan yatırım yapmaya bir türlü alışamayan amcaların ve teyzelerin uğradığı kuyumcular; kah antika meraklısı burjuvalarımızın, kah Türkiye’den bir hatıra götürmek isteyen turistlerin uğradığı halıcılar… Bunların yanı sıra esnafın veya yorulup dinlenmek isteyen ziyaretçilerin oturup bazen dertlerinden, bazen “umut”larından konuştuğu çay-kahveciler…

Evet; eğer siz de bizzat gördüyseniz bu söylediklerimin hiçbirinin abartı olmadığını biliyorsunuz. Yılları bırakın; asırlara meydan okuyan ruhuyla Kapalıçarşı, İstanbul ekonomisinin can damarlarından biridir. Hem yerel ekonomi açısından hem de turizm açısından. Barındırdığı 4.000 cıvarı dükkan ve 25.000 cıvarı çalışan ile yerliler de adeta sosyolojik yönden incelenebilecek bir topluluk oluşturmuşlardır burada… En önemlisi de; 2016 yılına girdiğimizde bile o eskilerden kalan Osmanlı havasını buram buram hissedersiniz. Öyle hamburgermiş, “pizza”ymış sağlıksız şartlara mahkum kalmazsınız.

Kapalıçarşı nerededir?

İstanbul’un Avrupa yakasında geniş bir alana yayılmış olan Kapalıçarşı; Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtleri arasındaki geniş mi geniş bir arazide yapılmıştır. Eğer o bölgenin yabancısı iseniz sakın ha elleriniz cebinizde rüzgar nereye götürürse moduyla dolaşmayın. Bir girişinden girdiğiniz çarşıdan daha önce hiç görmediğiniz bir çıkışa sürüklenebilirsiniz. Hatta o bile olmayabilir. Bu muazzam çarşının içinde dolanıp durabilirsiniz.

Kapalıçarşı ne zaman yapıldı?

Dünyanın en büyük çarşısı unvanını elinde bulunduran Kapalıçarşı; bildiğimiz şekliyle Fatih Sultan Mehmet döneminde hizmet vermeye başlamıştır. İstanbul’un fethinden sonra inşa ettirdiği Yeni Bedesten ile Kapalıçarşı bugünküne yakın bir hal alsa da İç Bedesten’in Bizans döneminden kaldığı bilinmektedir. Ama o zamanlar ne amaçla kullanıldığı kesin değildir. Bu kabuller neticesinde de Kapalıçarşı’nın kuruluşu 1461 olarak tarihe geçmiştir. Son halini alması ise Kanuni Sultan Süleyman döneminde olmuştur.

Yazının başında dediğimiz gibi; burası her ne kadar İstanul piyasası için önemli bir mekan olsa da; ülkeye sağladığı gelirin önemli bir yüzdesi turistik gezilerden gelmektedir. Uzmanların belirttiğine göre yılda 90 milyondan fazla turistin ziyaret ettiği Kapalıçarşı’da yerli esnaf kadar bu turistler de kalabalık oluşturmaktadır. Bu yüzden eğer sadece gezip görme amaçlı gidecekseniz ziyaret saatinizi kalabalığın azalması, dükkanlara mal taşıma işlerinin olması gibi durumları hesaba katarak tam olarak belirlemenizi tavsiye ederiz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*