Kanada’nın kurucusu kimdir?

Yüz ölçümü bakımından dünyanın 2. büyük ülkesi olan Kanada; Kuzey Amerikanın en kuzeyinde bulunan, soğuk iklimi, gelişmiş ve kalkınmış bir yönetimi-devlet yapısı, buz hokeyi, akçaağacı ve geyikleri ile meşhur bir devlettir.:)

“Kanada ne zaman kuruldu?” diye soracak olursak; avrupalıların Yeni Dünya’yı keşfetmesiyle paralel bir zaman dilimiyle karşılaşırız. Şöyle ki; bugün Kanada Devleti’ne ait olan topraklar 1500’lerden 1600’lere kadar Avrupadaki anakaralara bağlı olan kolonicilerin elindeydi. Aslında İngilizlerden çok Fransızlar tarafından yerleşime açılmış ve ehlileştirilmiş bir yer olan Kanada’nın gerek sloganında, gerek kültüründe, gerekse yaşam tarzında Fransız esintilerinin bulunmasının sebebi de budur. (Devletin sloganı “denizden denize kadar” anlamına gelen “A Mari Usque Ad Mare” şeklindedir.)

İlerleyen yıllarda aç gözlü Avrupalılara af edersiniz bu eşşek kadar kıta bile yetmemiş; akabinde de koloniler arasında savaşlar başlamıştır. Bu sürtüşmenin sonucu olarak 1763’te yaşanan Yedi Yıl Savaşları neticesinde Fransa; Karayip Adalarına çekilerek Kuzey Amerika’da sahiplendiği bölgeleri İngiltere’ye bırakmıştır. (Kızılderililer kim ki zaten…)

Kanada’da gerçekleşen bu el değiştirme bağımsızlık sürecine zemin hazırlamıştır ve sonunda 1 Temmuz 1867 tarihinde Quebec, Ontaria, New Brunswick ve New Scotland isimlerindeki 4 İngiliz eyaleti iç bağımsızlığını kazanmıştır. Bugünkü Kanada Devleti de işte bu 4 temel koloninin oluşturduğu konfederasyondan gelmektedir.

Günümüzde 3 bölge ve 10 eyalete ayrılmış olan Kanada; parlamenter-monarşik sistem ile yönetilmektedir.

Kanada’yı kim kurmuştur?

İngiliz Milletler topluluğu üyesi olan Kanada; 1949 yılında Kraliçe 2.Elizabeth’in Kanada ve diğer İngiliz kökenli devletlerin anayasal monarşilerini onaylamasıyla beraber tarih sahnesinde tam olarak yerini almıştır denebilir.

Kanadayı kim keşfetti?

Ayak basma anlamında Kanada’ya ilk gelen yabancılar 1000-1100 yılları arasında Vikingler olmuştur. Yerleşim anlamında ise yazının başında bahsedildiği gibi Avrupalı koloniciler 1500-1600 yılları arasında gelmiştir.

Bu keşifler öncesinde Kanada’da; Kızılderililerin ilk ataları olduğu tahmin edilen ve “İlk Haklar” ismiyle bilinen masum insanlar yaşamaktaydı.

Başkenti Ottawa olan Kanada’nın; o kadar büyük ülke olmasına rağmen tek komşusu ABD’dir. Ayrıca; güney taraftaki ABD-Kanada sınırı; dünyanın korunmayan en uzun kara sınırıdır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*