Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü Ne Zaman Kuruldu?

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (kısa adıyla Caltech), Amerika Birleşik Devletleri’nin California Eyaleti’nin Pasadena şehrinde bulunan özel bir araştırma üniversitesidir. Temel bilimler ve mühendislik alanında daha çok araştırmaya yönelmiş olan üniversitenin 2014 yılı verilerine göre 983 lisans ve 1226 lisansüstü öğrencisi bulunmaktadır. Diğer üniversiteler ile karşılaştırıldığında oldukça az öğrenciye sahip olan enstitünün aynı yıl için bağış miktarı 2.09 milyar dolar olarak açıklanmıştır.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nün kuruluşu 1891 yılına denk gelmektedir. Meslek okulu olarak eğitime başlayan kurum 1910 yılında bu departmanını kapatarak kolej yapısına dönmüş ve bugünkü ismini de 1921 senesinde almıştır.

Kurulduğu zamanlarda iş adamı ve politikacı Amos G. Throop tarafından yoğun destek gören kurum, bu sebeple bugünkü ismini almadan evvel Throop Üniversitesi, Throop Politeknik Enstitüsü veya Throop Teknoloji Koleji olarak da anılmıştır. Enstitü 1934 yılında Amerikan Üniversiteler Birliği’ne katılmıştır. Devlet desteğiyle 1936 ve 1943 yılları arasında enstitü dahilinde, Macar asıllı matematikçi ve mühendis Theodore von Karman tarafından NASA Jet İtki Laboratuvarı kurulmuştur ve günümüzde de hala enstitü tarafından yönetilmektedir.

Nüfus açısından değerlendirildiğinde oldukça küçük gözüken enstitünün 33 mezunu farklı alanlarda toplamda 34 Nobel ödülü kazanmıştır. Mezunları arasında dünyaca ünlü mikroişlemci şirketi Intel’in kurucusu Gordon Moore, Mathematica ve Wolfram Alpha’nın yaratıcısı Stephen Wolfram, gravitasyon ve astrofizik alanlarına katkılarıyla tanına fizikçi Kip Thorne, istatistik fizik alanındaki katkılarıyla bilinen ve 2010 Fields Madalyası sahibi matematikçi Stanislav Smirnov gibi isimleri barındıran enstitü, farklı parametrelere göre yapılan üniversiteler arası değerlendirmelerde her zaman en üst sıralarda yer almayı başarmıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*