Jung Psikolojisi kitabını kim yazdı?-Psikolojinin iki duayenine dair bir karşılaştırma

Psikoloji dendiği zaman çoğu kişinin aklına “Freud” kelimesi gelecektir. Yani ömrü boyunca psikolojiyle uzaktan yakından ilgili olmayan insanlar bile Freud ismini mutlaka duymuştur. İlk adını bile bilmez ama o kelimeyi bilir, o derece…

Fakat psikoloji alanında onun kadar önemli katkılarda bulunmuş, tarihe geçmiş ve günümüzde halen pek çok taraftarı bulunan biri daha vardır ki; Tevfik Fikret, Tesla ve diğer birçok “yanlış çağda dünyaya gelmiş düşünür” gibi değeri tam olarak anlaşılmamış, hak ettiği üne kavuşamamıştır. İşte o kahramanımızın adı Carl Gustav Jung’tur.

Genç yaşlardan beri gelecek vaat eden bir öğrenci olarak eğitim alan Jung; o ders senin bu ders benim, o seminer senin şu konferans benim demeden kendini sürekli geliştirmiş, en sonunda gençliğinde hayranı olduğu Freud’un yanında çalışmaya başlamıştır. Jung’un gözünde bir nevi idol olan Freud ile beraber bilinç-bilinçaltı konularında çok iyi çalışmalarda bulunmuşlardır. Fakat ne yazık ki ilerleyen yıllarda fikir ayrılıkları baş göstermiş ve Gustav Jung, kendi yolunu çizmek durumunda kalmıştır. Fikir ayrılıklarının başında bilinç ve bilinçaltının kökeni, hangisinin hangisini yarattığı, Jung’un bilinçaltını kollektif ve bireysel olarak ikiye ayıran ve evrensel, ortak bir hafızayı savunan görüşüne Freud’un her şeyin kökenini cinsel enerjiye bağlayan libido görüşü gibi durumlar mevcuttur. Tabii ki bunlara uzun uzadıya girmeyeceğiz ve sizlere sadece Jung Psikolojisiyle ilgili güzel bir Türkçe kaynak olan bu kitabın yazarını ve içeriğini tanıtacağız:

Jung Psikolojisi kitabının yazarı kim?

Yason Yayınevi tarafından piyasaya sürülen kitap aslında konusunu aşağı yukarı ismiyle de belli etmektedir. Konuya yeni giriş yapmış olan okuyucuya Jung Psikolojisiyle ilgili temel kavramları ve Freud’un psikanaliz görüşleriyle Jung’un analitik psikoloji görüşleri arasındaki temel farkları karşılaştırmakta, bu kavramların ne olduğundan bahsetmektedir. Evet; Freud’un görüşlerine psikanaliz, Jung’un görüşlerine ise analitik psikoloji deniyor. Analitik psikolojinin biraz mistik ve gizemli bir havası da vardır belirtelim. Dolayısıyla bu kitabı okuduğunuz zaman konu hakkında bir genel kültür sahibi olacak ve sonradan okumayı tercih ettiğiniz psikoloji kitaplarını daha rahat anlayabileceksiniz.

O zaman hepinizin beklediği o cümleye gelelim: Jung Psikolojisi kitabının yazarı Murat Ukray’dır.

Yazımızı da kitabın arka kapağında bulunan tanıtım yazısıyla bitirelim:

Analitik psikolojiye göre, her insanın bir dış bir de iç dünyası vardır. Çevremize yönelik olarak ‘persona’ denen, bulunduğumuz çevreye, kültüre uyum sonucunda kazandığımız özellikler bütünü tanımlanmıştır. Eğer buna körü körüne uyacak derecede, kendi beynimizle sorgulamadan toplumsal kalıbı özümsersek, kişiliğimizle ilişkimizi kaybedebiliriz.

‘Gölgelenmiş kişilik’ denilen yapımız ise, gizlediğimiz kendimizin de fark edemediği alkol kullananlarda da gözlenebilen bilincimizin baskıdan kurtulduğu anlarda gerçekleştirdiğimiz düşünsel ve eylemsel yaklaşımlardan oluşur. Bunu aslında kendimizde olan sevmediğimiz özellikleri, başkalarına atfetme şeklinde nitelenebilecek olan ‘yansıtma’larda da gözleyebilmekteyiz.

Jung’a göre iç dünyamıza yönelik de çeşitli yapılarımız vardır. Her insanda hem dişiliğe ait bir davranış ve hissediş yapısı (ki buna ‘anima’ adını vermiştir) hem de erkekliğe ait bir yapı ‘animus’ vardır. Ona göre bu iki yapı arasındaki dengeye ait sorunlar cinsel kimlik bozukluklarından, kişilik bozukluklarına dek çok farklı psikiyatrik bozukluklara yol açabilmektedir.”


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*