Jotun’u Kim Kurdu?

Norveç kökenli bir şirket olan Jotun, Türkiye üzerinde de faaliyet gösteren kimya ve boya üzerine kurulmuş bir kuruluştur. Sadece Türkiye değil pek çok ülkeye de hizmet vermesi ile birlikte tanınan Jotun dünyaca ünlü bir marka olmasını kaliteli üretim teknolojilerine ve sağlam iş ilişkilerine dayandırmaktadır. Daha birkaç sene öncesine kadar 45 ülkede şirkete sahip olan Jotun, 19 ülkede de üretimlerini gerçekleştirmektedir.

Konut, gemi ve endüstri alanında inşa edilen değerlere estetik bir görüntü kazandırmakla birlikte koruma altına almak amacıyla boya üretimi yapan Jotun’u kim kurdu, hangi ülkede faaliyet gösteriyor gibi sorularda çeşitli zamanlarda gündeme gelmektedir.

Jotun Nerenin Malı?

Jotun Group Norveç’te kurulmuş bir marka. Bu nedenle de Jotun Norveç malı olarak görünüyor olabilir. Ancak merkezi Norveç’te olan Jotun ürünleri dünyanın tam 19 ülkesinde üretildiği için her ürün farklı ülkelerden gönderilebiliyor. Bu ufak ayrıntıya ek olarak ürünlerini dünya üzerinde pek çok ülkeye ulaştıran Jotun gemicilere yönelik bir marka olarak biliniyor.

Jotun’un Sahipleri Kim?

Jotun Norveç’in Sandefjord kentinde kurulmuş bir marka olarak serüvenine başladı. Balina avlığının Norveç’te altın çağını yaşadığı bir dönemde hazırladığı ürünleri gemicilere sundu. İlk zamanlar sadece gemilere yönelik boya ürünleri satan bir firma iken zamanla ilerleyerek büyük işler başaran bir firma haline geldi. 1920 yılında kurulan Jotun Odd Gleditsch tarafından çalışma hayatına girdi. Küçük bir dükkân iken zamanla kaliteli üretimler yapması ve gemicilerin beklentileri dışında estetik bir kaygı ile toz boyaların hazırlanması Jotun’u bugünkü haline getirdi.

Jotun’un Kuruluşu

1920 yılında kurulan Jotun, 1926 yılına kadar gelişme gösterdi ve 1926’da deniz ve endüstri boyaları üreten bir fabrika açtı. Aynı yıl yurt dışına yatırım yapan Jotun yatırımlarını Libya’dan yana kullandı. Türkiye ile tanışması ise 1989’u bulan Jotun toz boya üzerine Çerkezköy’de üretime başladı. Daha sonra 1993 yılında yaş boya fabrikasını da Türkiye’de kurdu. Norveç’te faaliyete giren ilk firmalar arasında bulunan Jotun dış cephe boyaları, iç cephe boyaları, ahşap ürün boyaları gibi ürünlere her geçen gün yenilerini ekleyerek gelişmesine devam etmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

  1. BoyanıZ dünyanın en iyi bayan ama ben sizin sirketin bir elemanı olmak için iki gün sayan biri olarak beni işe almanızı arz ederim saygılarımla hakan gül

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*