Johnson&Johnson’ın Kuruluşu-Sargı Bezinden Servete Giden Yol…

Johnson & Johnson merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey eyaletinde bulunan tıbbi cihazlar, ilaç ve ambalajlı tüketim ürünleri üzerine odaklanmış bir Amerikan şirketidir. Dünya çapında 120.000’in üzerinde çalışana sahip olan şirketin 250 alt şirketi bulunmaktadır. 57 ülkede operasyon merkezi ve 175 ülkenin üzerinde satış pazarıyla Johnson&Johnson kuruluşundan bu yana sektöründe lider konumda yer almıştır.

2014 verilerine göre yaklaşık olarak 75 milyar dolarlık yıllık ciroya sahip olan şirketin en tanıdık markaları Johnson’s Baby adıyla piyasada bulunan bebek bakım malzemeleri, Neutrogena cilt bakım ve Clean & Clear yüz bakım ürünleri, Tylenol ağrı kesici, Band-Aid yara bandı ve Acuvue adıyla satılan kontakt lenslerdir.

1885 yılında Robert Wood Johnson‘ın kardeşleri James Wood Johnson ve Edward Mead Johnson‘a katılarak, hem bireysel olarak hem de ameliyathanelerde kullanıma hazır sargı bezleri üretimine başlaması Johnson & Johnson’ın hikayesinin başlangıcı olarak bilinmektedir. Johnson kardeşler ilk ürünlerini 1886 yılında piyasaya sürmüşlerdir ve hemen bir yıl sonra 1887’de kuruluşları şirketleşme başarısını göstermiştir. Robert Wood Johnson şirketin ilk yönetim kurulu başkanı olarak görev almıştır. 19. yüzyıl boyunca sağlık sektörünün gelişmesi için özel çaba harcayan Robert Wood Johnson’ın ismi New Jersey eyaletinde bir hastaneye verilmiştir. 1910 yılındaki ölümünün ardından kardeşlerin iki numarası James Wood Johnson ağabeyinin koltuğuna oturmuş ve 22 yıl boyunca da görevini devam ettirmiştir. Robert Wood Johnson, kendi aile üyelerini ürün reklamlarında kullanmıştır. Bunun en belirgin örneği ise şirket tarafından üretilen ilk bebek pudrasının reklam yüzü olarak torunu Mary Lea Johnson Richards‘ı kullanması olmuştur.

Kuruluşunun ardından uzun süreler boyunca bir aile şirketi olarak işleyen Johnson & Johnson bir servet biriktirmiştir. Hatta öyle ki Robert Wood Johnson’ın büyük-büyük torunu Jamie Johnson bu durumu ele alan “Zengin Doğmak” isimli bir belgesel dahi çekmiştir. 1886 yılında kurulan ve günümüzde ilaç ve kişisel bakım ürünlerinin çoğunda imzasını görebileceğimiz Johnson & Johnson aynı zamanda medikal cihaz üretiminde de oldukça başarılı olmuştur. 26 Nisan 2012 tarihinden bu yana şirketin yönetim kurulu başkanlığı ve CEO’luk koltuğunda Amerikalı işadamı Alex Gorsky oturmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*