Japan Post Holdings’i kim kurdu?-Japon devletinin posta ve lojistik servisi..

Dünyanın en büyük holdingleri arasında ilk 20’de bulunan Japan Post Holdings, rakiplerinin aksine son derece yakın bir kuruluş öyküsüne sahiptir ve holding bazında piyasaya yeni girmiştir. Dünya sıralamasında rakipleri olan Exxon Mobil, Walmart, vs. vs. şirketlerin yüzyıllara varan geçmişinin olduğu düşünülürse; Japan Post Holdings’e yapılan yatırım ve ilgili pazarlara sağlam bir giriş yapmak için yürüttüğü faaliyetlerin boyutunu düşünmek zor olmayacaktır. Ayrıca; “Dünyanın en zengin şirketlerinin kurucuları kim?” adlı yazımızı da okuyarak bu sıralama hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Biz şimdilik Uzakdoğu’dan kopup bir dünya devi olan Japan Post Holdings’in kuruluş bilgilerine ve vizyonuna değinelim:

Japan Post Holdings’in kurucusu kim?

Bakın aslında kelimelerin anlamlarını ve ayrıntıları merak eden, bunlara dikkat eden biriyseniz başlıktan da ip ucunu fark etmişsinizdir. Asya kökenli birçok büyük şirkette olduğu gibi Japan Post Holdings de devlet kökenli ve devlet bütçesiyle var olan holdinglerden biridir.

Yakın bir zamanda kurulmuş olmasıyla da birleştirecek olursak hemen kuruluş bilgilerini verelim: Japan Post Holdings; 2006 yılında Japonya Devleti tarafından kurulmuştur. Yani sadece 10 yıllık bir geçmişe sahiptir ve yakında 11. yılına giriş yapacaktır.

Günümüzde ağırlıklı olarak postacılık ve lojistik, bankacılık, yatırım fonları ve sigortacılık gibi sektörlerde faaliyet göstermektedir ve tam 230.000 cıvarında çalışanı bulunmaktadır. Evet; tam 230.000 kişilik bir imparatorluk… Japon lojistiğinde ve bankacılığında gerçekten çok sağlam bir tekel…

Tabii bu kadar çok sektörde faaliyet gösteren bir holding olunca, holdingin şirketleri de bazı “alt kümeler” bünyesinde birleştirilmiştir. Bu birleştirme de genelde faaliyet gösterilen sektöre, çalışma alanına göre yapılmıştır. Japan Post Holdings’in alt kolları şu şekildedir:

  • Japon Post Delivery (Posta ulaştırma)
  • Japon Post Networks (Postaneler ile ilgili)
  • Japon Post Bank (Bankacılık faaliyetleri)
  • Japon Post Insurance (Sigortacılık faaliyetleri)
  • Toll Holdings (Taşımacılık ve lojistik faaliyetleri)

İşte böyle geniş bir imparatorluk…

Japan Post Holdings’in sahibi kim?

Şimdi öyle yüzbinlerce kişilik çalışanı, o kadar geniş faaliyet sahasını görünce insan ister istemez “Kimin yahu bu Japan Post Holdings” diye sorar. Biz de hemen cevabını veriyoruz: Japan Post Holdings; hisseler bakımından %80.49 oranında Japon hükümetinin mülkündedir. Geri kalan hisseler ise halka arz ve birtakım diğer hissedarlar arasında paylaşılmıştır.

Yönetim kadrosuna bakacak olursak; Japan Post Holdings’in CEO’Luk görevi Taizo Nishimuro tarafından yürütülmektedir.

Bu devasa ve faal holdingin tamamen özelleştirilmesi sık sık gündeme gelse de bir türlü gerçekleşememiş ve şu sıralar askıya alınmış durumdadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*