Jagiellonian Üniversitesi’ni kim kurdu?-Polonya’nın en eski ve en iyi üniversitesi

2015 yılında yapılan sıralamada Varşova Üniversitesi’nin bile önünde yer alarak “Polonya’nın en iyi üniversitesi” unvanını kazanan Jagiellonian; eğitim kalitesinin yanında tarihi havası ve yüzyılların deneyimiyle de dikkatleri üzerine çekmektedir.

Bütün bu cazip unsurların bir araya gelmesi dolayısıyla da Jagellonian Üniversitesi; yurt dışı eğitim fırsatı arayanların veya Polonya’da yaşayan başarılı öğrencilerin öncelikli tercihleri arasında yer almaktadır. Peki; Polonya’yı bırakın, Orta Avrupa’nın en köklü eğitim kurumlarından biri olan bu okul; kaç yılında kurulmuştur? Yüzyıllar boyunca hangi reformları geçirmiştir? Hangi savaşları atlatmıştır? İşte yanıtları:

Jagiellonian Üniversitesi nerede?

Ana kampüsü Polonya’nın Krakow şehrinde bulunan Jagiellonian Üniversitesi; sahip olduğu konumdan dolayı eskiden Krakow Üniversitesi ismiyle de anılırmış, ama tabii zamanla okulun formatında pek çok değişiklik olmuş.

Üniversitenin kuruluşu ise Orta Çağ’a kadar uzanmaktadır. Dolayısıyla tıpkı İtalya’daki Bologna ve Modena Üniversiteleri gibi son derece eski bir kurumdur. Kurucusundan da bahsedecek olursak Jagiellonian Üniversitesi; 1364 yılında dönemin Polonya Kralı 3. Kazimierz tarafından kurulmuştur. Tabii o zamanlar kralın kendi ülkesi dahi olsa öyle ha deyince bir okul açması mümkün değildi. Skolastik düşünce sisteminde olan Avrupa’da; bir okulun açılabilmesi için Papa’nın onayı gerekliydi. Bu yüzden Jagiellonian Üniversitesi’nin temlleri de ancak dönemin Papa’sı 5. Urban’dan alınan izinle kurulabilmiştir. Okulun ilk rektörü ise Stanislaw of Skarbimierz olmuştur.

Jagiellonian Üniversitesi’nin kurucu rektörü Stanislaw of Skarbimierz (1360 – 1431)

İçinde bulunduğu dönemde Polonya’nın eğitimli ve bilgili nüfus ihtiyacını karşılamak amacıyla faaliyete başlayan okulun ilk yatırımları bizzat kral tarafından yapılmıştır. Bunu sayılarla belirtmek gerekirse; Krakow Üniversitesi’nin bir adet güzel sanatlar, iki adet tıp, üç adet Hıristiyan Hukuku, beş adet Roma Hukuku kürsüsüsünün masrafları bizzat kralın hazinesinden karşılanmıştır.

1500’lü yıllara kadar böyle Orta Çağ-Kilise güdümünde faaliyetlerine devam eden okul; Rönesans ve Aydınlanma’ya en çabuk uyum sağlayan kurumlardan biri olmuş ve modern Avrupai tarzın öncülerinden sayılabilecek şekilde altın çağını yaşamıştır. Jagiellonian Üniversitesi’nin Avrupa eğitim tarihi bakımından taşıdığı üç önemi şu maddelerle açıklayabiliriz:

-Polonya’nın en eski üniversitesidir.

-Orta Avrupa’nın en eski ikinci üniversitesidir.

Avrupa’da bağımsız matematik ve astronomi bölümlerini açan ilk üniversitedir.

-2015-16 itibariyle Polonya’nın en iyi üniversitesidir.

Jagiellonian Üniversitesi bölümleri

Bilim tarihinin kahramanlarından Kopernik’i mezun etmiş bu yükseköğrenim kurumu; günümüzde 4.000’e yakın akademik personeli ve 50.000 cıvarı lisans öğrencisi ile eğitimlerine tüm hızıyla devam etmektedir. Eski ismiyle Krakow Üniversitesi olan Jagiellonian Üniversitesi’nin şu anda eğitim verdiği bölümler şu şekildedir:

-Hukuk

-Tıp

-Eczacılık

-Sağlık Bilimleri

-Felsefe

-Tarih

-Filoloji

-Leh Dili ve Edebiyatı

-Fizik, Astronomi ve Uygulamalı Bilgisayar Bilimleri

-Matematik ve Bilgisayar Bilimi

-Kimya

-Biyoloji ve Doğa Bilimleri

-Halka İlişkiler

-Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

-Biyokimya, Biyofizik ve Biyoteknoloji

-Veterinerlik

Günümüzde üniversitenin rektörlüğünü ise Wajciech Nowak yapmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*