İzlanda ne zaman kimler tarafından kuruldu?

İzlandanın kurluşu

İzlanda ne zaman kuruldu?
İzlanda Atlas Okyanusu’nun kuzey bölgesinde Grönland’ın güneydoğusu ile birlikte Britanya Adası ve İskandinavya’nın kuzeybatısında bulunan bir ada ülkesidir. Avrupa ülkeleri içerisinde yer almaktadır. Atlas Okyanusunun kuzeyinde bulunan volkanik bir ada üzerinde yerleşime açılmış ve çevresindeki onlarca küçük adadan meydana gelmiş bir devlet konumundadır. En yakın komşusu ise Grönland olarak yer almaktadır. Yaklaşık uzaklık 350 km olarak hesaplanmıştır. Diğer komşuları Norveç ve İskoçya’dır.

İzlandanın tarihi


İzlandaya ilk yerleşim ne zaman gerçekleşti?

861 yılı içerisinde Norveçliler tarafından keşfedilen bu topraklara ilk kez 9 ve 10. yüzyıllarında Norveç’ten gelmiş olan Vikingler yerleşmiştir. Bu toplulukların önderleri bir araya gelerek 930 yılında parlamento koşullarının ilk örneği olarak sayılabilecek Athing’i meydana getirmişlerdir. İç anlaşmazlıklar sonucunda bağımsızlığını kaybeden ada ülkesi 1262 yılında Norveç’in egemenliği altına girmiştir. 14. Yüzyılda ise Norveç’in Danimarka’ya bağlanmasıyla beraber Danimarka’nın hâkimiyeti altına yaşamaya devam etmişlerdir. Danimarka daha önceden adadan ticari bakımdan faydalanıyordu. Daha sonra ülke İzlanda’yı tamamen idaresi altına almayı başardı. 1551 yılında yapılan referandum ile beraber Protestanlığı kabul etmiş olan İzlandalılar, 1662 yılında Danimarka kralına bağlılık yemini etmişlerdir. 17. yüzyılda ada içerisinde oluşan kıtlık, hastalık ve volkan püskürmeleri ortalığı tamamen karıştırdı. 1838 yılında Reykjavik’te on üyeli bir meclis yer aldı. 1843 yılında ise Althing yeniden düzenlendi. 1904 yılında İzlanda’ya diplomasi dışında özel bir özerklik tanındı.

İzlandanın yüzölçümü ve çoğrafi yapısı

Ülkenin yüzölçümü toplamı 103.000 km2 olarak hesaplanmıştır. İzlanda’nın büyük bir bölümü volkanik durumda yer alıp adadaki yanardağlar hâlâ faal durumda bulunmaktadır. Volkanların sayısı 200’ü bulabilmektedir. “İzlandanın başkenti neresidir?” derseniz ; ülkenin başkenti Reykjavik’tir. Bununla beraber ülkenin en yüksek dağı 1490 metre yüksekliğinde bulunan Hekla dağıdır. İzlanda’nın kıyılarının güney bölgesi düz, diğer yerleri ise girintili ve çıkıntılıdır. Kıyılarının uzunluğu yaklaşık olarak 6.000 km’den fazla olarak yer almaktadır. Adanın bazı bölümleri geçmişteki yanardağ püskürmeleri sonucunda ortaya çıkmıştır. Ülkenin büyük bir bölümü lav ovalarıyla kaplıdır. Bu ovalar içerisinde yer yer jökül adı verilen buz kubbeleri bulunmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*