Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

İyi Parti’yi aslında kim kurdu?-Kimlerin sözcülüğünü yapıyor

Siyasi 5 Haziran 2018

2018 yılında standart bir hızla kuruluşunu tamamlarken seçimlerin erkene alınması sebebiyle kuruluşunu ve seçim faaliyetlerini kat be kat artmış bir hızla başlatmak zorunda kalan İyi Parti; 2000 yılından sonra kurulan, hatta kurulalı daha birkaç ay olan bir siyasi partidir.

İyi Parti’nin kurucularının kim olduğuna baktığımız zaman kurucu Genel Başkan Meral Akşener ve tabanın önemli bir kısmının ülkücü camiadan, MHP‘nin yeni politikasından hoşlanmayan Türk milliyetçilerinden oluştuğunu görürüz. Meydana gelen görüş farklılıkları sebebiyle ayrı bir parti olma yoluna giden Meral Akşener ve milliyetçi taban; aynı zamanda CHP ile de bazı konularda ortaklık kurmakta, milletçi olduğu kadar demokrat tabana da hitap eden görüşler barındırmaktadır.

İyi Parti’yi kimler kurdu?

2017 yılının siyasi partilerinden olan İyi Parti; 25 Ekim 2017 tarihinde Meral Akşener tarafından kurulmuştur. Partinin lideri ve genel başkanı da yine Meral Akşener’dir.

Logosunu 8 çizgili, turkuaz taban üzerinde aydınlık mı aydınlık bir güneş olarak beliryleren İyi Parti’nin büyük harflerle İYİ yazan amblemi aynı zamanda günümüzde Diriliş Ertuğrul dizisiyle meşhur olan Kayı Boyununu arması ile hayli benzerlik göstermektedir.

                                                Meral Akşener

İyi Parti’nin açıklanmış olan ideolojik çizgisi Atatürkçülük, Çoğulculuk, Merkezcilik, Liberal-Muhafazakarlık, Pro-Avrupacılık, Türk Milliyetçiliği şeklindedir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.