İTTİHAT VE TERAKKİ CEMİYETİNİN KURULUŞU

1900’lü yılların başı; yani Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılma dönemi içerisinde Türk tarihi için çok önemli yer turan İttihat ve Terakki Fırkası, 1889 yılında kurulmuştur. İdeoloji olarak Türkçülüğü benimsemiş olan bu cemiyet; 1850’lerden itibaren varlık gösteren Genç Osmanlılar, diğer ismiyle Jön Türkler isimli oluşumun devamıdır ve yasalara uygun olarak boy göstermiş halidir.

İttihat ve Terakki Cemiyet, 1889 yılında kurulmasına rağmen; 1908-1918 yılları arasına denk gelen 2. Meşrutiyet döneminde siyasi iktidarı elde edebilmiştir. 1889-1912 arasında ise aynı fikirde olan gençlerin bir araya gelerek oluşturduğu gizli bir teşkilat olarak büyümüştür.

İttihat ve Terakki Cemiyetinin temellerinin atıldığı yer Askeri Tıbbiye Mektebidir. İlk aldığı isim de İttihad*ı Osmani’dir. İskelet halindeyken bu oluşumda bulunan hepimizin bildiği bazı tarihi şahsiyetler şunlardır: Abdullah Cevdet, İbrahim Temo, İshak Sükuti, Çerkes Mehmed Reşit, Konyalı Hikmet Emin Bey, Cevdet Osman, Kerim Sebati, Hüseyinzade Ali Bey, Selanikli Nazım Bey, Mekkeli Sabri Bey, Giritli Şefik, Şerafettin Mağmumi.

O zamanlar genç birer öğrenci olan bu şahsiyetleri bir araya getiren şey ise; devletin girdiği buhran, bundan sorumlu tutulan 2. Abdulhamit yönetimi ve Kanuni Esasi’nin yeniden yürürlüğe konması isteği idi.

Bu amaca bağlanarak çalışmalarını sürdüren İttihat ve Terakki Cemiyeti kısa sürede büyüdü; Avrupa’ya yerleşmiş olan Osmanlı aydınlarıyla iletişim imkanı buldu ve bir süre sonra da 2.Abdulhamit yönetimini tehdit edebilecek güce geldi. Arada yaşanan birçok tutuklamadan, ayaklanmadan ve hatta kanlı çatışmadan sonra 31 Mart Vakası olarak bilinen olay gerçekleşti ve 24 Temmuz 1908’de Kanuni Esasi tekrar yürürlüğe girdi.

Sonrasında yasal bir siyasi partiye dönüşen cemiyet; ülke yönetiminde ciddi söz sahibi oldu. Ardından da 1909’da gazeteci Hasan Fehmi Bey’in Galata Köprüsü üzerinde ayaklanması üzerine 2. Abdulhamit tahttan indirildi ve yerine kukla olarak V.Mehmet Reşat getirilerek devlet yönetimi tamamen ele alındı.

İlerleyen yıllarda aşırı büyümeye bağlı olarak kendi içindeki birliği korumakta zorluk çekmeye başlayan İttihat ve Terakki Fırkası; 1. Dünya Savaşı’nın da kaybeidlmesiyle resmen dağıldı fakat bireylerinin taşıdığı fikirler asla ölmedi. Mustafa Kemal başta olmak üzere milli mücadelenin birçok ileri gelenlerinde İttihat ve Terakki geçmişi taşıyan birçok kişi olmuştur ve cemiyetin dağılmasına rağmen mücadelelerinden asla vazgeçmemişlerdir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


74 Comments

   • Emin misin bence derin bir araştırma yaparsan gerçekleri görürsün Ömer Faruk Yılmaz’ın “Pazarlık Yok” adlı kitabının ittihat ve terakki cemiyetinin Filistin meselesindeki yanlışlarını anlatan bölümünü okumanı tavsiye ederim

   • Vatan hainleri övünç kaynağı olarak gösterilmeye devam ettikçe.. Bu ülke bir arpa boyu yol alamaz.. Hoş sizin de idtediğiniz bu zaten.. İttahat ve teraki olacak köpek topluluğuna kahraman deyişinizden bunu anladım

    • Vatanperverlere köpek demekle etnik kimliğini belli ettin. İttihatçılar ölür, ittihatçılık ölmez. Sana da sıra gelecek. Şeref yoksunu yobaz

     • Allah cc dinini tamamlayacak bu vb. diger maşa örgütler hak ettiğini bulacaklardır. Hwm dünyada hem ukbada insallah.

     • Öncelikle şunu söylemek isterim hıcbir zaman Abdülhamid yada mustafa kemal düşmanı olmadım partide tutmuyorum fakat bu bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim 1.balkan savaşını kaybetmemizin nedenlerinden en önemlisi de ittihat ve terakki partisidir neden çünkü balkan savaşı çıkmadan önce balkan ulusları kendi içlerinde sıkıntılar yaşıyordu ittihad-i osmanlı ise bu durumu osmanlı lehine kullanmak yerine aleyhine kullandı ve klise kanunu ile balkan uluslarinin aralarını düzeltti bu düzeltmeyle balkan devletleri kendi aralarında birselip osmanlıya savaş açtılar buda bizim balkanlardaki sonumuzu getirdi. Ittihad-ı osmanlı şuan bu yaptığını aksine osmanlının lehine olarak cevirseydi belki balkan savaşı bizim lehimize sonuçlanırdı. Savaşın ardından yenilginin suçunu hükümete yükleyen ittihat-i osmanlı kamil paşa ve hükümetini ortadan kaldırıp mahmut şevket paşa hükümetini kurdu zaten pek uzun ömürlü olmadi mahmut şevket paşa 4 ay sonra öldürüldü. Yani sonuç olarak bu balkan savaşının kaybedilmesindeki en önemli neden ittihad-i osmanlidir.

 1. Hain jön Türkler diyeyim içinde yine Türk kelimesi geçiyor hain demeye içim sızlıyor o yüzden ittihat ve terakkici şarlatanları her şey planlanmış bir oyundu zaten osmanlı Abdulhamit devrinde eski haline o güçlü haline dönmeye başlamıştı taa ki sizin gibi hainler çıkana kadar Abdulhamit 33 sene idare etti o toprakları siz kaç sene idare edebildiniz ha kaç sene 10 sene var yok geriye kalan yıkık harab bir devlet bıraktınız trablusgarb vb savaşlarla bir çok yeri kaybettik zaten geldi bittiye getirerek devleti savaşada soktunuz ama unutmayın ki Her zaman çalışacağız aynı ozmandaki İslam aşkı ile Türklük aşkı ile Vatan aşkı ile yine yeniden.

  • Onlar kendını gizleyen yahıçudı ermeni ve donmelerdır.. Gizlenmek ve emellerine ulaşmak için her tur julıga giren satılık tasmalılardır.

 2. Emre .Kıytırık ve çarpıtılmış bilgilerinle,Karlofça dan Ayestefanos antlaşmasından bi haber saçmalamak size özgü sanırım.İttihat ve Terakki nin İDEOLOJİSİ TÜRKÇÜLÜKTÜR.

  • akdenizli : kardeş ittihat ve terakkinin ideolojisi türkçülük de türk olmayanların ne işi var onlarda kendi ırklarından vazgeçip türkçülük propogandasımı yapmaya karar vermişler örnek istersen abdullah cevdet, ibrahim temo, emin karasu(emanuel karaso), metır salem ve niceleri yahudilikten vazgeçip türkçü mü oldular ve ibrahim temo ittihat terakki kurucularından her iş bittikten sonra romanyaya yerleşti 1936 da türkiyeye tabıbler kongresine romanya delegesi olarak katıldı hani türkçülük?

  • İttihat ve Terakki Türkçü müydü madem Türkçüydü de niye o zaman ermeni ve bulgar çetecileri ile iş tutup Osmanlıyı yıktı , olum varya sizin beynini iyi yıkamışlar ittihat ve terakki haindi eşkiya idi sadrazamlara gazetecilere suikast ettiler batı hayranıydılar alman hayranıydılar ee bunlar nasıl TÜRK oluyor o zaman.

 3. Avl nasilda yakisti sigir kelimesi bi bok bilmiyor geliyor burda laga luga yapiyor ittihat ve terakkinin ozu ihanettir senin gibi sigirliktir bir coguda pisman olup II. Abdulhamid’i tahttsn indirdigi icin bilinenleri soyleyimmi lavuk mehmet akif ersoy ve riza tevfik filozof rizanin gunlugu yaz internete bos bos zirlama burda o zamanda ittihatcilar genclerin beynini yikadilar kukla hainler yahudilerin eline verdiler iplerini onlar caldi ittihatcilar oynadi konusma arastir oyle gel helal emre kardesim sanda Allah mekanini cennet eylesin Abdulhamit han in ve butun dostlarinin

 4. O taptığınız adamı araştırmaya devam edin. O savunduğunuz osmanlı dönemlerini de dikkatli araştırın. Ve internetten değil kitaplardan araştırın. Şimdi b*kladığınız o cemiyet veya şu an kurulmuş olan cumhuriyet i ilan eden kıymetli insanlar olmasaydı şimdi sülaleniz soy adınız dininiz diliniz bayrağıniz belli olmayacaktı. Bize emanet edilen bu cumhuriyet i bu gibi insanların koruması söz konusu bile değil. Allah yardımcımız olsun. Size de Allah akıl fikir versin. Türkiye Cumhuriyeti nin yerinde saymasının hatta gerilemesinin sebebi bu düşünce yapısıdır. Allah a şükürler olsun yetiştiğim okullar ve yetiştiğim çevreye ..

  • Cahillik mutluluk oluyor bazen, sadece şukadarını söyleyim cumhuriyet tarihi boyunca dünyada ilk defa bizim ilk defa yaptığımız bir ürün varmı yok. Ve bunu Osmanlı kafasına bağlayan cahil ben osmanlıca bilen ve kitaplardan değil orijinal Osmanlıcadan okuyan biri olarak git istersen İstanbul’da malum kütüphanelere kalan orijinal belgelerden ( yüzbininöüzerinde hala kalmış) oku Osmanlı’da yapılan gelişmeleri örneğin yapılan beyincik ameliyatı öncesi hastanın ölürsem doktor sorumlu değildir imzasını taşıyan belgeyi gör ve bu ameliyatın cumhuriyet tarihinden 90 şu yollara kadar yapılamadığını bil .

  • Sizin zihniyetinizi kuşa taksalar kuş tersten uçar. Sorsak şimdi size tarihi hakikatlerle ilgili kaç kitab mecmua okudunuz vesikasıyla birlikte. Tahmin im günümüz yazatlarının derme çatma yalan yanlış bilgilerle yazmış oldugu kitabı okumuşsundur.

 5. Her zaman ki projedir bu.
  O gun ittihat ve terakkiciler dir bu.Türkcülükle kandırdılar.Şimdi de farklı farklı vs.anlamışsınızdır.Feto ve koruyucuları gibi…Her zaman stratejiler aynı.Lideri yık.kuklayı getir….Sıkıntı yok.Cehenneme yolları açık🖐🖐🖐

 6. Akdenizli, adamlar sana sığır diyerek, kendi sığırıklarını ortaya koymuşlar. Ayastefanos antlaşması bakın bakalım ne zaman, hangi padişah döneminde imzalanmıştır. Payitaht Abdülhamit dizisinden tarih öğrenip burada zırvalamayın. Ayastefanos, ilk toprak kaybettiğimiz Karlofça antlaşmasından daha ağır şartlara imza attığımız, dağılmanın başlangıcı bir antlaşmadır ve Sultan Abdülhamit imzalamıştır.
  Elinizin altında internet var, araştırıp öğrenip bilmeden, ona buna sığır diyeceğinize biraz merak edin merak….
  Utanmazlar!

  • bizi 93 harbine kim soktu vatan haini olan paşalar soktu Abdulhamid daha yeni tahta çıkmıştı ve savaşı istemiyordu zorla savaşa soktular Osmanlıyı ve bir çok toprak kaybettik o hainlerin yüzünden , Abdulhamid in o sıralar yetkileri elinden alınmıştı boş yere Gök Sultan’a iftira atmayın.

 7. en çok toprak kaybını yaşatan abdülhamititn tahttan indirilmesi o dönem için gerekliydi…şimdide olsa aynı şey yapılırdı…tarihi gelişmeleri bu zamana göre kıyaslamayın…

 8. senin lavuk dedigin adam kim oldugunu once bi ogren sonra burda yaz. Ittihatcilarin hataya suruklendigini goren mustafa kemal ve arkadaslari itttihat terakkiden ayrıldi. Daha sonra senin gakaret ettigin yüce şahsiyet de o ittihat terakki ile yollarıni ayirdı.abdülhamid hanı sürgün yerinde ziyaret edio helallik istedigini bilen ve ömrünün sonuna kadar da pişmanlıklariyla yaşadığını bilen varmı.bir de internete dolasan her bok da doğru degil. Kitap okumasıni öğrenmeden face bok okumasını ve google de arama yapmasını öğrenince boyle oluyor. Senin dedigin gibi lavuk bir adam olsaydı şan şöhret sevdalısı olurdu. Onun tek sevdası vatanı ve milletiydi. Anlayana…

 9. Ulen davaroglu davarlar çanakkale zaferinin kahramanlari ittihat ve terakkicilerdir . Yeniden osmanli ordusu olusturup patisahci kafalari ayiklayip canakkale savasina katildilar . Nankor soysuzlar sizi . Abdulhamid tahta oturdugu ilk yil toprak kaybina baslamis bir patisahtir ulen tahta oturdugunda ne enver pasa dogmustu nede Ataturk .

 10. evet kardeşlerim sizin gibi tarihini araştıran insanlar oldukça grurlanıyorum bu oyunları rahatlıkla görüyorsunuz teşekkürler size çok güzel yorumdu emre ottoman AVL

 11. Sığır, Davaroğlu davar, Beyinsiz,Nankör, Soysuzlar, Boklamak, Lavuk bu tür kelimeler bir Türk’e ait olmamalı Tarihini kitaplardan okuyarak değil sadece televizyonda yayınlanan dizilerden öğrenen bir millet ne kadar ayıp tarihinize yaptığınız ve tarihte ki o kadar güzel işler başarmış insanlara yaptığınız bu hakaretler. Açıp kitap okuyun ve sizin klavye karşısına geçip iftira attığınız haklarında konuştuğunuz daha doğrusu atıp tuttuğunuz insanları biraz okuyun yaptıklarını, hayatlarını ve öğrenin burada birbirinize veya onlara hakaret edeceğinize öğrenin

 12. Bir kaç bilgide ben eklemek isterim…
  OSMANLI İMPARATORLUĞU nu 1.dünya savaşına sokan İttihat ve terakiye partisiydi..Abdul hamit değil…Sevr anlaşmasını Abdülhamit henüz imzalamamışken,padişah sevri imzaladı propagandasını başlatan da İttihat çılardı.eğer siz.abdulhamitin 1.dünya savaşı için yaptığı hazırlıkları yok sayarsan .seyit onbaşı yı yok sayarsan. Daha nice mühim işler yapan atalarımızı .dedelerimizi yok sayarsan.büyük bir yanılgıya düşersin .savaşlar bir kişi ile kazanılmaz

 13. Birşey de atatürt olmasaydı .İttihatçılar .jön türkler olmasaydı bilmem adın ne olurdu.soy adın ne olurdu .diyenlere söylemek isterim …
  Sizi bilmiyorum ,ama ben TÜRK um ..benim atam ABDULHAMİT…SÜLTAN SÜLEYMAN ,FATİH SULTAN MEHMED .OSMAN BEY…ERTUĞRUL GAZİ.benim atam ALPARSLAN..MELİKŞAH .benim atam METEHAN ..benim atam ZULKARNEYN .ben TÜRK um arkadaş ..ben esir olarak yaşamam .beni 10 yıl esir edersin.belki 20 yıl belki 50 ..ama eninde sonunda kırarım zincirlerimi.kurarım ülkemi. Alırım öcümü .beni ölümle korkutamazsın .ben boyundurluk altına girmem.şimdi sen başta söylediklerimi iddia ediyorsun ya.adın yorgo olur.soy adın bilmem ne…evet.adın yorgo olurdu.soy adın bilmem ne…ama senin ..benim değil….neden biliyormusun. .çünkü ben TÜRK um…

 14. Cumhuriyeti kuran paşalar, İttihat ve Terakki subaylarıydı. Mehmet Akif’ten Kazım Karabekir’e, Fahrettin Paşa’dan Halil Paşa’ya, kritik cephelerde savaş kazanan daha nice vatansever adamlar İttihatçıydı. En önemlisi, Mustafa Kemal ATATÜRK de bir İttihatçıydı. Ve unutulmamalıdır ki; İttihatçılık bir ruhtur, fikirdir. Vatan sevgisidir.

  • İttihat ve Terakki darbecidir Osmanlıyı yıktılar nasıl mı yıktılar arkalarına ingilizi ,yahudiyi , ermenileri alarak yıktılar şimdide diyorsun ki ittihat Türkçüydü sen kendini kandır.

 15. Ne söylesek boş durum belli Türkiye o zamanlar İngilizler .Yunanlılar ve diğer düşman devletler ülkeyi Paylaşmışlar ve bu durumdan VATANI kurtaranlar belli Atatürk silah arkadaşları ve diğer gönüllü asker ve halk saymakla bitmez. Ama bu ülkede karışık insanlar topluluğu olduğu için Vatan Haini miz çok var Ecdadına sahip çıkmayan insanlarız.

 16. Eğer hainler olmasaydı bu gün osmalı imparatorluğu dimdik ayakta idi ama hain içerden olunca kapı kilit tutmaz.ben diyarbakırda doğdum ve burda büyüdüm.İyi araştırma yapın 7 düvel dediğimiz devletler baş edemedi sonra ne olduda ingiliz gemileri istanbulu elini kolunu sallayarak işkal etti bu bir.Son osmanlı padişahı kaçtı dediler değilmi dövülerek sövülerek mallarına el konuldu ve sonrasında zoraki sürgün bir ingiliz gemisine bindirip götürdüler bunlar hep yahudinin gerçek oyunu göremeyenler yada kabullenmiyenler körü körüne birilerinin söylediklerine inandıkları içindir.

 17. Paris’te yayınlanan Le Temps gazetesinin 20 Ağustos 1908 tarihli sayısında, Selanik’teki iki önemli İttihatçı, yani Refik Bey ve Binbaşı Niyazi ile yaptığı röportajda verilen bilgiler, masonluğun bu hareket içindeki etkisini göstermektedir:

  Mülakatı yapan gazeteci İttihad-ı Terakki’nin 1905 ila 1908 tarihleri arasında masonluktan ne kadar yardım gördüğüm ve etkilendiğimi sordu. Verilen cevap ilginçtir ve şu şekilde özetlenebilir. Masonluk ve bilhassa İtalyan masonluğu bize manen destek oldu. Selanik’te Müteaddit localar faliyette idi. Hakikatte İtalyan locaları İttihat Terakki’ye yardımcı oldular ve bizleri korudular. Çoğumuz mason olduğumuz için genelde teşkilatlanmak için localarda toplandık. Üyelerimizi de genelde localardan seçmeye çalışırdık. Localardaki faaliyetlerimizden İstanbul şüphelenmeye başladı ve birkaç hafiye localara sızmayı başardı

 18. Kısacası masonluk, Osmanlı’nın son yarım yüzyılına damga vuran Abdülhamid-Jön Türk çatışmasında Jön Türklerin yanında yer aldı ve bu hareketin içinde büyük bir güce ulaştı. Ayrıca Ayestefanos antlaşmasının başlıca sebebi, Abdülhamid hanın beceriksiz satılık paşalarının savaş esnasında sebepsiz geri çekilmeleri toprak kaybına uğratmalarıdır. Sultan bu anlaşmayı uzun süre imzalamamış direnmiş ama kabul etmek zorunda kalmıştır. Yani Sultanın küçük de olsa bir kabahati yoktur. kabahat arayanlar Lozana baksın

 19. sultanın dönemi boyunca kaç sadrazan değiştirdiğini biliyormusunuz, nedeni ise hepsi avrupa ya bağımlı olmalarıdır.

 20. Muhammet mustafa, Türk’üm diye ortalıkta dolaşma. Arap devşirmesinin tekisin sen, senin ne haddine Türk’lük. Pis ağzına alma bir daha !

 21. copy paste mamulu entry ozellikleri gösterse de, ittihat ve terakki, ikinci mesrutiyet dönemi, 31 mart vakası ve bu dönemin önde gelen sahsiyetlerinin (enver pasa, talat pasa, cemal pasa, ikinci abdulhamid) temel bilgilerini sözlüğe aktarıyorum. söz konusu dönem günümüzde halen içinde bulunduğumuz sürecin bir bakış açısından başlangıcıdır diye düşünüyorum. öte yandan türkiye’nin yönetiliş modelinin o günden bu yana pek az değişiklikle sürdüğüne ilişkin ipuçları bulunmaktadır. bu nedenle bu bilgilerin sözlükte bulunması gerektiğine inanıyorum:

  ii. abdülhamid’i tekrar meşrutiyeti ilan etmeye zorlayan ve onu 31 mart vakasından sonra tahttan indiren güç, genç asker ve sivil aydınlardan oluşan, başlangıçta gizli, sonra açık çalışan dernek.

  4 şubat 1902’de abdülhamit’in yönetimine karşı örgütlenen jön türkler, paris’te i. jön türk kongresi’ni topladı, terakki ve ittihat cemiyeti kuruldu.

  1906’da cemiyetin adı, ittihat ve terakki cemiyeti olarak değiştirildi.

  bu dernek ikinci meşrutiyet’ten sonra siyasal bir parti durumunu aldı. seçimleri kazandı. ama memleketi gereği gibi yönetemedi. parti ilk önce hükümeti kuramadı. perde arkasından ülkeyi yönetmeye kalkıştı. böylece doğan otorite boşluğu savaşlara neden oldu.

  enver paşa, talat paşa ve cemal paşa’nın yönetimindeki ittihat ve terakki partisi bu savaşlardan sonra yönetime doğrudan doğruya el koydu. ama iş işten geçmiş, trablusgarp tümden ve balkan yarımadasında elde kalan son yerler yitirilmişti.

  ittihat ve terakki yönetimi, ilk kez milliyetçi bir görüşe sahip bir yönetim kurmaya çalıştı ise de, deneyimsizliği nedeniyle bunda başarı sağlayamadı. sonunda en büyük siyasal hatasını işleyerek devleti birinci dünya savaşı’na soktu. ağzına sağlık muhammet mustafa

 22. Teşekkürler Metehan ve mehmet bey. Çünkü Öz’ün sözü bu. Şu muhammet mustafaya da çok acıdım. Biraz daha tarih öğrenmeli.

 23. Allah aşkına daha 100-150 yıl önceki gerçekleri bile bilmeden konuşuyorsunuz. Aldülhamit tahtta kaldığı 33 yıl boyunca İstanbul’dan dışarı adımını atamamış. Bırakın İstanbul’u Yıldız Sarayından bile dışarı çıkabildiği günler sayılı iken hangi cengaverlikten bahsediyorsunuz :))Osmanlının en büyük toprak kaybı II.Abdülhamit zamanında olmuştur. Gerçekliği inkar etmek kimseye fayda sağlamaz. Önemli olan hatlardan ders almaktır. aldülhamit zamanında,93 harbinde Rusya Anadoluyu ele geçirmiş ve İstanbul’a dayanmıştır. Hatta Yeşilköy’de zafer anıtı dikmiştir,Ruslar.Korkudan saraydan adım atamayan Abdülhamit afiyelerini göndererek İngilizlerden yardım istemiştir.İngiliz donanması boğaza demir atmıştır(açın bakın İngiliz tarihinde de yazar bunlar). İngilizler askerleri İstanbulda istdiği gibi cirit atmıştır. İngiliz erleri bizim Osmanlı subaylarımıza selam verdirtip,aşağılaşmıştır. Tıbbiye mektebinde bunları yaşayan gencecik subaylarımız buna dayanamayıp kendi içinde örgütlenmiş ve ittihat-terakki cemiyetini kurmuştur.Osmanlının ve Türkiyemizini kurtuluş adımları böyle başlamıştır. Bu kadar basit ve gerçek ispatlı olan bir tarihi bile kabullenemiyorsunuz.Benim anlamadığım 21.yüzyılda Monarşiyi mi savunuyorsunuz?Kölelik,ırıkçılık,kominizm,faşizm tarihe gömülmüş sadece bazı dar beyinlerin hayalinde kalmıştır.Tarih bize sadece ileriye dönük adımlarımız da fayda sağlar bunun dışında bir şey getirmez. Osmanlı da yaşayan alimler ilk matbaayı geliştirdiklerinde padişahın aklına giren ulemalar,şeyhler matbaa için “bu şeytan icadıdır” deyip yaktırmasaydı bugün böyle dar tartışmaların içinde olmazdık.

  • Abdulhamid e kaç kere suikast düzenlendi haberin var mı ? yok tabiki seni biri dövse günlerce evden çıkmazsın adama suikast düzenlemişler ne yapmasını beklersin ? 93 Harbi ordudaki bir avut paşanın yüzünden çıktı Abdulhamid le alakası yok ve Abdulhamid o sıra İNgizliz ve rusları birbirine düşürerek sizin kaybettiğiniz toprakları akıl oyunu ile geri aldı

 24. Burda sığır olanlar sığırlıklarını belli ediyor.Şunu sorayım.Abdulhamit in onay verdiği ,İstanbul da yapılan “93 harbi yenilgisi sonucunda”Rus zafer anıtını kimler yıktı.Beş para etmez mısırpüskülü tarihi ile gelirseniz rezil olursunuz.Haberiniz olsun.Ne ayestefanos antlaşmasından ne Uşi antlaşması gibi antlaşmalardan haberiniz var.Tek haberiniz olan şey,çıkar için yanaştıklarınızın aptalca “ve sahtekarca”yalan tarihleri.

 25. Yukarda salağın biride Ayestefanos antlaşmasının Abdulhamitten önce yapıldığını söylüyor.1878 de Padişah kimdi a cahil.Ya Uşi antlaşmasının yapıldığı 2912 de padişah kimdi.Bir yerlerinizden hala utanmadan tarih uydurduğunuz yetmiyor gibi birde utanmazca tarihi çarpıtmaya çalışıyorsunuz.

 26. Uşi antlaşması”Adaların,Trablusgarp,Bingazi hatta tüm kuzey Afrikanın kaybedildiği antlaşmadır ve 1912 de “Abdulhamit tahtta iken”imzalanmıştır.Ayrıca burda Abdulhamit e laf eden yok.Osmanlı zaten çökmek üzere idi.Kimse kurtaramazdı.Atatürk e dua edin ki.Her zorluğa göğüs gererek milleti toparladı ve bu ülkeyi yeni baştan yarattı.

 27. Muhammet.Söyle bakalım.Atatürk olmasaydı Anadolu da yunan a karşı kimler çıkacaktı?İskilipli mi,Mustafa Sabri mi yoksa Vahdettin in kurdurduğu “İngiliz destekli”halife ordusumu?

 28. Arkadaşlar ne olursa olsun bir zamanlar canını bu vatan uğruna ortaya koyan insanlara nankörlük etmeyin. Türk tarihinde hepimiz çok iyi biliyoruz ki hep KenDi içlerinde zitlasmis ve karşı fikirler olmuştur. Ama bu sizin burda Abdulhamit Hana burda haksızlık, hakaret, saygısızlık edeceginiz anlamına gelmiyor. Ondan sonra bir Ulu Hakan gelipte devleti 10yili geçecek şekilde yonetemedi yonetebilen ise onun izinden gidendi

 29. Arkadaşlar Osmanlı da bizim Atatürk de bizim Metehan da bizim Kürşad da bizim hakanlari sultanları suçlamak çok gereksiz o zamanın psikolojisi çok farklı bir çok ırk eyalet mezhep vs vs düşman her yerde günümüzde bile düşman hala içimizde yapılması gereken vay efendim şu antlaşma bu anlaşma toprak kaybettirdi demek yerine atamız mecbur kaldı demek lazım herkes birbirine hakaret içerikli yorumlar yapıp kavga Edip düşman sevindiriyor. Bırakın Arkın bunları illa edep illa edep önce gelenek ve göreneklerimiz den ayrıştık sonra kendimizi ayrıştırdik objektif bakın insanlara 15 temmuz da büyük oyunları yiktik daha çok oyunları var düşmanın üzerimize düşeni en sekilde tek bilek tek yürek olarak yıkmak.

 30. Arkadaşlar Padişahlıktan Demokratik rejime geçtik.Kula kulluk etmekten kurtulduk.Birey olarak değer kazandık.En önemlisi de bu.Osmanlı’da biziz Türkiye’de.

 31. Tershane konferansını 93 harbini Ayestefanos-Berlin anlaşmalarını halepa fermanını 1908 Reval görüşmelerini bilmeden Abdülhamit Döneminde kaybedilen sırbistan karadağ romanya kars ardahan batum bosna hersek bulgaristan prenslikleri özerk makedaonya tunus ve mısırı bilmeden dizilerden Abdülhamit 33 sen tek karış toprak kaybetmedi diyerek tarih tartışmayın burada. Atalarımızı ceddimizi yada geçmişteki hükümetlerimizi kötülemek niyetinde değilim bu bana bir-şey kazandırmaz. Ancak gözünüzü açın ve tarihten ders alın.

 32. Tarih zamanın şartlarına göre yorumlanır değerlendirilir burada türk siyaset tarihinde insanlar taraf olduğu kişileri hatasız olarak görüp hep karşı tarafı suçlama eğilimlerine giriliyor en büyük yanlışlarımızdan bir tanesi bu kimisine göre ittihat ve terakkiciler vatan haini kimisine göre vatan kahramanı kimisine göre olgunlaşmamış ham meyve ,çok genç akılsız tecrübesiz ,hülyacı fanatik olduğu dönemin şartlarında ileriyi göremeyen ,şimdi bunların hepsi var kimisi abdülhamitçi ,kimisi osmanlıcı,kimisi cumhuriyetçi kimi atatürkçü ,herkein savunduğu taraf hatasız ,diğerleri hatalı : Tarihi bir bütün olarak ele alıyım inceleyeyim değerlendireyim diyen yok ,Osmanlı döneminin gerileme dönemi avrupadaki sanayileşme hamleleri,fransız ihtilali,amerika insan hak ve özgürlükleri beyannameleri dünyada milliyetçilik akımlarının hızlandırılması osmanlı içersindeki azınlık gayri müslümlerin yapılanması ,cemiyetler ,tarikatlar,osmanlı eğitim ve idaresinde bulunan yahudiler ermeniler ,ingiliz uşakları ittihat ve terrakki nin top yekün olarak bir cemiyet olması(Gayri müslimlerinde içinde bulunduğu top yekün seferberlik ilanı) ,kukla padişahlar ,Avrupalılaşma hareketleri kapsamında tedrisata gönderilen öğrenciler ,Selanikli dönmeler sabateistler ,devlet makamında yetiştirdikleri kişiler (Aynı bugünkü fetö yapılanması) bunlar hep beraber inclendiğinde hataları ve sevapları ile geçmiş bi tarih göreceksiniz (Yahudi ve ermeni cemaatleri bugünkü feriköy bülbülderesi ortaköy arnavutköy yahudi mezarlıklarını gezin içinde boş adam varmı görürsünüz)

 33. Herkes beslendiği alemin penceresinde bakıyor.
  En doğru taraf seçme Allah rızası için mücadele eden mücadelede kazanılan gücü Allah rızası çerçevesinde kullananlar kulanmayanlar benim için ingiliz rus ermeni yahudiden farkı yoktur dünyayı kazansalar ne olur Allah kabul etmedikten sonra

 34. Benim anlamadığım bu kadro neden Abdülhamit Han’a bu kadar sevdalı. Osmanlının görüp görebileceği en büyük yıkımı yapan padişah bu adam. Kendi ailesi bile bu adamı beceriksizle suçlamış halen daha suçluyor. Orhan bey, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni. Timura yenilen padişah Yıldırım Beyazıt, IV. Murat han ve diğer 16 devletin tarih yazan devlet adamlarının adı esamesi okunmuyor. Sebebi yönlendiriliyor olmanız. Sahte kanıtlar ile sahte bilgi ile Atatürk düşmanlığına itiliyorsunuz. Türkiye Cumhuriyetçi yapıdan uzaklaştıkça Birleşmiş arap emirlikleri gibi kolayca yönetilebilecek. Atatürk ideolojisini benimsemeyin gene OSMANLICI olun TURANCI olun amanneh ama Abdülhamit han kim? Kanla zaferle bilgelikle tarih yazmış lider varken? Git gör Allahın gavuru oturmuş sisyaset bilim, tarih fakültelerinde bu liderleri okuyor (seve seve) Boncuklu deli ibrahim övseniz bu kadar sızlamaz içim. Memleketimin vatanperverleri kimlere tutulmuş demem.

 35. Yukarıdaki açıklama yazan akıllıca ve bilgiye dayanan geçmişimize saygı gösteren ve geleceğe yönelik ders niteliği taşıyan birkaç kişi dışında çoğu düşman gözü ile bakıyorlar.Hepsi de bizim diyen arkadaş ne güzel demiş.Abdulhamide dil uzatanlar, Mustafa Kemali yenilikleri ile anlayamayanlar milletimize terörden daha ziyade zarar veriyor.Kim bu yolda ise en büyük bolucudur

 36. Tarih okuyun okuyunda ingilizin fransizin yazdigi kitağtan okumayın kanini akitarak aldigi bu topraklari osmanlinin beyenmeyen varda defolsun avrupaya

 37. İTtihat ve terakki (Jön Türkler) şimdinin kendi halkına kibirli, hayran olduğu avrupaya karşı ezik chp si. Hatta bunlar için Türklük bile önemli değil, gösterge olarak hdp kardeşliği yeterli olur sanırım.

 38. Çok degil yakın tarihe bakın atom bombası var diye paramparca edilen bir Irak var yanıbasımızda emperyalizmin kölesi olur ancak iktidar hırsına kapılanlar
  Ittihatçı yada başka bisey ismin ne önemi var vatan millet sakarya diye diye her fırsatta isyan Abdullah hamit dönemi zor bir dönemdir ancak devletin yıkılmasını elli yıl uzatmıs bir liderdir mevcut sultanın var devleti bedbaht edecek islere girecegine abat etseler hainmi kahramanmı diye tartısılmazlar
  1dünya savası osmanlı icin kacınılmazdi savasa girmemis olsa dahi savastan kacamazdı cünkü topraklarına ingiliz fransız italyan tehdidi var sen seni tehdit edenle aynı saftan savasa giremeyecegine göre evren ýüzünden diyemezsin ancak su unutulmamalı devletin yıkılma döneminde devleti ayakta tutan lidere darbe hatadir sonrası basiretsiz insanların yönetimi ittihatçılar önce darbe yapıp sonrada yönetemediler zira kuklalar yönetemez devleti elleriyle düsmana teslim ettiler Kurtulus savası ateşten gömlektir senin benim degil topyekün Türkün emperyalizm le imtihanıdır ancak vatanperver ar mamus ahlak seref haysiyet sahipleriyle kazanılır devleti satanlarla degil

 39. İttihatçılara küfredip, hain diyenler tarih önünde suçludurlar. Sizler hangi dönem İngiliz, Fransız, İtalyan ve İspanyol istihbarat polislerinin, Türkiye’den yola çıkan muhtelif bir çok dil bilen aynı zamanda içlerinde vatan aşkı olan zabitlerin Madrid’e veya Barselona’ya girmeden yakalanması talimatı verildiğini biliyor ? (Yakalanmadan Fas ve Cezayir’de ayaklanmalar çıkarmayı başarıyorlar.) Veya Adil Hikmet Bey ve silah arkadaşlarının Şangay’dan 4 saat içinde haber uçurup Medine’de operasyon yapabildiğini biliyor ? İşte tüm bunları yapan o hain dediğiniz dava adamları. En azından bu insanları eleştirirken hatta hakaret ederken ağzınızın pislik koktuğunu ve kitap okumaktan aciz zavallılar olduğunuzu unutmayın. Çünkü bu adamlar gerektiğinde Romanya’da İngiliz istihbaratı ile çatışıp, Sheakspeare’dan çeviriler yapıyorlardı. Peki ya siz ?

 40. İttihat ve terakki o güne dek Kuvayi Milliye ve Kuvayi Seyyare ile düşmana direnebilen ama tek başına işgale son vermeye gücü yetmeyen dolayısıyla milleti yeterince birleştiremeyen çete teşkilatlarını dönüştürerek Kendiliğinden birleşimi yani milleti halkımızı bir partide örgütleyerek düzenli ordu kurulmasını da sağladı ve bu şekilde istiklal Savaşı vererek düşmanların kovulmasını,Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasını ve bu toprakların devamını sağladı … Atatürk iç cepheyi böyle birleştirdi yoksa boş konuşan bu milletin üzerinde çökeceklerdi. ..

 41. Merhaba öner geçba’nın yorumunda bazı kelimeler hatalı çıkmış.son kısımda ‘boş konuşan’ değil ‘başı boş kalan’ olacaktır. ‘kendilğinden birleşimi’değil mlleti birleştirdi olacaktır düzeltmenizi rica ederim.Kuvayi mlliyenn başı Fuat Cebesoy hatıralarından alınmıştır.

 42. Ittihat ve teraki Cemiyeti dış odaklarinda parmağıyla Hainleirin toplandığı bir ihanet surusunden başka birşey değildir bu cemiyet milletine ihanetden başka birşey yapmamıştır masonlarin kurduğu bir cemiyet tır 600 yıllık bir devleti satmislardir bunları bilen biliyor ama ne yazıkki söyleniyor neden ? Koruma Kanunu var peki sorum şu bi adam neden kanunla korunur büyük adam tenkide açık adamdır yikilmiyacak adamdır o derede saglamsa isteyen istediğini söylesin. Bişey olmaz ….ve şunu diyorum koruma kanunu kalktığı gün bu millet ozmanki yapılan ihaneti öğrenecek ozman kemalistler insanların yüzüne bile bakamayacak sokağa ekmek almaya giderken korkarak gidecek vesselam. .

 43. ulan nerde ayaktaydı osmanlı dizi izleyipte burda yorum yapmayın.abdulhamid tahtta otururken ingilizler ruslar turkiyeyi paylasiyordu.devlet islevini yitirmis halic sınırlarından disari çıkamayacak kadar güçsüz bittik. evet ittihatcilar türkçülük adi altinda bitmis parcalanan bi osmanlidan yeni bi devlet kurma cabasina girmis ama plan yok örgüt yok ilerleyis yok..toplantilarinda mustafa kemalin fikirleri onlara hep ters gelmis onlarinkide mustafa kemale ters gelmis.mustafa kemali aralarinda hic istememisler fikir ayricaliklari olduğu icin.ama bakiyolar ele gecirdikleri iktidarlik hic bi ise yaramiyo mecbur kaliyolar mustafa kemale.evet o olmasaydi adiniz bipmem ne olurdu lafi cuk diye oturuyor.cunki ulke paylasilmis heryeri isgal etme cabasinda olan dis kuvvetler isgal.edip senin bütün herseyini somurge altina alicaklar.yatin kalkin mustafa kemale dua edin nankör insanlar..osmanli dimdik ayaktaymis peehhh dizi sana bunumu soyledi

 44. Osmanlı ha dağıldı dağılacak, ikinci Abdulhamit döneminde ülkenin yarısı elden çıkıyor ama insanlar hayal görüyor ve gerçekler yerine bir suçlu koyun bulup ona suç atmaya çalışıyor. Allah akıl fikir versin

 45. Muratin tahta kim çıkardı yahudiler abdulhamit gelmeden zaten osmanlı dagılmıs topraklar savaş altındaydı abdulhamit in 2 dönemi bence osmanlı zihniyetinin yeniden canlanıp ruh bulmasıydi ama yahudiler israili kurmak icin cok caba sarfettiler afganistan dan toprak satın alıp o topraklara suan olan israili kurma peşindeydiler cünkü Kudüs onlar icin de sembolik bir din topragıdır ama abdulhamit buna müsade etmedi ve o topraklarıda bu topraklarida verme pesinde degildi taki dısardaki yahudi baronlar icerdeki jon turkler yani ittiraki terakki siyasi partisiyle diyalok kurup onları abdulhamit aleyhine propaganda yapmayı söylemesi ve halkı süreklı kişkırtmalarını istedikleri türklük sevdasına bu sekilde kavuşacaklarinin farkindaydilar merkezi selanik olan bu parti emirleride ordan aliyordu vel hasıl bu hain olusum abdulhamidi tahtan indirip hem osmanlinin son bulmasina hem israilin kurulmasina sonra sallanmaya baslayan bu siyasi topluluk nasılki 15 temmuzda kendi milletine ihanet eden subaylar o zamanda abdulhamite ihanet ettiler sonra parcalanıp dagildilar ataturkun abdulhamitten helalik alma seebebi ihaneti kabul ettiginin kanitidir bugun turklugu ataturke baglayan zihniyet buyuk selcuklu devletinin osmanlının ve ataturkten önce kurulan butun turk devletlerine hakarettir ettiklerinin farkinda degiller onların gercegi elhamdulillah müslümanım diyememelerı keza ataturkte hain bir masondur ve suanki turklerde türklügü haketmeyen mahlukatlardır biz selçuklu osmanlıya tabiyiz sizin diyemediginiz kelimeyi tevhidide her zaman söyleriz la ilahe illalah

 46. İttihatçılara Saldıranlar kısmen haklı da olsa şunu da Umutmasınlar.İttihatçılar 2 kısma 2 görüşe ayrılır.Masonların yönettiği Almanya ile Savaşa sokan sonra da Kaçan Enverin grubu ile En ver in Fikirlerini beğenmeyen Almanlara güvenmeyen M.Kemal Önderliğin de ikinci grup.Bu ikinci grup haklı çıkıp bize kurtuluş Savaşını kazandıran gruptur.Abdülhamiti öven Kurtlarla Dans kitabında bile Onu överken bilmeden ne kadar Hatalrını itiraf etmişler.Abdülhamitin devrilmesinde M.Kemal Atatürk ün zerre kadar suçu yoktur.93 Harbinde yenildeğimizde daha En ver de O da 7 yaşlarında idiier.Abdülhamit Endonozya da Malezya da Camii Külliye yaptıracağına çürüyen Osmanlı Donanmasını yenileseydi Sarıkamışa yardıma giden Gemiyi Rus Donanması batıramazdı.Vahteddin kaçmak zorunda kaldı diyen Zavallı,Devletin Kaderi Önce Allah a Sonra İngilizlere borçlu diyen Sultan Rusya ya kaçacak hali yoktu elbet.ikinci grup Kazım Karabekir,Fevzi Çakmak,Refet Bele Atatürk olmasa bugün Yoktuk.İstiklalimizi İttihat in 2 nci Grubuna Genç Subaylara borçluyuz.Almanya peşinden korsanlarla,Abdülhamit gibi hala Arap ümmet sevdalısı olanlara değil.

 47. bi dönem bütün dünyaya hakim moğollar vardı bu gün yoklar sayılarda ordularda dünyadaki siyasi değişimlerin insan oğlunun öğrenip kendini geliştirmesiyle doğru orantılı gittiği cağların bazı olaylar ile açılıp kapanmasıyla görünüyor eğer bu gelişme ve değişimlere ayak uyduramaz isen yok olursun biz yani türkler bazen en önde (kavimler göcu,istanbulun fethi )bazende biraz geç (1.dünya savaşı bu uyumu sağlıyoruz dünya uyumunu kaybettiğimiz an yok oluruz herşeyin merkezine kendimizi koyar diğer olup bitene meydan okursak afrika kabileleri gibi belgeselimizi cekerler

 48. Abdülhamid Han’ın ülke için yaptığı yeniliklere bakın da öyle konuşun anlaşılan masonlar her yerde var ve Abdülhamid Han’ı kötülüyor Avrupanın muhteşem Süleyman dediği ama bazı kişilerin haremden çıkmamış olarak gösterdiği gibi

 49. Degerli ve inancli kardeşlerim Sultan abdulhamit hakkindaki yorumlarınızı okudum. Biribirimize gerçekleri anlatmaktan ziyade kendi düşünce, fikir ve bildiklerimizi yazarak bir tartışma içine giriyoruz.Ben Sultan Abdulhamit hakkında bir çok kitap okudum.Size o devirde yaşayanlardan bir kac yaxı aktarayim. Ittihat terakiyi kuran Abdullah Cevde Sultan Hamit hakkında yüz yalan uydurdum.Bazısına kendimde inandim diyor. Bu adam ittihat terakiyi kuran beş masondan biri .Ayrica ataisttir.
  Mustefa kemal Atatürk : Sultan Abdulhamitin yönetim tarzi azami musahamadır Diyor . yine Enver paşa : biz Abdulhamite inanmadık çok yazık siyonistlere alet olduk ve onların hiyanetine uğradık
  Bismark: 100 grsm aklin 90 grami Abdulhamit han’da, 5 grami bende, 5 gramide diger siyasilerdedir diyor. Bir çok yazar ve siyasetçiler Sultan hamidin yönetimini akilci bir yönetim olarak görmektedir. Ha hatası yokmu var ancak azami derecede imparatorluğun yikılmaması için elinden gelen gayreti göstermiştır.Onun zamaninda Avrupaya giden aydın ve ögrenciler bazı mason ve hain yabancılar tarafından demokrasi ve hürriyet kisvesi altında bu temiz örencileri kendi gayelerine göre yönlerdirerek kışkırtarak Abdulhamide karşı isyana teşvik ediyorlardı yabancıların gayesi Osmanlı devletini parçalamak; ögrencilerin gayesi ise demokrasi ve hürriyetti. Son zamanlarda TÜRKİYE’ de bu hain oyunlar sergilendi. FETO da ve diger bazı akımlarda olduğu gibi.Tabiiki bu hainca oyunları içimize sokanlar açikça hainlığını söylermi!!! Söylemez. Degerli inançli vatan perver kardeşlerim biz deveden düşmüşü hop hophopumuzdan geri kalmak istemiyoruz . Genç kuşağs bir şey demem ancak bizler okullarda yshudi masun Emin oktayin yalan dolan tarih ders kitabini okutuyorlardı.Yüce Rabbimixe şükürler olsun şu anda gerçek tarihimizi bizlere ögreten vatanperver inancli aydınlar var.Artık biribiribizi tamamlayici olalim.

 50. Akdenizli, Abdülhamid han 1909′ da tahttan indirilmedi mi? 1912′ de nasıl anlaşma imzaladı?
  Ortalık klavye tarihçisi dolu.

  • Merhabalar; yazıda belirttiğiniz gibi 1912’de anlaşma imzalandığına dair bir cümle bulunmamaktadır. Teşekkürler.

 51. Sayın yorumcular ittaki teraki osmanlıyı istemeyenler büyümesini istemeyenler müslimanlığın medeniyet şehirleri olduğu için Hz.peygamber aşkı olduğu içşn ittaki teraki eski kafayla cahil diyelim ingilz fansız ve rusların oyunu hala aynı senorya vardr.M kemal ATATÜRK ittaki teraki karşşı tavr almşdı çünkü kimsi indriorsunz kannular işlior halk beka içşnde neden rahatsız oluyorlar çünkü haraca bağlayamadılar..müslümanlığı istemiyorlar ırkçılık o zamn vardı..biz hangi hiristiyanlik musevi yahudi öldrdük.insan gibi yaşamak iöşn toprak bütünlüğü yapavak drum olduğu süerece bu fetva bitmez.ölüm oldğunu bilmezler.bıcak kemiğe dayandğında anlarlar.M.kemal ATATÜRK İnönun yüzünden bu hayata veda etöişdr.Atatürk ABDÜLHAMİT in gizli paşasıdr.ancak hain hrzamn yanndadr.herzamn böyledr svil hayatda böyledr….başkasından zarr görmyen toplum yakı dostdndan görr.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*