İstanbul Şehir Üniversitesi kimin?

Ülkemizde üniversite eğitimi hem devlet üniversitelerinde, hem de pek çok vakıf üniversitesinde verilmektedir. Bazıları için devlet üniversitesi halen tercih edilmesi gereken seçenek iken, bazıları içinse vakıf üniversitelerinin avantajları daha fazladır. Biz bu tercihi okuyucumuzun kişisel görüşüne bırakaduralım, bu yazımızda bilindik vakıf üniversitelerinden biri olan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kurucusunun, sahibinin kim olduğuna, üniversitenin kimin olduğuna değineceğiz:

İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kurucusu kim?

Şehir Üniversitesi’nin bir özel üniversite olduğunu söyledik, dolayısıyla ardında bir vakıf, bir şirket, vs. kamusal olmayan bir kuruluş olmalıdır. İstanbul Şehir Üniversitesi’nin künyesine baktığımızda bir vakıf tarafından kurulduğunu görürüz: Bilim ve Sanat Vakfı…

Bu durumda İstanbul Şehir Üniversitesi’ni kimin kurduğuna bakmak için, Bilim ve Sanat Vakfı’nın geçmişine bakmamız gerekli:

Bilim ve Sanat Vakfı; 1986 yılında Mustafa Özel, Murat Ülker, Fikri Gökbörü, Ahmet Davutoğlu ve diğer kurucu üyeler tarafından kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur. Amaçlarını “özgür ve hoşgörülü bir çalışma, araştırma ve tartışma ortamında; evrensel, ulusal ve mesleki bilgi ve düşüncelerin sorgulanması, yeniden üretilmesi, yaygınlaştırılması ve insanlık yararına uygulanması yolunda kesintisiz çaba harcamak. Bu çaba içindeki yetenekli bilim ve düşünce insanlarına katkıda bulunmak.” şeklinde belirten vakfın vizyon açıklaması ise “Bireyin toplumla, toplumun doğayla uyum içinde yaşadığı bir küresel sistem mümkündür. BSV böyle bir sistemin bilgi, inanç ve sanat temellerinin özgürce araştırıldığı bir ortamı gelecek kuşaklara sunmayı hedeflemektedir.” şeklindedir.

İstanbul Şehir Üniversitesi; 1986 yılından bu yana var olan Bilim ve sanat Vakfı’nın 2008’de topladığı bir meyvesidir. Üniversite 31 Mayıs 2008 tarihinde kamusal kimlik kazanarak resmen kurulmuş; gerekli aşamaları tamamladıktan sonra 2010-2011 eğitim dönemine ilk kez öğrenci kabul etmiştir.

Günümüzde İstanbul Şehir Üniversitesi’nin eğitim verdiği biri Üsküdar Altunizade’de, diğeri Kartal Dragos’ta olmak üzere iki kampüsü vardır.

O halde bu bilgiler ışığında şöyle bir özetleme yapabiliriz:

“İstanbul Şehir Üniversitesi; 31 Mayıs 2008 tarihinde Bilim ve Sanat Vakfı tarafından kurulmuştur. Üniversitenin kuruluşunda emeği geçen ve o dönemde vakıf üyeleri olan kişiler arasında hepimizin çok iyi tanıdığı Ahmet Davutoğlu da vardır. İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kurucu rektörü YÖK Eski Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya olmuştur.”

İstanbul Şehir Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Gökhan ÇETİNSAYA

İstanbul Şehir Üniversitesi’nin sahibi kim?

“Kurulduğu günden bu yana Şehir Üniversitesi Bilim ve Sanat Vakfı’nın mülkiyetinde olmuş iken, yaşadığı mali sıkıntılar sebebiyle 19 Aralık 2019 tarihinde YÖK tarafından alınan karar neticesinde üniversitenin faaliyetleri geçici olarak durdurulmuş ve eğitim görevi Marmara Üniversitesi’ne devredilmiştir. Şu an için İstanbul Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı olarak Marmara Üniversitesi’nin rektörü olan Prof. Dr. Erol Özvar kabul edilmekte, rektörlük görevini ise yine Marmara Üniversitesi’nin Makine Mühendisliği Bölümü’nden olan Prof. Dr. Bülent Ekici üstlenmiş durumdadır.

Marmara Üniversitesi Rektörü ve İstanbul Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Erol ÖZVAR

Yönetim kademesinde yukarıda bahsettiğimiz şekilde bir değişiklik yapılmasının sebebinin Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği 26/2’nci maddesinde yer alan “…. faaliyet izninin geçici olarak durdurulması süresi boyunca yönetimi üstlenen devlet üniversitesinin rektörü ilgili vakıf yükseköğretim kurumunun geçici mütevelli heyeti başkanı, üniversite yönetim kurulu da geçici mütevelli heyeti sıfatını kazanır” hükmü uyarınca olduğu İstanbul Şehir Üniversitesi’nin yayın kaynakları tarafından belirtilmiştir.

Sevgiyle kalın, sağlıcakla kalın sevgili okurlar.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*