İSRAİLİ KİM KURDU?

Hepimizin merak ettiği o meşhur soruya gelelim. İsrailin kurucusu kim? Kimler önayak oldu? Nasıl kuruldu İsrail? Tüm bu sorular tek tek cevaplandırılacak bu yazımızda. “Kimkurdu” editörleri olarak böylesine önemli bir konuyu ipsiz sapsız bırakacağımızı mı sandınız? Tabikide hayır.

İsrailin kuruluşunu birkaç safhaya ayırmak gerekmektedir arkadaşlar. Zira Dünya üzerinde bu şekilde kurulan başka bir devlet olmadığı için bu konuyu sizlere detaylı izah etmek niyetindeyiz.

1) İlk olarak 20. yüzyıla kadar Dünya’nın çeşitli yerlerinde özellikle Avrupa’da ticaretle uğraşarak maddi açıdan diğer halklara göre nispeten kaliteli hayat süren yahudi kökenli insanların İsrail topraklarına göç etmesiyle başlamıştır bu kuruluş.

2)Ancak bu göç hareketi birçoklarına göre hiç de kendiliğinden yani; sosyoekonomik ve kültürlel sebeplerle uzun zaman zarfında doğal bir şekilde gerçekleşmemiştir. Zira işin arkdasında günümüz postmoder tarihçilerine göre zorlama ve manuel bir göç hareketi mevcuttu. Öyle ki zaten ekonomik yönden refah içinde olan yahudi halkının kalkıp da verimli Avrupa topraklarında İsrail adlı çöle göç etmeleri hiç de akılcı değildir.

3) Yukarıdaki soruya bir çok tarihçinin vereceği cevap şüphesiz klişe bir şekilde “Yahudi halklara yönelik baskılar ve katliamlar dayanılmaz boyutta olduğundan göç etmek durumunda kalmışlardır” olacaktır. Seneryo kulağa hoş gelmektedir. Ancak işin derinine indiğimizde pek de basit bir göç hareketi olmadığı dahası akıllara “planlanan bir hareket” olduğu sorusu gelmektedir. Zira katliamdan kaçan musevi dinine mensup yahudi kökenli insanların göç etmesi aşağıdaki belgelerden dolayı bir takım soruları berberinde getirmektedir.

3) 1850’li yılların ortasından itibaren Dünya’da varlıklı yahudilerin kurduğu siyonist örgütlenmeler, “vaad edilmiş topraklarda hüküm sürmek” isteğiyle yanıp tutuşmaktaydı. Hatta öyle ki Dünya’nın neredeyse her yerine yayılmış olan Yahudi kökenli vatandaşların bir arada toplanması hedef haline getirilmişti.

4) Bu yönde çalışmalara öncülük eden kişi Theodor Herlz’dir. Theodor 1860 doğumlu Viyana Üniversitesi Hukuk mezunu bir yazardır. Aslen Budapeştelidir. Öğretide politik anlamda siyonizm’in kurucusu olarak bilinmektedir. “Der Judenstaat” adlı almanca kitabın(Der Judenstaat’in türkçe anlamı “yahudi devleti”‘dir) yazarı olan Theodor, Yahudi halkının kendine ait bir vatanda yaşaması için araştırmalar yapmıştır. 1896’da Dünya Siyonist Teşkilatı’nın kurulmasına öncülük eden Herlz aradan 1 yıl geçtikten sonra bu teşkilat başkanlığında ilk toplantısını yapar(1897 İsviçre Basel’de bir otelde toplanıldı). Burada alınan kararlarda gelecekte kurulacak olan İsrail Devleti’nin sınırları ve yeri belli olmuştur. Hatta toplantı çıkışında Herlz “Gülebilirsiniz ama ben burada, bu salonda az önce İsrail Devletini kurdum; bu belki 5 yıl sonra belki 50 yıl sonra böyle anılacaktır” demiştir.

5) Öyle ki Herlz toplantıdaki karara uygun olarak Yahudi Devletinin kurulacağı alan olan Filistin ve Hicaz bölgesi için dönemin Osmanlı padişahı Abdulhamit ile anlaşmak üzere 17 Mayıs 1901 yılında İstanbul’a gelmiştir. Tarihi bir teklifte bulunacaktır!Hicaz ve Filistin’de Yahudi halkları için bir yurt kurulması karşılığında Osmanlı’nın tüm borçlarının(o zamanlar ülkeyi satsa ödeyemeyeceği borçları vardı Osmanlı’nın) Avrupalı bankerler tarafından ödenmesi teklifini yapmıştır. Abdulhamit ise “Ben bir karış dahi olsa toprak satmam, zira bu vatan bana değil, milletime aittir. Milletim bu vatanı kanlarıyla mahsuldar kılmışlardır.” diyerek o meşhur cevabı yapıştırmıştır. Ancak boşa yapıltırmıştır. Çok değil 40 sene sonra resmi olarak kurulacaktır İsrail. Ayrıca ben bu diyalog yaşandımı yaşanmadı mı diye biraz araştırdım ve gördüğüm kadarıyla arşivlere göre tarihte böyle bir görüşme olmuştur. Ancak diyolağun ne kadarı doğru ne kadarı yanlış bilemem.

6) Herlz 4 Temmuz 1902’de teklifini yineler. Ancak tekrardan reddedilir 2. Abdulhamit tarafından. Bunun üzerine Herlz sinirlenip “Gün gelecek Türkler dilenci konumuna düşecek ve önümde diz çökecek ve para için yalvaracaklar” demiştir. Nitekim acı ama biraz öyle de oldu gibi… Çalışmlarına devam eden dönemin Dünya Siyonizm Örgütü başkanı Herlz İngiltere Sömürgeler bakanı tarafından Londra’ya çağrılır. Burada kendisine Uganda toprakları teklif edilir bir Yahudi Devleti kurması için. Ancak illede Filistin diyen Herlz bu teklifi reddeder.

7) Tarih 2 Kasım 1917. Dönemin İngiltere Dışişleri Bakanı “Arthur James Balfour” Lord Rotshchild’e bir mektup yazar.

Mektupta Filistin topraklarının musevi dinine mensup yahudi kökenli vatandaşların doğal hakkı olduğu ve bu topraklarda hüküm sürmesi için Yahudilere verilmesi gereken desteğin İngiliz Devlet kasasından temin edilebileceği ve bu konunun bir an evvel Siyonist Federasyona iletilmesi gerektiği yazmaktadır. Hatta al buyur oku İngilizcen varsa. İşte bu mektuba tarihi Balfour Deklorasyonu denilmektedir.

Balfour Deklarasyonu’nun orijinal metni

8) Yukarıdaki Balfour Deklorasyonunda bölgedeki araplara karşı dini ve kültürel saygı duyulması istenmiştir. Ancak ne derece uyulmuştur buna tartışılır.

9) 1930 ila 1940 arasında Nazi Almanya’sı tarafından Yahudilere soykırım uygulanması sırasında yüzbinlerce yahudi Avrupa’dan İsraile göç etmiştir. İşin ilginci bu soykırımı planlayan Hitler’i ekonomik yönden destekleyici kişilerin kimliği dikkat çekmektedir. Bakıldığında Hitlerin başa gelmesine destek olan kişiler arasında yine Rotshchild ailesinin payı olduğu görülmektedir.

Thysen, Krupp, Kirdoff ve Rothschild ailesinin Amerika’ da bulunan uzantılarına ait olan General Motors, Du Pond, Ford’ un yanı sıra Yahudi petrol şirketi Standard Oil gibi dev yahudi patronlu şirketler tarafından desteklenmiştir. Yine Alman toplarını üreten firma SKF Jacob Wallenberg’e aittir. Toplama kamplarına atılan gaz bombalarını üreten firma ise Farben firmasıdır(onun da sahibi yahudi asıllı). Royal Dutch Shell adlı firmanın kurucusu ve sahibi de yahudi asıllı Samuel ailesidir. Hatta Hitler’de bu konuyu inkar etmemiş kendi kitabında “mücadeleme en çok desteği verenler zengin yahudiler olmuştur” demiştir. Bunun gibi daha nice deliller bu katliama varlıklı ve nüfuslu yahudilerin en ufak bir şekilde somut müdahelelerle dur demediğini hatta destek verdiğini kanıtlar niteliktedir. Ancak yine bir pay bırakıyoruz ki; Nazilerin bu katliamı yahudileri göç ettirmek üzere siyonistler tarafından planlanmadığı olasılığına(ben şu saatten sonra ona da pay bırakmıyorum ya siz bilirsiniz bu benim kişisel tahminim, öngörümdür; ancak bu olayında kişiselliği kalmamış, bir çok şey düpedüz ortada maalesef).

10) Bu zaman zarfında zengin yahudilerin Filistin’de araplardan devasa boyutlarda toprak satın aldığı görülmektedir. Bunların aşama aşama olduğu bilinmektedir. Zaten bu bölgede ilk yahudi toprağının varlığı; İngilizler’in konsolosluk arazilerini Siyonist federasyona teslim etmesiyle olmuştur.

11) 1920’de Birleşmiş milletlerin Filistin Bölgesindeki İsrail’i tanımasıyla ve 1948’de ise bölgeyi Arap ve Yahudi yerleşimi olarak bölmesiyle beraber İsrailin resmi kuruluşu gerçekleşmiş oldu.

Yazıyı olabildiğince somut belgelere dayanaraktan objektif yazamaya çalıştım. Umarım faydalı olmuşuzdur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


3 Comments

  1. vay anasını ya dünyayı yöneten illimunati yada adı her neyse bir kuruluşun olduğuna kesin inanıyorum hitlerin yahudilere kötü davranması tesadüfmü

  2. bilgi içerikli güzel bir yazı, konuyu net özetliyor.
    Sultan Abdülhamid ve T. Herlz görüşmesinin var olduğundan emin fakat bu meşhur konuşmanın yapıldığından emin değilim demişsiniz. Evet bazen net belge olmasa da konunu içeriği bellidir. Herlz S. Hamide hatır sormak için gelmemiştir bu nettir. Bir devlet kurmaya çalıştığı da nettir, Osmanlı elindeki bölgede kurmak istediği de nettir. Eee o zaman görüşmeden eli boş döndüğüne göre , meşhur konuşmanın doğruluğu da nettir.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*