İspanya’nın tarihi ve kurucusu

İspanya’nın kuruluşunu mu merak ediyorsunuz? O halde gelin hep bu konuyu birlikte inceleyelim. İspanya ya da İspanya Krallığı, Avrupa’nın güneybatısında yer alan İber Yarımadası’nda konumlanmış bir ülkedir. Tarihi MÖ 1100 yılındaki ilk yerleşimlere dayanan İspanya toprakları, İspanya isimli bir ülkeye zaman zaman yer vermiştir. İber Yarımadası’nın tarihi ise günümüzden tam tamına otuz beş bin yıl önceye dayanmaktadır. Milattan önceki ikinci yüzyılda ise İspanya adıyla bir oluşum tarihte ilk defa Roma Cumhuriyeti’nin bir parçası olarak yerini aldı. Tarihi birçok sarsıntıyla dolu olan İspanya modern dönemlerde bile, çok yakın zamana kadar birçok varlık ve yokluk savaşı vermiştir. 1977 yılında yapılan genel seçimle ülke sağlam bir Avrupa devleti rolüne bürünmeye başlamıştır. O günden bu güne yaşanan gelişmeler İspanya’nın daha sağlam bir temele yerleşmesini sağlamıştır. Bugün İspanya, Avrupa’nın güçlü devletlerinden bir tanesidir.

İspanya’yı Kim Kurdu?

Bazen sıkça merak edilen bu sorunun aslında net bir cevabı yok. İspanya’nın çok köklü bir tarihe sahip olması, bizi bu soruya cevap vermekten alıkoyuyor. İspanya tarihte bir devlet olarak yer almıştır. Kuruluşunda herhangi bir kişinin ismi ön plana çıkmamıştır. Tarihte Tarık Bin Ziyad’ın fethettiği toprak olarak da bilinen İspanya, Endülüs’e de ev sahipliği yapmıştır. İspanya’nın kısa da olsa yaptığı bu ev sahipliği, ülkenin tarihindeki çok önemli gelişmedir. Endülüs Devleti bugün hala bilim denince akla gelmektedir. İspanya ülkesi sonraları bu durumun faydalarından bol miktarda yararlanmıştır. Endülüs’ten kalan kitaplar, uzun müddet boyunca İspanya Devleti tarafından okutulmuştur.

İspanya’nın Kurucusu Kim?

İspanya’nın, daha önce de belirttiğimiz gibi farklı krallıklar ve devletçikler olmak üzere bir değil birçok kurucusu var. İspanya Devleti’nin tarihin en köklü devletlerinden bir tanesi olması, tek bir kurucu ismi vermemize engel oluyor. Tarihinde birçok defa yeniden inşa edilmiş bu devletin birçok önemli ve tanındık hükümdarı olmuştur. Bu hükümdarların bazıları dünya tarihine damga vurmayı başarmıştır. Gelgelelim ülkenin kurucusu olarak bilinen, böyle ün salmış bir şahıs yoktur. (Franco hariç, ki o da kurucusu değil, kötü yönde tarihe geçmiş bir lideridir.) Mesela Türkiye Cumhuriyeti için Atatürk ismi, kurucu olarak bütün dünya tarafından bilinir. Fakat İspanya için yayılmış, ünlenmiş böyle bir portre bulunmamaktadır. İspanya tarihinde sürekli var olma ve yok olma arasında gidip geldiği için, bu devleti sıfırdan oluşturan birçok ünlü hükümdar, başarısını kanıtlamayı başarmıştır. Fakat varlığı milattan öncesine dayanan bu devlet için hiçbir tekil şahsın ismi ön plana çıkmamaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*