İSMEK’in kurucusu kimdir?-İstanbul’un Halk Eğitim Merkezi

Yıllardır verdiği ücretsiz eğitimlerle kendini geliştirmek isteyen İstanbul ahalisinin gönlünde taht kuran İSMEK; kurslarından yararlanmasını bilenlere sunduğu fırsatlar ve sağladığı ücretsiz imkanlar ile İstanbul insanına büyük katkılarda bulunmuştur.

Peki neyin nesidir bu İSMEK? Daha önce duymamış olanlara izah edelim: Açılımı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları olan bu kurum; neredeyse her ilçede bulunan şubeleri ve atadığı öğretmenler aracılığıyla kursiyerlerine ilgili alanlarda sonunda sertifika alacakları şekilde eğitim veren, verilen eğitimin sonunda katılımcıları üretme kabiliyetine sahip; kendi el sanatları, atölye, vs. işini kurabilecek donanımda potansiyel iş gücüne çeviren bir eğitim yuvasıdır.

İSMEK’i kim kurdu?

Köken itibariyle bir belediye hizmeti olan ve sosyal devlet anlayışıyla vatandaşlarına elinden gelen en iyi imkanları ücretsiz olarak sunmayı ilke edinen İSMEK; 1996 yılında kurulmuştur. 1996 yılındaki İBB Başkanı ise o zamanlar Refah Partisi mensubu olan Recep Tayyip Erdoğan’dır. Kuruluşunun ilk yıllarında ağırlıklı olarak yabancı dil, müzik, el sanatları, yemek yapımı gibi alanlara yoğunlaşa da ilerleyen yıllarda İSMEK’in değişen şartlara başarıyla uyum sağladığını ve çok çok farklı alanlarda hizmet vermeye başladığını görürüz.

Basit bir örnekle dile getirmek gerekirse; önceden insanların çeşitli enstrüman kursları için, zanaat kazanmak amacıyla dokuma ve el sanatları için ya da kendi kendisine yetecek kadar İngilizce, Almanca ve hatta Osmanlıca gibi dil öğrenmek için tercih ettiği İSMEK’e bugün çeşitli yazılım kurslarından tutun da iş hayatına ve girişimciliğe dair eğitimler için bile talep edildiğini görebilirsiniz. Daha modern konular için eğitim almış tanıdıklarımdan duyduğum kadarıyla da birçok özel kurstan aşağı kalır yanları yoktur. Aksini düşünen varsa saygı duyarım, ben aldığım duyumların yalancısıyım.

İSMEK’in kurs almak isteyen vatandaşlar için en önemli avantajı nedir diye soracak olursak; akla gelen ilk cevap şüphesiz ücretsiz olmasıdır. Özellikle yabancı dil eğitimi veren kurumların iş hayatı ve kariyer için yabancı dilin önemini suistimal ederek insanları nasıl kazıkladığını hepimiz biliyoruz. Ya da teorik-pratik saatlik bazda kurs almanızın yeterli olacağı ahşap boyama, maketçilik, dokuma, dikiş, vs. yeteneklerinizi de sertifikayla kanıtlamanız için alacağınız kurslar da bazen çok pahalı olabilmektedir. İşte böyle durumlarda “Benim elimde bir sertifika olsun da ben geri kalanını kendi çabamla hallederim.” diye düşünenlerdenseniz İSMEK tam size göre bir yer. Ayrıca tek amacınızın iş kurmak veya üretime geçmek olmasına da gerek yok. Boş vaktiniz vardır ve sadece heves ettiğiniz bir şeyi öğrenmek istiyorsunuzdur. Ama aynı zamanda sırf hobi amacıyla bir kursa para harcayabilecek bütçeye de sahip değilsinizdir. Buyrun; İSMEK tüm ilçelerde…

Yaptığınız iş başvurularında meşhur bir kuruluştan aldığınız İngilizce sertifikasıyla İSMEK’ten aldığınızın aynı muameleyi görmeyeceğini düşünüyorsanız; etiket bazlı bu saçma ön yargıda tamamen haklısınız. Ama umarım bir o kadar da yapacak bir şey olmadığının da farkındasınızdır. Sonuçta bir başvuru yaptığınızda sizi mülakata aldıkları zaman söz konusu yabancı dilde konuşturacaklardır. Ya da gereken yetenek her neyse… Burada kendinizi ıspatlamak için size yardım edebilecek sizden başka birisi yoktur. Ücretsiz kursların yanı sıra youtube da veya indirme sitelerinde birçok ücretsiz eğitim seti kaynıyor. Ya da yabancı insanlarla konuşma becerinizi geliştirmek için iletişim kurabileceğiniz bir sürü platform var. Hatta Taksim İstiklal’e çıkıp hayvanlık yapmamak şartıyla yabancı insanlarla da konuşabilirsiniz. Kıçını kaldırmasını bilene seçenek çok…

Konumuza dönersek İSMEK; vatandaşlara gerçekten çok iyi hizmetler sunan kaliteli ve titiz bir kuruluştur. Yalnız eğitim almak istediğiniz branşa göre bazen kontenjanlar hemen dolabiliyor, başvuru zamanlarını iyi takip etmeniz lazım.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*