İSKİ’nin kurucusu kim?-Bugün İSKİ’nin sahibi kim?

Devlet dediğimiz mekanizma sadece televizyonlarda boy gösteren yöneticilerden, milletvekillerinden, medyatik figürlerden ibaret değildir. Size sokak sokak, mahalle mahalle elektrik, su ve doğal gaz getiren tesisatlar, hasta olduğunuz zaman hastanelerde ücretsiz muayene olmanızı sağlayan sağlık zincirleri; yani bize çok basit bir şeymiş gibi gözüken fakat ardında yoğun bir emek olan bütün hizmetler… Hepsi de devlet tarafından gerçekleştirilmektedir. Türkiye’nin 81 ilinin her bir hanesini elektrik hattıyla donatmayı düşünsenize, bir hayalinizde canlandırın… Bunun gibi…

Yazımızda hakkında sorulan İSKİ’yi kim kurdu? İSKİ kimin kurumu? gibi soruların yanıtını vereceğimiz İSKİ de böyle bir kuruluştur. Uzun yıllardan beridir tüm İstanbul’un içme ve diğer amaçlarla kullanılan su ihtiyacını muntazam bir şekilde karşılamasını sağlayan; kanalizasyon ve atık su tahliye sistemlerinin aksamadan çalışmasını ve temiz bir şekilde yaşamamızı sağlayan devlet kurumudur. Açılımı “İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi”dir.

İSKİ’yi kim kurdu?

İSKİ’nin sahibi kim? veya bunun türevi sorulara bakmadan önce birazcık bu kurumun tarihçesini, kuruluşunda kimlerin emeği olduğunu inceleyelim:

İSKİ’nin kuruluş amacı resmi ağızdan “İstanbul İli’nin su ve kanalizasyon şebekelerinin idaresi” olarak belirlenmiştir. Peki ya koskoca İstanbul’da tüm su ve kanalizasyon şebekelerinin idaresi sadece İSKİ kurulduktan sonra mı başlamıştır? Tabii ki de hayır… İSKİ’den önceki su şebeke çalışmalarının tarihçesi incelenecek olursa; henüz 117-138 yılları arasında, yani Miladi Takvim’in başlangıcında bile Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’a içme suyu temin etmek için çalışmalar yaptığı tarihi kayıtlarda ve bulgularda görülmektedir. Bundan sonraki Roma, Bizans,, Osmanlı hakimiyetleri boyunca o günün teknolojik şartlarıyla orantılı olarak içme suyu ve kanalizasyon hizmetleri devam etmiştir.

Cumhuriyet Dönemi’nde ise İstanbul’da su hizmetleri için pek çok sektörde olduğu gibi Osmanlı Devleti’nden kalan şirketler satın alınarak kamulaştırılmıştır. Bu bağlamda 1932 yılında İSİ; yani İstanbul Su İdaresi adlı bir idare kurulmuş ve çalışmaya başlamıştır.

1980’lere gelindiğinde ise İSİ artık ihtiyaçları karşılamakta kesinlikle yetersiz kalan, köhnemiş bir kurum haline gelmiştir. Bunun sonucunda da 1981 yılında İSKİ kurulmuştur. Kuruluşunda emeği geçen kurum veya kuruluş tabii ki de öncelikli olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve TBMM iken, her şeyiyle baştan sona ilgilenen, bizzat sorumlu makam ise İstanbul Valiliği olmuştur. 1984 yılında ise İSKİ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nne devredilmiştir. O halde “İSKİ’nin kurucusu kim?” sorusuna şöyle son bir özetleme yapabiliriz:

“İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ); İstanbul’daki eski su idaresi kurumu olan İstanbul Su İdaresi (İSİ)’nin görevini devralacak şekilde; 1981 yılında Türkiye Cumhuriyeti, TBMM ve İstanbul Valiliği tarafından kurulmuştur. 1981 yılında T.C. Cumhurbaşkanı Kenan Evren iken, Başbakanlık görevinde ise Bülent Ulusu vardır. 1984’te İstanbul Valiliği yapmakta olan kişi ise Nevzat Ayaz’dır.”

Ayrıca idarede bütün işleri çekip çeviren asıl kahraman hakkında bilgi verecek olursak; kurulduğu dönemde İSKİ’nin ilk Genel Müdürü olan kişi Ahmet Ölçer olmuştur.

Ahmet Ölçer

İSKİ kimin? İSKİ’nin sahibi kim?

Tabii bir devlet kurumu için böyle bir soru sormak biraz garip olsa da en azından hangi devlet makamının kontrolünde olduğunu aktarabiliriz:

“2019 yılının Temmuz Ayı’nda iken İSKİ’nin sahibi olan, faaliyetlerini kontrol eden devlet makamı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’dir. Yine günümüzdeki durumuyla İSKİ’nin Genel Müdürlüğü görevini ise Fatih Turan yürütmektedir.”

Fatih Turan

7000’den fazla personeli bulunan İSKİ’nin merkezi İstanbul Eyüpsultan’dır.


UYARI: 2019 Temmuz’da yazılan bu yazımızda verilen bazı bilgiler ilerleyen yıllarda değişebilir, güncellenebilir. Değişen bilgiye rağmen editörlerimizin yazıyı güncellemek için geç kalması veya başka herhangi bir bildiriminizin olması halinde iletişim veya yorum bölümünden düzeltme talebinde bulunabilirsiniz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*