IŞIK ÜNİVERSİTESİNİN KURUCUSU

Bugün andığımız ismiyle eğitim faaliyetlerine başlaması biraz yakın tarihte olsa da Işık Üniversitesi’nin kökeni cumhuriyet öncesine kadar dayanmaktadır. İlk kez 1885 yılında Selanik’te Feyz-i Sıbyan Mektebi ismiyle eğitim vermeye başlayan; cumhuriyetin kuruluşu ve akabinde inkılaplar sonrasında geçirdiği değişiklikler sonucu 1934 Işık Lisesi ismini alan kurum; o zamandan beri eğitime devam etmiş ve 17 Kasım 1966 tarihinde Işık Üniversitesi’ni kurmuştur. 

Işık Üniversitesi; Feyziye Mektepleri de olarak bilinen anaokulu, ilkokul ve liselerin de dahil olduğu bir eğitim vakfının ürünüdür. Rektörü Nafiye Güneç Kınak olan Işık Üniversitesi’nin; Şile ve Maslak’ta olmak üzere 2 kampüsü bulunmaktadır. Bu kampüslerde 3000’in üzerinde öğrenci gayet konforlu ve kaliteli şartlarda eğitim görmekte ve çeşitli kulüp faaliyetleri, sportif etkinlikler, vs. ile eğitim hayatlarını daha da verimli kılmaktadır.

Günümüzde Işık Üniversitesi’nin hizmet verdiği eğitim dalları şu şekildedir:

Fakülteler: Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi

Enstitüler: Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüleri

Yüksekokullar: Meslek Yüksek Okulu ve Sağlık Hizmetleri Yüksek Okulu

Işık Üniversitesi’nin  yıllık eğitim ücretleri (burssuz) 25.000 ila 30.000 TL arasında değişmektedir.

Kim kurdu: Feyziye Mektepleri Vakfı

Ne zaman kuruldu: 17 Kasım 1966


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*