İsdemir kimlerin?-Türkiye’nin en büyük demir-çelik işletmecisi

Var olduğu günden bu yana Türkiye’nin en büyük demir-çelik işletmecisi olan İsdemir, ülkemizdeki sanayi ve endüstri gelişimine çok önemli katkılarda bulunmuştur. Türk sanayisinin öncülerinden biri olarak Erdemir ve Kardemir gibi işletmelerle beraber 40 yılı aşkın bir süredir çalışmalarına devam etmektedir. Açılımı İskenderun Demir ve Çelik A.Ş.’dir.

O zaman şöyle bir soru yöneltelim: Türkiye’nin en büyük demir-çelik işletmecisi olan İsdemir, kaç tarihinde kimler tarafından kurulmuştur?  Günümüzde sanayinin bu öncü kuruluşu kimlerin kontrolündedir ve sahipleri kimlerdir? İşte genel hatlarıyla İsdemir’in başarı öyküsü:

İsdemir’i kimler kurdu?

Bundan tam 47 yıl önce, İskenderun şehir merkezinin kuzeyinde Karayılan ve Payas bölgelerinde Türkiye’nin en büyük demir çelik işletmecisi olacak olan İsdemir’in temelleri atılmıştır. Tamamlanmasından kısa bir süre sonra üretim alanında sağlam bir başlangıç yapmış ve kısa sürede büyümüştür.

O zaman meraklısına hemen belirtelim: İskenderun Demir ve Çelik A.Ş.; 1970 yılında devlet teşebbüsü olarak kurulmuştur.

30 yıldan fazla bir süre devlet teşebbüsü olarak çalışan İsdemir; uzun mamul üretimi bakımından Türkiye’nin en büyük entegre tesisidir. Kuruluş zamanı olarak ise üçüncü büyük demir-çelik kuruluşudur.

İsdemir kimin?

2000’li yıllardan sonra özelleştirme furyasından İskenderun’un demir çelik devi de etkilenmiş ve el değişikliği gerçekleştirilerek yeni bir yapılanmaya sokulmuştur. Buna göre İsdemir; 2002 yılında Erdemir Grubu’nun bünyesine katılmış ve gelecek yıllardaki üretimine bu şekilde devam etme kararı almıştır.

2017 yılına geldiğimizde İsdemir’in sahibi hala Erdemir Grubu’dur. Yönetim Kurulu Başkanlığını ise Ali Aydın Pandır yapmaktadır.

Aradan geçen yıllara ve el değişikliklerine rağmen İsdemir kalitesinden ve hızından hiçbir zaman ödün vermemiştir ve tüm hızıyla modern faaliyetlerine devam etmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*