Isaac Newton kimdir?-Bilimsel başarıları nelerdir?

Dünya tarihine damga vurmuş bilim insanlarının biyografilerine bu yazımızda hepimizin liseden beri yakından tanıdığı, fizikçilerin her geçen yıl daha da derinlemesine tanıyıp dehasına, içinde bulunduğu çağa göre zekasına hayran kalıp örnek aldığı Sir Isaac Newton ile devam ediyoruz. Daha öncesinde Albert Einstein, Michael Faraday ve Nikola Tesla gibi dahilerin hayatını ele almıştık.

Isaac Newton’u hepimiz Yerçekimi Kanunu’nu bulmasıyla; Hareket Kanunlarıyla tanıdık. Fakat pek çok bilim insanında olduğu gibi çoğumuz doğumu, çocukluğu, gençliği gibi her insanın geçirdiği evrelerle, sosyal yaşantısı ve özel hayatıyla ilgilenmedik. “Yüzyılın dahilerinden olan bu adam ne yer ne içerdi, nasıl alışkanlıkları vardı, bu devasa buluşlarını yapmayı nasıl başarıyordu?” diye düşünmedik.

Isaac NEWTON (1643 – 1727)

İşte şimdi bu eksikliği telafi edercesine sizlere İngiliz bilim devi Sir Isaac Newton’ın hayatını anlatıyoruz:

Dünya tarihinin sayılı fizikçilerinden olan Isaac Newton; 25 Aralık 1642 tarihinde İngiltere’nin Grantham şehrinin kırsalında bulunan Woolsthorpe kasabasında dünyaya geldi.  Doğum süresi sebebiyle bir erken doğumdu bu. Annesi ve ailesi küçük Isaac’in sağlığı konusunda endişe etseler de bebek hayatta kalmayı başardı ve yeni bir insan olarak dünyaya merhaba dedi. Belki de Isaac Newton’ı bugün bildiğimiz dahi Newton yapan şeyin sebeplerinden biri yaşadığı bu erken doğumdur, kim bilir…

Kırsal kesimde çocukluğu ve gençliği geçen Newton; bir çiftlik evinde yaşadığı ömrünün ilk zamanlarını yalnız ve pek de mutlu olmayan bir şekilde geçirdi. Her ne kadar hayatta kalmayı başarsa da doğumundan sonraki ilk zamanlar öleceği düşünülüyordu. Newton’un babası da doğumundan önce hayatını kaybetmişti.

Geçim zorluğu gibi sebeplerden ötürü 1646 yılında, yani Isaac 4 yaşındayken annesi başka biriyle evlenmişti, kocasının yanına taşınmıştı. Newton ise onlarla birlikte yaşamıyordu, bunun yerine ananesiyle birlikte kalıyordu. 4 yaşında başlayan ömrünün bu periyodunda Isaac Newton; 7 yıl, yani 11 yaşına kadar ananesinin yanında yaşamıştır.

11 yaşındayken ananesinin vefat etmesi üzerine Newton’a o zaman göre yüklü bir miras kalmıştır. Grantham’ın en iyi okulunda eğitimine başlamış ve başarıyla mezun olmuştur. Fakat annesiyle arasında bir anlaşmazlık vardı. Annesi; ailedeki tek varis erkek de olmasının etkisiyle Newton’un çiftlik işleriyle uğraşmasını isterken, oğlu onun hayal ettiğinin aksine gözleri sürekli göklerde olan, gökyüzünü, uzayı, dünyayı, varoluşu, her şeyi merak eden düşünen bir yapıya sahipti. Bu kısa çelişki sonrasında Newton annesini okula gitme konusunda ikna etti ve üniversite eğitimine başladı.

Eğitim hayatı ve bilim kariyeri boyunca İngiliz Üniversitelerinde hakim olan Aristocu havayı yıkacak tarzda çalışmalarıyla, veba salgını nedeniyle Londra’dan geri taşınarak 2 yılını geçirdiği çiftlikte yaptığı kütle çekimi, diferansiyel ve integral hesaplamalarıyla, ışık tayfını ve beyaz ışığın renklere ayrılmasını keşfiyle, Yer Çekimi Kanunu ve bütün bu çalışmalarının ürünü olarak kuvvetin biriminin kendisinin soyadı olması vesilesiyle bize bıraktığı hatıralarla hepimizin bildiği Newton; üniversiteye başladığı yılladan itbaren bu çalışmalarını yapmıştır. Bilim insanı olmasının önemli bir kısmında Cambridge’te Matematik profesörlüğü yapmış, daha sonra Kraliyet Bilim Akademisi’ne kabul edilmiş, yaşlılık döneminde ise darphanenin ve hatta Kraliyet Bilim Akademisi’nin başına getirilmiştir.

Başarılarla, bir o kadar da kendisinin yüksek zekanın verdiği ruhsal ve psikolojik git gelleriyle geçen, kesinlikle rutin olmayıp her saniyesi dünyayı değiştirecek çalışmalarıyla dolu olan Sir Isaac Newton; 31 Mart 1727’de hayatını kaybetti.

Özel hayatı

Isaac Newton’ın bilinen tek ilişkisi henüz Woolsthorpe’taki evinde yaşarken 19 yaşlarındayken, oturduğu kasabanın eczacısının kızı olan Miss Storey ile nişanlanmış olmasıdır. Bunun dışında gençlik ve yetişkinlik yılları boyunca Newton’ın herkesçe bilinen bir sevgilisi, eşi, yaşadığı bir aşk kayıtlarda mevcut değildir. Hatta Newton’ın son anına kadar Miss Storey’i hatırladığı söylenenler arasındadır. Hatırlamasına sebep olarak da hem kendisine aşık olması, hem de o dönemde ayrılmalarının sebebinin Newton’ın derslerinin yoğun olması olduğu görüşü hakimdir. Yaşanmamışlıktan ve kendi elleriyle bitirmiş olmaktan kaynaklı bir pişmanlık gibi….

Aşağıda Isaac Newton’ın doğumundan ölümüne kadar olan maceralarını anlatan bir video mevcut. İyi seyirler dileriz:


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*