İrlanda ne zaman kuruldu?

İrlanda; günümüzde eski Britanya diye adlandırılan İngiltere’nin de bulunmuş olduğu Avrupa’nın kuzeybatısındaki ada bölgesinde bulunmaktadır. İrlanda ülkesinin tarihine bakıldığı zaman ilk olarak Keltlerin bu adaya demir çağında yerleştikleri bilinmektedir.

britanya ve irlanda
britanya ve irlanda

İrlanda Cumhuriyeti ne zaman kuruldu diye bakıldığı zaman bu devlet ilk olarak 1921 yılında Serbest İrlanda devleti adıyla İngiliz Milletler topluluğuna bağlı olarak kurulmuştur. İlk olarak İngiltereye bağlı olarak kurulan bu devlet zaman içinde tam olarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Bağımsızlığını ilan eden bu devlet 1 Ocak 1973 yılında da Avrupa birliğine katılarak Avrupa birliği üyesi olan bir devlet haline gelmiş bulunmaktadır. İrlanda Parlamenter demokrasi ile yönetilmektedir.  Dört milyon bir nüfusa sahip olan küçük nüfuslu bir devlettir.

 

İrlanda’nın Kurucusu Kim

İrlanda devleti ilk olarak 1921 yılında kurulmuş olan bir devlettir. Diğer devletlerde olduğu gibi İrlanda’nın kuruluşunda önderlik eden devletin kurumunu sağlayan isim veya isimler elbet bulunmaktadır. İrlanda’nın kurucusu kim diye bakıldığı zaman İrlanda’nın kurucusu Michael Collins’tir. Michael ‘in doğum tarihine bakıldığı zaman Michael Collins 16 Ekim 1890 yılında doğmuştur. Michael Colins özelikle 1919 / 1921 yılları arasında artan bağımsızlık düşüncesinde ordu komutanlığı yapmış ve gerilla taktiği ile istediklerini almıştır. İrlanda devletinin ilk zamanlarında devlet komutanlığı yapan Michael Collins; İrlanda devletinin kuruculuğunda en önemli paya sahip olan isimdir.  İrlanda devletinin kurucusu olarak bazı kaynaklar Dublin’i göstermektedir. İrlanda halkının Dublin’i yönetici olarak seçmesi üzerinde Dublin önderliğinde devlet kurulmuştur.

İrlandanın doğa harikası Moher uçurumları
İrlandanın doğa harikası Moher uçurumları

İrlanda Tarihi

Her devletin bir tarihi olduğu gibi İrlanda devletinin de bir tarihi bulunmaktadır.  İrlanda tarihi incelendiği zaman İrlanda yerlileri M.Ö 6000 yılında Avrupa’dan gelerek ketler bölgesine yerleşmiştir. Daha sonra burada Gal uygarlığını kuran İrlandalılar Hıristiyanlığı getirdi ve halk getirilen yeni dini kısa zaman içinde kabul etti.

GÜNCEL YAZILAR:


EKREM İMAMOĞLU KİMDİR?


OKÇULAR VAKFI'NI KİM KURDU?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*