Irish Descendants’ı kim kurdu?-Balıkçılıktan müzisyenliğe

İrlanda şarkıları, Kelt müzikleri, vs. kültürel araştırmaları kısa bir süreliğine dahi yapsanız bu gruba rastlamanız mümkün değildir. Irish Descendants; bazen klasik, bazen rock tarzıyla ayrı bir renk verdiği o İrlanda ezgilerini bizlere kazandıran son derece ünlü gruplardan biridir. Daha önce alışık olmadığınız bir tarz olma ihtimali bulunsa bile bir iki şarkısını dinledikten sonra bağımlılık kazanmanız muhtemeldir.

Irish Descendants ne zaman kuruldu?

Sizi bilmem ama bence dünyanın en güzel kültürlerinden birini yaşatan bu İrlandalı abiler; 1990 yılında Kanada’nın Newfoundland şehrinde grubu kurmuştur. Kanada ne alaka diyecek olursanız; grubun kurucuları olan vatandaşlar İrlanda asıllı Kanadalılardır. Başlıkta da belirttiğimiz üzere önceleri balıkçılıkla geçimlerini sağlarlarken, hobileri gereği oluşturdukları bu grup zamanla temel meslekleri haline gelmiştir.

Tam manasıyla bir Irish hayranı olmam sebebiyle birçok grubu ve müziği dinlemiş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki; Irish Descendants, diğerlerinden açık ara daha iyidir. Nedendir bilmem ama hiç gitmememe rağmen İrlandalıları kendime buradaki birçok insandan daha yakın görürüm. Bildiğin kan çekiyor. El değmemiş o yemyeşil ülkeleri ve tarihte vermiş oldukları mücadeleler de cabası. Dolayısıyla gerek bu gerekse insanların sevdiği  başka folklorik kültürler eşit saygıyla muhafaza edilmeli ve 21. yüzyıla adapte edilmesinin bir yolu bulunmalıdır.

Bu arada; Irish Descendants grubunun üyeleri şu şekildedir:

-Con O’Brien

-Duncan Cameron

-Robert Kelly

-Dave Panting

Bu da size numunelik bir şarkısı olsun, Sherlock Holmes’tan hatırlarsınız. Hakikaten dürüst olun ve söyleyin: Bir “Irish Pub”ta litrelerce bira içip sonrasında topuklarını yere vura vura dans edip boks yapmayı kim istemez ki?


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*