Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

IRA: ASIRLIK BİR DİRENİŞİN ÖYKÜSÜ

IRA’yı kim kurdu

 

Yüzyıldan fazla bir süre boyunca özgür ve Katolik bir İrlanda için mücadelesine devam eden IRA; kimine göre özgürlük savaşçısı, kimine göre ise alelade bir terör örgütü olmuştur. Coğrafi olarak bize pek yakın olmadığı için hakkında olumlu ya da olumsuz görüşümüzün bulunmadığı bu örgüt, James Connoly tarafından 1913 yılında kurulmuştur. İsmini “İrlanda Cumhuriyet Ordusu”nun İngilizcesi olan “Irish Republican Army “nin baş harflerinden almıştır.

James Connolly

 

IRA’yı kurmasından önce 1896’da İrlanda Sosyalist Cumhuriyetçi Partisi’nin kurulması ve buna benzer birçok mücadelede başı çeken Connoly; IRA’yı kuramakla beraber mücadelenin silahlı bir şekilde yürütülmesi gerektiğine karar vermiş ve burjuva sınıfına karşı ciddi bir ayaklanma başlatmıştır. Fakat bu ayaklanmalar son derece kanlı bir şekilde bastırılmış ve 3-12 Mayıs 1926 tarihleri arasında James Connoly ve 14 diğer İrlandalı lider İngilizler tarafından idam edilmiştir.

Michael Collins

 

Daha sonra Sinn Fein isimli siyasi parti ve IRA ile iki kanattan yürütülen bu mücadele; İrlandalıların bir diğer efsane ismi ile güç kazanmıştır. Michael Collins… 1919’da Irish Volunteers (İrlanda Gönüllüleri) adlı direniş örgütünü kuran Collins; 31 yaşındaki ölümüne kadar aktif bir şekilde mücadelede yer almış; karizması, zekası, teşkilat yeteneği ve iradesi ile İngilizlerin başına bela olmuştur.

Sonrasında ise 2000’li yıllarakadar farklı şekillerde bu mücadelesine devam eden IRA; 2005 yılında silahlı mücadeleyi bıraktığını, sadece siyasi kanattan faaliyet göstereceğini açıklamıştır. Fakat onlardan ayrılan bir grup R-IRA (real-gerçek IRA) isimli örgütü kurarak silahlı mücadeleye devam edeceğini bildirmiştir.

Kim kurdu: James Connolly

Ne zaman kuruldu: 1913

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.