İran Ulusal Petrol Şirketi’ni kim kurdu?-Dünyanın en büyük ikinci petrol ve doğal gaz üreticisi

Türkçeye çevirince biraz garip gözüküyor fakat bu; İran Ulusal Petrol Şirketi’nin Ön Asya’daki en büyük petrol, doğal gaz ve petrol kimya üreticilerinden biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

İngilizce ismiyle “National Iranian Oil Company” olarak geçen şirket; yüzyılı aşkın geçmişiyle Türkiye’nin doğusundaki en köklü ve güvenilir üreticilerden biridir.

Petrol ve doğal gaz kaynakları açısından epey zengin bir coğrafyada kurulan bu şirket ne zaman ve kimler tarafından kurulmuştur? Canlı tarih niteliğindeki geçmişi boyunca geçtiği kilometre taşları, yaşadığı krizler ve altın çağlar neler olmuştur? İşte genel hatlarıyla İranlı bu petrol/doğal gaz devinin kuruluş öyküsü:

İran Ulusal Petrol Şirketi kurucusu

Bu köklü şirketin geçmişine inebilmek için ilk önce Ortadoğu’da petrol arama konusunda yapılan ilk faaliyetlere inmemiz gerekir.

1901 yılında İran Şahı’nın talimatıyla William Knox d’Arcy tarafından İran sınırları dahilinde bir petrol arama komisyonu kurulmuş, 1908 yılında ise bölgede ciddi bir ivme oluşturan bir rezerv bulunmuştur. Bu keşifle beraber ülkedeki petrol önemli bir ticari potansiyel kazanmış ve sonraki aşamalara zemin hazırlamıştır.

Yani; İran Ulusal Petrol/Doğal Gaz Şirketi İran Sağlığı tarafından kurulmuştur.

İngiltere ile iş birliği ve petrol arama zamanları

Bölgede bulunan rezervlerin her geçen yıl ticari anlamda önem kazanması üzerine ülkedeki şirketleşme ve lobileşme faaliyetleri önem kazanmış; İngiliz yetkililerin İran ile ortak mutabakat konusunda hamleler yapmasına vesile olmuştur. Bunların sonucu olarak 1923 yılında Anglo-Pers Petrol Şirketi kurulmuş ve İngiliz desteğiyle beraber bölgedeki tetkiklere hız verilmiştir. 1935 yılında ise artan milliyetçilik akımı ve politik strateji değişiklikleri sebebiyle şirketin ismi Anglo-İran Petrol Şirketi olarak değiştirilmiştir.

İkinci Dünya Savaşından sonrası ve günümüz

İkinci Dünya Savaşının sarsıcı etkilerinden sonra bölgedeki ticari faaliyetler biraz daha toparlanma sürecine girmiş ve şirkette de yeni yapılandırmalar yoluna gidilmiştir.

1951 yılında Anglo-İran olan şirketin ismi bugünkü ismiyle National Iranian Oil Company olmuş ve yavaş yavaş günümüzdeki halini almaya başlamıştır.

Günümüzde hala devlet kontrolünde bulunan İran Petrol Şirketi; 45.000’e yakın çalışanı ile faaliyetlerini yürütmeye devam etmektedir.

Şirketin CEO’su Ali Kardor iken, yönetim kurulu başkanlığında ise Bijan Namdar Zangeneh bulunmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*