Intracom’un sahibi kim?-Komşunun savunma sistemcisi

Yunanistan menşeili bir holding olan Intracom; bugün birçok sektörde uluslararası hizmetleri olan büyük bir güç olmakla beraber; anavatanının en zengin ve en büyük holdinglerinden biridir.

“Nasıl böyle büyük bir ekonomik güç haline gelmiştir?” diye sorarsak Intracom; hem on yılları bulan geçmişi, hem başlangıçtan beri süre gelen azim ve çalışkanlık, hem de günümüzde hayati öneme sahip sektörlerde faaliyet göstermesi sayesinde komşunun en önemli şirket güçlerinden olmuştur.

Bugün telekomünikasyon/iletişim sektöründen tutun da IT hizmetlerine, elektronik savunma sistemlerinden internet sektörüne kadar sayısız hizmeti bulunsa da yazımızda Intracom’un daha çok başlangıç noktasına, her şeyin temellerinin atıldığı dönemlere değineceğiz.

Intracom’u kim kurdu?

Bir elektronik-haberleşme imparatorluğu olarak da nitelendirebileceğimiz Intracom; 1977 yılında Socrates Kokkalis ve Constantinos Dimitriadis tarafından Atina’da kurulmuştur.

Intracom’un kurucularından Sokrates KOKKALIS

Piyasaya girişini genel anlamda telekomünikasyon çerçevesinde yapan Intracom; 80’lerdeki imkanlar el verdiğince Yunanistan’ın iletişim ve haberleşme konusundaki çok önemli ihtiyaçlarını karşılamış; bu da kuruculara holdingleşebilmek için gereken saygınlığı ve alt yapıyı kazandırmıştır.

İlerleyen yıllar boyunca Kokkalis ve Dimitriadis hem askeri savunma sistemlerinin elektroniği, hem de sivil hayat için yeni telekomünikasyon hizmetleri üzerine çalışmış ve büyümesini sürekli devam ettirmiştir.

2000’li yıllar geçildiğinde IT hizmetlerine el atması ve müşterilerine sunduğu güvenlik alt yapısı sayesinde Intracım Telecom; Avrupa, Ortadoğu, Afrika, ABD ve Güneydoğu Asya’da yatırımları bulunan uluslararası bir teknoloji imparatorluğu olmuştur.

Intracom Telecom’un sahibi kim?

21. yüzyıla geldiğimizde birçok yerel şirket gibi Intracım da tek başına ilerleyememiş; uluslararası şirket imparatorluklarıyla uzlaşma yoluna gitmiştir. Bu bağlamda; 2006 yılında şirketin %51’lik hissesi JSC Sitronics’e satılmış; %49’luk kısım da kurucusu Sokrates Kokkalis’te kalmıştır.

2016 yılına geldiğimizde 3.000 cıvarı çalışanı ve 1.1 milyar doları aşkı geliri bulunan Intracom’un yönetim kurulu başkanı Dimitris Klonis iken; CEO’luk görevini ise Constantinos Kokkalis yapmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*