Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

Interstellar’ın yönetmeni kimdir?-Yıldızlar arası

Filmler (Kim Çekti?), SANAT 6 Şubat 2016

Vizyona girdiği andan itibaren gerek bilim dünyasında, gerekse bilimden otlanarak kendi batıl inançlarını gerçek gösterme çabasında olanlar arasında çok yoğun polemiklere ve tartışmalara sebep olan Interstellar(Yıldızlar arası) filmi; konusunun gerçekçiliği, hayal ürünlüğü, vs. vs. konular bir yana yakın zamanda en çok hasılat yapan ve isminden en çok söz ettiren filmlerden biri olmayı başarmıştır. İzlemeyenleri düşünerek yazımızda tüm konusuna değinmeyeceğiz tabii… Ama kurgunun matnıklı ve gerçekçi olmasına ilişkin gerçek bilim adamları tarafından yapılacak olan yorumlara bakacak olursak; filmin gelecekte var olmasını ön gördüğü dünya gerçek olmakla beraber, sonlarına doğru yapılan evrene ve kara deliklere dair keşifler yoğun bir hayal gücü barındırmaktadır. Tabii ki bu konuda kendi fikirlerimiz ve hayallerimiz çerçevesinde senaryolar türetebiliriz ama Neil Tyson gibi günümüzde astrofiziğin babası olarak nitelendirilebilecek birisinin değiştirilemez rakamlara, formüllere ve bulgulara göre yaptığı yorumlardan sonra bilim adamı kesilmek pek bizlere düşmez gibi…:)

Interstellar oyuncuları

Her neyse; filmin bilimselliğini bırakıp beyaz perde boyutuna bakacak olursak Interstellar’ın güçlü bir yapımcı, yönetmen ve oyuncu kadrosuyla izleyici karşısına çıktığını görürüz. Tüm sahnelerde izleyicinin gönlünde taht kuran astronot Cooper’ı canlandıran Matthew McConaughey’in yanı sıra Anne Hathaway, Jessica Chastain, Michael Caine, Bill Irwin ve Ellen Burstyn gibi isimlerin de film boyunca rol aldıklarını görürüz.

Dikkatten kaçabilecek önemli bir detay olarak; bu filmin müziklerini de beyaz perdenin efsanelemiş birçok filmindeki müziklerin bestesini yapan Hans Zimmer yapmıştır.

Filmden bir sahne

Filmde yapılan keşiflerden bir sahne

Interstellar’ın yapımcısı kimdir?

Filmin yönetmenliğini yapan Christopher Nolan aynı zamanda erkek kardeşi Jonathan Nolan‘la beraber Interstellar’ın senaristliği görevini de üstlenmiştir. Yapımcılık ise yine Christopher Nolan başta olmak üzere Emma Thomas ve Lynda Obs‘un katkılarıyla gerçekleştirilmiştir. Senaryonun beyaz perdeye aktarılmasını ve buna uygun bir kurgu yaratılmasını sağlayan kişi ise Lee Smith olmuştur.

ABD ve İngiltere’de çekilen Interstellar filmi 2014 yılında 165 milyon dolarlık bütçeyle vizyona girmiş ve elde ettiği 675 milyon dolarla sinema tarihinin en karlı yapıtlardan birini ortaya dökmüştür.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.