Interstellar’ın yönetmeni kimdir?-Yıldızlar arası

Vizyona girdiği andan itibaren gerek bilim dünyasında, gerekse bilimden otlanarak kendi batıl inançlarını gerçek gösterme çabasında olanlar arasında çok yoğun polemiklere ve tartışmalara sebep olan Interstellar(Yıldızlar arası) filmi; konusunun gerçekçiliği, hayal ürünlüğü, vs. vs. konular bir yana yakın zamanda en çok hasılat yapan ve isminden en çok söz ettiren filmlerden biri olmayı başarmıştır. İzlemeyenleri düşünerek yazımızda tüm konusuna değinmeyeceğiz tabii… Ama kurgunun matnıklı ve gerçekçi olmasına ilişkin gerçek bilim adamları tarafından yapılacak olan yorumlara bakacak olursak; filmin gelecekte var olmasını ön gördüğü dünya gerçek olmakla beraber, sonlarına doğru yapılan evrene ve kara deliklere dair keşifler yoğun bir hayal gücü barındırmaktadır. Tabii ki bu konuda kendi fikirlerimiz ve hayallerimiz çerçevesinde senaryolar türetebiliriz ama Neil Tyson gibi günümüzde astrofiziğin babası olarak nitelendirilebilecek birisinin değiştirilemez rakamlara, formüllere ve bulgulara göre yaptığı yorumlardan sonra bilim adamı kesilmek pek bizlere düşmez gibi…:)

Interstellar oyuncuları

Her neyse; filmin bilimselliğini bırakıp beyaz perde boyutuna bakacak olursak Interstellar’ın güçlü bir yapımcı, yönetmen ve oyuncu kadrosuyla izleyici karşısına çıktığını görürüz. Tüm sahnelerde izleyicinin gönlünde taht kuran astronot Cooper’ı canlandıran Matthew McConaughey’in yanı sıra Anne Hathaway, Jessica Chastain, Michael Caine, Bill Irwin ve Ellen Burstyn gibi isimlerin de film boyunca rol aldıklarını görürüz.

Dikkatten kaçabilecek önemli bir detay olarak; bu filmin müziklerini de beyaz perdenin efsanelemiş birçok filmindeki müziklerin bestesini yapan Hans Zimmer yapmıştır.

Interstellar’ın yapımcısı kimdir?

Filmin yönetmenliğini yapan Christopher Nolan aynı zamanda erkek kardeşi Jonathan Nolan‘la beraber Interstellar’ın senaristliği görevini de üstlenmiştir. Yapımcılık ise yine Christopher Nolan başta olmak üzere Emma Thomas ve Lynda Obs‘un katkılarıyla gerçekleştirilmiştir. Senaryonun beyaz perdeye aktarılmasını ve buna uygun bir kurgu yaratılmasını sağlayan kişi ise Lee Smith olmuştur.

Interstellar filminin yönetmeni Christopher NOLAN

ABD ve İngiltere’de çekilen Interstellar filmi 2014 yılında 165 milyon dolarlık bütçeyle vizyona girmiş ve elde ettiği 675 milyon dolarla sinema tarihinin en karlı yapıtlardan birini ortaya dökmüştür.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*