İnterneti kimler kurdu?-Hayatımızın ayrılmaz parçasının doğuşu…

Temel tanımıyla internet; bilgisayar sistemlerinin birbirlerini bağlanması ve uzak mesafelerden iletişim kurabilmesini sağlayan bir elektronik iletişim ağıdır. Yani benim bu yazıyı yazmam ve siteye göndermem, sizin siteye tıklayıp bu yazıyı okumanız, vs. vs. bilgisayar temelli bu işlemlerin hemen hepsi internet temellidir. İşte bütün bu kolaylıkları, birazdan bahsedeceğimiz birtakım askeri çalışmalara, daha da önemlisi genç bir matematik mühendisinin sıradışı çalışmasına borçluyuz.

İnternet emekleme çağını yaşadığı ilk zamanlarda tabii ki bugünkü gibi etkileşime geçmesi kolay, herkesin ulaşabileceği bir şey değildi. Çoğu teknolojide olduğu gibi ilk çalışmalar askeri, istihbarat ve savunma kökenli olmuştu ve sonradan sivil hayata yayılmıştı. Peki; her şeyin temellerinin atıldığı nokta neresiydi? Yani internetin kurucusu kimdi? Daha doğrusu, internetin mucidi kimlerdi? Buyrun okuyalım:

İnternete benzer fikirlerin ortaya çıkması ve temellerinin atılması

Bakın farkındaysanız internete benzer düşünceler şeklinde tabir ettik. Çünkü bu oluşumun temellerini oluşturan projeler internetin ortaya çıkışı olarak kabul edilse de bugünkü işleyişinden çok daha farklı ve ilkeldir.

Şöyle ki; 1950’lerde daha çok teorik fikirler ve akademik bazlı araştırmalar olarak süregelen çalışmalar, 1960’lı yıllara gelindiğinde ABD Savunma Bakanlığı tarafından somut adımlarla değerlendirilmiştir. En sonunda da konuya aşina olanların bildiği ARPANET denen bir sistem kurulmuş ve kullanılmaya başlanmıştır. ARPANET ile ABD’de uzak mesafede bulunan iki üniversitedeki bilgisayarlar arasında veri aktarımı yapılabilmiş ve bu durum savunma makamlarının epey ilgisini çekmiştir. İlk olarak oluşturulan bu haberleşme ağı; 15 adet bilgisayardan oluşmaktaydı ve herhangi bir harici ortam, başka bir bilgisayar tarafından kullanılması kesinlikle yasaktı. Ayrıca; bugünkü gibi gelişmiş server, LAN, download, upload, vs. hizmetler de pek mümkün değildi. Dolayısıyla şunu söyleyebiliriz: İnternetin fikir babası niteliğindeki ilk somut proje; ABD Savunma Bakanlığınca geliştirilen ARPANET’tir. Fakat bu internetin icadı olarak kabul edilmemektedir. Devam edelim:

İnternetin kurucusu kim?

1966 yılında, yani internet denen heyecan verici fikrin doruklara doğru tırmandığı yıllarda matematik mühendisliğinden henüz mezun olan; araştırma kariyerinin başlarında genç bir bilim insanı vardı: Dr.Vinton Cerf. 1943 yılında dünyaya gelen Cerf; Stanford Üniversitesi’nde Matematik Mühendisliği okumuş ve yüksek lisans, doktora çalışmalarını da internet ile bilişimin temelleri üzerine yapmıştır. Sebebi ise bilimsel açıdan olduğu kadar manevi olarak da çok anlamlıdır:

Akademik kariyerine başlangıç yapan genç Vinton; doğuştan işitme engelli bir bayan olan Sigrid ile tanışır. Birbirlerine aşık olurlar ve evlenirler. Evlilikleri gayet mutlu olmasına rağmen Vinton; bir şeyden dolayı çok mutsuzdur. Eşi Sigrid; dış dünyayla gözleri olmadıkça hiçbir şekilde iletişim kuramamakta, telefonla uzak mesafedeki çocuğuyla dahi konuşamamaktadır. Bu duruma bir çare bulmak isteyen Dr. Cerf; üzerinde çalıştığı fikirleri geliştirerek ARPANET benzeri bir sistem yardımıyla interneti sivil yaşama taşıyabilecek bir proje oluşturur. O zamanlar Dr. Vinton Cerf; doktorasını henüz tamamlamıştı ve 30’larına yaklaşmakta olan genç bir beyindir. Ayrıca ARPANET dışında onun çalışmasına benzeyen diğer bazı çalışmalar da mevcuttur.

Fakat Savunma Bakanlığının ARPANET üzerinden daha gelişmiş imkanlara ulaşması ve ilk teknolojinin sivil hayata hediye edilmesinde bir sakınca görmemesi üzerine yapılan bu çalışmalarda en iyi randıman; Dr.Vinton Cerf’in “internet” projesinden alınmıştır. 1970’li yıllara girildiğinde diğer birçok araştırmacının da ilgisini gören proje, kısa sürede geliştirilmiş ve şirketlerden bireylere kadar tüm sivillerin kullanabileceği gelişmiş bir ağ haline getirilmiştir. Yani; bizler için devrim niteliğinde bir buluş gerçekleşirken diğer yanda Dr.Vinton Cerf ile Sigrid sonunda muradına ermiş; genç kadın dış dünyayla iletişim kurabilmek için yeni bir yola kavuşmuştur. İşte bu sevgi ve çare arayışı; zeki, bir o kadar da duygusal ve duyarlı Dr.Cerf’i interneti icat etmeye kadar götürmüştür.

İnternetin mucidi Dr. Vinton CERF

Yani evet sevgili okurlar; internetin kurucusu ABD Stanford Üniversitesi matematik mühendisliğinden mezun olan Dr.Vinton Cerf olmuştur. Tam olarak bir yılı mevcut değildir çünkü bahsettiğimiz gibi internet; ARPANET ve sonrasında epey karmaşık, iç içe vaziyette olan projelerle beraber evrimleşmiş bir dünyadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*