Inter Milan’ın kurucusu kimdir?-İtalya’nın en köklü ekiplerinden

Inter Milan; Juventus ve Milan gibi diğer İtalyan takımlarıyla beraber o kadar meşhurdur ve dünya çapında o kadar üne sahiptir ki; futbolla hiç ilgilenmeyen insanlar da dahil olmak üzere ismini duymayan yoktur. İsminin bu kadar duyulması ve uluslararası çapta gayet prestijli bir takım haline gelebilmesinde başlıca etkenler Inter Milan’ın İtalya’nın son derece köklü ve eski takımlarından olması ve bu köklülüğüne paralel olarak yakaladığı istikrarlı başarılardır. Gerek Serie A şampiyonluğu, gerekse İtalya Kupası gibi yerel başarıların yanı sıra Avrupa çapında da birçok başarıya imza atan kulüp; Milan’la bazen çekişmeli olsa da bir diğer güçlü İtalyan ekibi olan Juventus ile her zaman ezeli bir rekabet içinde olmuştur.

Inter Milan kimin?

Kuruluşu hakkında bilgi verecek olursak Inter Milan; 1908 yılında kurulmuştur. Aslına bakarsanız İtalya’nın köklü olarak nitelendirdiğimiz takımının bile kuruluşu bizim üç büyüklerden sonra… Her neyse; İtalya’nın Lombardiya denen bölgesinde bir şehir olan Milan’da bir araya gelmiş bir grup futbolsever; takım kurma çalışmalarına başlamışlar ve nihayetinde Inter Milan kulübünü var edip müsabakalara sokmaya başlamışlardır. Gelecekte Avrupa’nın en güçlü takımlarından biri olacak olan Inter’i var eden kurucular; 1908 yılında Inter Milan’ın yönetiminde var olan 44 kongre üyesidir.

Günümüzde Inter; altın sarısı, siyah ve mavi ev sahibi formalarıyla müsabakalara çıkmaktadır. Karşılaşmalarını 80.000 kapasiteli Guiseppe Meazza stadyumunda oynayan kulübün tarihinden bu yana 18 lig şampiyonluğu, 7 İtalya Kupası galibiyeti, 3’er UEFA Kupası ve Şampiyonlar Ligi, 2 Kıtalararası Kupa galibiyeti ile son derece etkileyici bir geçmiş vardır.

Ayrıca bir dipnot olarak; Milan şehrinin bir diğer futbol takımı olan AC Milan; Inter Milan’dan ayrılan bir grubun çabaları sonucunda kurulmuştur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*