Indiana Jones’un senaristi kimdir?-Arkeolojiyi sevdiren adam

Her ne kadar hayali bir karakter olsa da Indiana Jones’u izlemeyen bir tarih meraklısı yoktur. Hele ki izleyip de sevmeyen bir maceracı ruhlu birisi varsa şüphesiz ki alnı karışlanmalıdır. Gerçi toplamda 4 film halinde vizyona giren Indiana Jones serisinin son filmi ilk üçünden epey bağımsız ve eleştirmenlerin görüşlerine göre biraz zoraki çekilmiş ve kalitesiz olsa da genel olarak Indiana Jones, arkeolojinin, tarihin gizemli ve karanlık kısımlarının, maceranın piri olmuştur. Hatta itiraf edeyim; çocukluğumda bu filmi izledikten sonra doktorluk ve öğretmenlik gibi klasik meslekler dışında kendi irademle istediğim ilk meslek arkeoloji olmuştu.

Indiana Jones konusu

Kısaca bahsetmek gerekirse Indiana Jones; asıl mesleği arkeologluk olan, ama meslektaşlarına göre son derece bilgili ve aynı zamanda profesördür. Bu yönü sebebiyle de üniversitede ders veren bir hoca olmasının yanında devletlerin, gizli servislerin, çetelerin vs. hazine avcılarının kilit ismi olmaktadır. Tamamen bir kurgu ürünü olan Indiana Jones serisinin başından sonuna kadar başrol oyuncusu Harrison Ford olmuştur. Kariyeri boyunca daha birçok başarılı yapımda yer alsa da Harrison Ford, aklımızda Indiana Jones karakteriyle kalıcı hale gelmiş bir aktördür.

İlk filmi 1981’de “Kutsal Hazine Avcıları” ismiyle vizyona giren seri; 1984’te “Kamçılı Adam” ve 1989’da “Son Macera” filmleriyle devam etmiş, 2008 yılında vizyona giren “Kristal Kafatası Krallığı” ile sonlanmıştır.

Bu kurgusal karakterin ve tarihi bilgiler eşliğinde tüm ayrıntılarıyla senaryonun var edilmesinde emeği geçen isim pek de yabancı değildir. Hatta hayal gücüne ve bunu beyaz perdeye dökmesini sağlayacak yeteneğini başka yapıtlarla da bildiğimiz bir isim. Evet; Indiana Jones serisinin senaristi ve yönetmeni Star Wars’tan da namını duyduğumuz George Lucas’tır.

Indiana Jones filmlerinin yönetmeni ve senaristi George LUCAS

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*