İGDAŞ’ı kim kurdu?-İGDAŞ’ın kurucuları kim?

İGDAŞ dediğimi zaman Türkiye’nin ısınma ve enerji ihtiyacının son 20 yılda geçirdiği inanılmaz değişimin mimarı akla gelmelidir. Hepimizin İGDAŞ’ın sahibi kim?, Bugün İGDAŞ kimin şirketi? gibi sorular sormamızın altında yatan temel sebep budur. İstanbul’un dört bir yanının alt yapısına doğal gaz hattı ekleyen bu kamu kuruluşunun tarihçesini merak ediyorsunuz… El yakan faturaları ve zamlar bir yana dursun; İstanbul’un modernleşmesinde büyük emekleri olan İGDAŞ’ın kuruluşunu, tarihçesini hep birlikte inceleyelim o halde…:))

İGDAŞ’ı kimler kurdu?

1980’li yıllar tüm dünyada son nesil enerji kaynağı olarak doğal gazın popülerleştiği zamandır. Hatta şöyle söyleyelim: Bugünün beğenilmeyen bir fosil yakıtı olan doğal gaz; o zamanlar kömür ve türevlerinin yanında en çevreci, en yeni nesil yöntem olarak görülüyordu. Tabii ki Türkiye’de bu akımdan etkilenmiştir ve çağa ayak uydurmak için kolları sıvamıştır. İşte bu da İGDAŞ’ın kuruluşunda başı çeken etkenlerden biri olmuştur.

25 Aralık 1986 tarihinde İstanbul’un ileri gelen iki kuruluşu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İETT ile bazı iştirakler; gerekli ön hazırlıklar yapıldıktan sonra İstanbul’un doğal gaz alt yapısını, dağıtımını ve işletimini sağlamak amacıyla bir şirket kurmuşlardır. Bu şirket İGDAŞ’ın ta kendisidir ve açılımı “İstanbul Gaz Dağıtım Sanayii ve Ticaret A.Ş.” şeklindedir.

Hikaye burada bitmedi, devam ediyor. Ama kısa ve öz bilgiyi merak edip İGDAŞ’ı kim kurdu?, İGDAŞ kimin? gibi soruların cevabını arayanları daha fazla bekletmeden şöyle bir özetleme yapabiliriz:

“İGDAŞ (İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş.); 25 Aralık 1986 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İETT ve diğer iştirakler tarafından kurulmuştur.”

İGDAŞ’ın sahibi kim?

Fakat 1986 yılında kurulu kurulmaz İstanbul’a doğal gaz ulaştırma çabaları İGDAŞ bünyesinde başlayamamıştır. İlk ihaleler İETT bünyesinde Fransız SAE firması ve Alarko tarafından oluşturulan bir konsorsiyum ile gerçekleştirilmiştir. İlk çalışmanın uzmanlar eşliğinde gerçekleşen bir staj çalışması gibi olduğu bu ortak süreç sonucunda İGDAŞ; İstanbul’daki ilk doğal gaz dağıtımını 1992 yılının Ocak Ayı’nda İstanbul’un Kadıköy İlçesi’nde gerçekleştirmiştir. (Ayrıca bkz: Alarko’yu kim kurdu?)

Aradan geçen yıllar boyunca abone sayısını sürekli arttıran ve çalışmalarına devam eden İGDAŞ, her zaman için İBB bünyesinde olmuştur ve çalışmalarına bu şekilde devam etmiştir. İGDAŞ kimin? sorusuna cevap olarak da şu özet cümleyi yazabiliriz:

“2019 yılının Temmuz’un da iken İGDAŞ’ın sahibi olan ebeveyn kamu kuruluşu halen İBB’dir.”

“Yine 2019 Temmuz’da iken İGDAŞ Genel Müdürlük vazifesini ise Ali İhsan Sılkım yürütmektedir.”

Ali İhsan Sılkım

Merkezi Eyüpsultan’da bulunan İGDAŞ’ın 6.000’den fazla çalışanı ve 6.5-7 milyon arası abonesi bulunmaktadır.


UYARI: 2019 Temmuz’da yazılan bu yazımızda verilen bazı bilgiler ilerleyen yıllarda değişebilir, güncellenebilir. Değişen bilgiye rağmen editörlerimizin yazıyı güncellemek için geç kalması veya başka herhangi bir bildiriminizin olması halinde iletişim veya yorum bölümünden düzeltme talebinde bulunabilirsiniz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*