İDO’nun kurucusu kim?-İstanbul deniz ulaşımı onlardan sorulur

Bildiğiniz üzere eskiden bundan 30 sene evvel efsane metropolümüz megakent İstanbul’da trafik namına birşey yoktur. Ta ki 1990 ila 2000’li yılların başına kadar aldığı amansız göçlerin ve de araç kullanımının artmasına kadar… 1985’de 5.5 milyon olan İstanbul nüfusu 2000’li yıllarda bir an da 15 milyonu zorlar hale gelmiştir.

Dört bir yanı denizlerle çevrili bu megakentimizde metro, tramvay, füniküler denilen gelişmiş ve teknolojiye ayak uydurmuş ulaşım methodları dahi çok kısıtlıydı halen de öyle. Zaten arap saçı gibi olan Japon, İngiliz, Alman metro hatlarıyla bizimkini kıyaslamak bile hata. Onun için örnek bile vermeyeceğim. Bizimkisi onların yanında düz çizgi kalır.

Ne manidar ki koskocaman Boğaziçine, Marmara denizine, Karadenize rağmen doğru delek bir deniz ulaşımı da gelişmemiştir. İnsanların trafiğe hapsolmasına resmen göz yumulmuştur.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen Allah’tan ki 1987’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İDO kurulmuştur. 449 insan kapasiteli 2 tane gemi(deniz otobüsü) alınmıştır bu tarihte, koskocaman metropole. 1996’ya kadar bu deniz otobüsü sayısını 14’e çıkarmıştır. Şimdi çarpın 14 ile 500’ü ne eder? 7500’e yakın yolcu eder. Günde taş çatlasa 8 sefer yapsa bunlar. Ortalama 60 000 yolcu eder buda. Maşallah Allah bereket versin. 10 milyonda 60 000’nin ne olduğunu anlayabilecek oran orantı bilgisine sahip dostlarımız anladılar ki bu rakamlar hakikaten komik! Yani adeta göstermelik iş yapmışlar… Dalga geçmişler halkla…

-1998’de 800 ve 200 yolcu kapasiteli 2 tane “hızlı feribot” spariş edilmiştir. Bu tarihten sonra da 3-5 tane daha araç taşıyabilen hızlı feribot sipariş edilmiştir. Bunlar da Pendik-Yalova, Yenikapı-Bursa, Yenilapı-Yalova güzergahlarında mekik dokumaktadırlar.

-Allahtan ki 2003’de internet üzerinden bilet alımına geçildi de bugün en azından o konuda rahatız.

-2010’da Ulusal Kalite Büyüklük ödülüne layik görülen İDO. Aynı zamanda Avrupa’nın en büyük filosuna sahip şirketler arasında yer almaya başladı.

İDO’nun sahibi kim?-İDO kimindir?

-Ve beklenen oldu… Devlet kendi elleriyle beslediği talih kuşunu birisine devretti. TASS (Tepe, Akfen Souten, Sera) adlı “ortak girişim grubu“(konsorsiyumu) bir araya gelerek ihale aracılığıyla devraldı.

İDO’yu kim kurdu?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 1987’de “İstanbul Ulaşım ve Ticaret Anonim Şirketi” ismiyle kurulmuştur. Daha sonradan bu unvan “İstanbul Deniz otobüsleri Sanayi” olarak 1988’de değişmiştir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*