İDO’nun kurucusu kim?-Bir İstanbul Peşkeş hikayesi!

Bildiğiniz üzere eskiden bundan 30 sene evvel efsane metropolümüz megakent İstanbul’da trafik namına birşey yoktur. Ta ki 1990 ila 2000’li yılların başına kadar aldığı amansız göçlerin ve de araç kullanımının artmasına kadar… 1985’de 5.5 milyon olan İstanbul nüfusu 2000’li yıllarda bir an da 15 milyonu zorlar hale gelmiştir.

Dört bir yanı denizlerle çevrili bu megakentimizde metro, tramvay, füniküler denilen gelişmiş ve teknolojiye ayak uydurmuş ulaşım methodları dahi çok kısıtlıydı halen de öyle. Zaten arap saçı gibi olan Japon, İngiliz, Alman metro hatlarıyla bizimkini kıyaslamak bile hata. Onun için örnek bile vermeyeceğim. Bizimkisi onların yanında düz çizgi kalır.

Ne manidar ki koskocaman Boğaziçine, Marmara denizine, Karadenize rağmen doğru delek bir deniz ulaşımı da gelişmemiştir. İnsanların trafiğe hapsolmasına resmen göz yumulmuştur.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen Allah’tan ki 1987’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İDO kurulmuştur. 449 insan kapasiteli 2 tane gemi(deniz otobüsü) alınmıştır bu tarihte, koskocaman metropole. 1996’ya kadar bu deniz otobüsü sayısını 14’e çıkarmıştır. Şimdi çarpın 14 ile 500’ü ne eder? 7500’e yakın yolcu eder. Günde taş çatlasa 8 sefer yapsa bunlar. Ortalama 60 000 yolcu eder buda. Maşallah Allah bereket versin. 10 milyonda 60 000’nin ne olduğunu anlayabilecek oran orantı bilgisine sahip dostlarımız anladılar ki bu rakamlar hakikaten komik! Yani adeta göstermelik iş yapmışlar… Dalga geçmişler halkla…

-1998’de 800 ve 200 yolcu kapasiteli 2 tane “hızlı feribot” spariş edilmiştir. Bu tarihten sonra da 3-5 tane daha araç taşıyabilen hızlı feribot sipariş edilmiştir. Bunlar da Pendik-Yalova, Yenikapı-Bursa, Yenilapı-Yalova güzergahlarında mekik dokumaktadırlar.

-Allahtan ki 2003’de internet üzerinden bilet alımına geçildi de bugün en azından o konuda rahatız.

-2010’da Ulusal Kalite Büyüklük ödülüne layik görülen İDO. Aynı zamanda Avrupa’nın en büyük filosuna sahip şirketler arasında yer almaya başladı.

NOT: Bu arada 2010’da yine İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakı olarak kurulan şehir hatlarının nereye peşkeş çekileceğini merakla takip etmekteyiz.

İDO’nun sahibi kim?-İDO kimindir?

-Ve beklenen oldu… Devlet kendi elleriyle beslediği talih kuşunu birisine devretti. TASS (Tepe, Akfen Souten, Sera) adlı “ortak girişim grubu“(konsorsiyumu) bir araya gelerek ihale aracılığıyla devraldı. Hem de 861 milyon dolara! Bu rakam belki çok görülebilir. Ancak inanın ki koskoca metropolün tamamına yakın deniz ulaşımı için neredeyse hiçbir şey! Yani bu kelimeyi kullanmak istemiyorum ancak sanırım peşkeş çekildi.

Sonra ne mi oldu?

Yerel gazetelerde manşet küpürleri boy göstermeye başladı. “İDO fiyatları 3’e katları”, “İDO seferleri kafasına göre ayarladı”, “İDO iyicene cozuttu”… diye. Arkadaşlar diyeceğim tek şey var “Belliydi”. Yani şaşıramıyoru artık. Alıştık bu ülkede bu tarz şeylere. Hayır, anladık beleşten alıyorsunda bari işini ehilce yap be kardeşim!

-Amacım sadece karalamak değil. Umarım bir gün işler gerçekten rayına oturur ve bu ülke hak ettiği hizmeti, layık olduğu saygıyı alır. Yani sadece kendimizi ezmekle bir yerede varamayız en nihayetinde.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi logo

İDO’yu kim kurdu?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 1987’de “İstanbul Ulaşım ve Ticaret Anonim Şirketi” ismiyle kurulmuştur. Daha sonradan bu unvan “İstanbul Deniz otobüsleri Sanayi” olarak 1988’de değişmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*