ICT’yi kimler kurdu?-Rusya’nın dev yatırım ortaklığı

Sovyet rejiminin dağılmasıyla beraber kurulan Rusya Federasyonu’nda 1990’lı yıllardan itibaren özel teşebbüsler büyük hız kazanmış; ülke kapitalizme adapte olarak kalkınma ve sermaye arttırma çalışmalarına başlamıştır. Bu yüzden Rusya’daki en önemli yatırımcılık hamlelerinin 2000’li yıllardan sonra başladığı söylenebilir.

Fakat her şeyin yeni yeni başladığı, henüz temellerin atıldığı dönemi inceleyecek olursak, ’90’ların başında yapılan birkaç girişimi de görebiliriz. Bunlardan en önemlisi de yazımızın konusu olan ICT Grubu’dur.

ICT nereli?

Hizmet veren bir holdingten ziyade sermayelerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir yatırım ortaklığı şeklinde işleyen ICT; Moskova’da açılan ilk ofis sonrasında sürekli girişimlerine devam eden ve günümüzde Rusya’nın demirbaşlarından biri haline gelen bir topluluktur.

Faaliyet alanlarını açıklamadan önce belirtecek olursak ICT Group; 1991 yılında Moskova’da Alexander Nesis tarafından kurulmuştur.

ICT’nin kurucusu Alexander NESIS

Ağırlıklı olarak madencilik sektörüne yaptığı yatırımlarla kendine yeni devlette yer edinen Nesis ve ICT; bu alanda derinlemesine büyüdükten sonra diğer sanayi ve endüstri kollarına el atmış; mühendislik, mineral işleme yapı-inşaat, endüstriyel gelişim gibi alanlarda Rusya’ya önemli katkıları olmuştur.

Tabii hem yeni kurulmuş bir devlette bulunmaları, hem de kurucunun ve ortaklarının çalışkanlığı sayesinde 25 yıl boyunca bu istikrarlı büyüme devam etmiş ve 2016 yılına geldiğimizde ICT Group; finansal hizmetler, kıymetli metaller-mineraller, madencilik, mühendislik ve ağır sanayi, inşaat sektorlerinde at koşturan bir imparatorluk haline gelmiştir.

ICT’nin sahibi kim?

Bahsettiğimiz gibi Rusya’da ciddi bir ekonomik güç olan ICT’nin başında, aynı zamanda kurucusu da olan Alexander Nesis bulunmaktadır.

2016 itibariyle 8 milyar doları aşkın varlığı bulunan holdingin başlıca alt şirketleri ise şu şekildedir:

Finans:

  • NOMOS-BANK
  • Kanti-Mansi Autonomous Area
  • Mitsui

Madencilik:

  • Polymetal
  • Uralkali

Mühendislik:

  • Titran-Express Assembly
  • Tikhvin Railway Çar Building Plant
  • United Wagon Company

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*