ICTP’nin kurucusu kim?-Uluslararası Teorik Fizik Merkezi

Fiziğin en zorlu ve en karmaşık branşı olan teorik fizik dalında üst düzey araştırmalar yapmak üzere kurulmuş bir bilim yuvası olan ICTP (International Centre for Theoretical Physics); Avrupa’nın ve dünyanın en önemli fizik araştırmalarının yapıldığı bir kale konumundadır.

Kurulduğu günden bu yana bilim insanlarının, özellikle teorik fizikçilerin araştırmaları için geniş olanaklar sağlayan kuruluş, ayrıca lisansüstü ve doktora öğrencilerine verdiği burslarla da eğitime ciddi katkılarda bulunmaktadır. Teorik fiziğin günlük hayata ve sanayiye uyarlanması zor bir meslek dalı olduğu düşünülürse ICTP’nin varlığının bilimin gelişimi açısından önemi daha rahat anlaşılabilir.

ICTP’yi kimler kurdu?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki ICTP; tek bir kişi veya oluşumun çabaları sonucu oluşturulmuş bir dernek benzeri yapıya sahip değildir. Kurulmasının ve faaliyetlerine başlayabilmesinin arkasında emeği geçen birçok irili ufaklı sivil toplum örgütü mevcuttur. Başlıcalarını sayacak olursak:

  • İtalyan Hükümeti
  • UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü)
  • IAEA (Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu)

Destek veren bu platformlarda beraber ICTP; 1946 yılında Abdus Salam tarafından kurulmuştur. Kendisi Pakistan asıllı ve Nobel Ödüllü bir bilim insanıdır.

ICTP’nin kurucusu Dr. Abdus SALAM

ICTP başkanı kim?

Günümüzde ICTP’nin başındaki isim Guatemalalı bir fizikçi olan Fernando Quevedo’dur.

Teorik fizik başta olmak üzere kozmoloji, matematik, yüksek enerji fiziği , astrofizik, deneysel fizik ve disiplinler arası pek çok dalda araştırma faaliyetlerini tüm hızıyla sürdürmektedir.

ÖNEMLİ NOT: Eurasian Centre for Advanced Research (Avrasya İleri Araştırmalar Merkezi) adı altında ICTP’nin İzmir Teknoloji Enstitüsü ortaklığıyla İzmirde kurduğu bir birim de mevcuttur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*