İçdaş’ı kim kurdu?-Türkiye’nin en büyük sanayilerinden

Başlıkta da belirttiğimiz gibi. Tam adı “İçdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş.” olan bu ağır sanayi/endüstri kuruluşu, 2015 verilerine göre “Türkiye’nin en büyük 10. ağır sanayi kuruluşudur.” Dolayısıyla ilk 500 arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Gelişen ve büyüyen Türkiye ekonomisinde böylesine önemli bir yer tutan İçdaş’ın Kimkurdu sayfasında hak ettiği yeri alması gerektiğini düşündük ve “İçdaş’ın kurucusu kim?“, “İçdaş’ın sahibi kim?” “İçdaş kimlerin?” gibi sorulara cevap verelim istedik. İşte kısa bir hikaye ile İçdaş’ın kuruluşu:

İçdaş kaç yılında kuruldu?

İçdaş’ın kuruluşu cumhuriyetten hayli öncesine dayanmaktadır. Zaten benzer hikayeler pek çok büyük holdingin kuruluşunda da mevcuttur. Osmanlı’nın dağılma devrine denk gelen bu çağlarda başarılı girişim yapan bir aile üyesi, cumhuriyet sonrasında başarıyla şirketi büyütmüş ve sonraki nesiller de onu bir holding haline getirmiştir.

Benzer bir model olarak İçdaş’ın kuruluşu 1880’li yıllara dayanmaktadır. Ailenin o zamanki reisi Koca Mustafa Bey; 1880’li yıllarda İstanbul’da gemi tamir işlerine başlayarak sanayi sektörüne ilk adımını atmıştır. Bu tarih; İçdaş holdingin temellerinin atıldığı tarih olarak kabul edilir. Yani İçdaş; 1880’li yıllarda Koca Mustafa Bey (Aslan) tarafından kurulmuştur.

1880’li yıllardan beri var olan ağır sanayi tecrübesi, cumhuriyetten sonraki kalkınma yıllarında holdinge çok yardımcı olmuş ve hızla yükselişini sağlamıştır.

Gemi tamir-onarımın yanı sıra; Aslan Ailesi 1954 yılında döküm ve makine işine girerek bir başka ağır sanayi kolunda daha at koşturmaya başlamıştır. 1961 yılına gelindiğinde ise ilk haddehane kurulmuş, 1969 yılında da İstanbul Çelik Demir İzabe Sanayi A.Ş. kurulmuştur..

İşte bu atılımlar; İçdaş’ı Türkiye’de ağır sanayi sektörlerinin en önemli şirketlerinden biri haline getirmiştir. Gemi, döküm, hadde, ne ararsanız…

İçdaş’ın sahibi kim?

1970’li yıllardan günümüze uzanan süreç boyunca İçdaş; pek çok farklı sektöre yaptığı yatırımlar ve üretimlerle sanayideki payını her geçen gün arttırarak Türkiye’nin en büyüklerinden biri olmaya devam etmiştir.

Ağır sanayinin yanı sıra enerji, ulaşım gibi sektörlerde de pek çok İçdaş yatırımı bulunmaktadır fakat herkes onu ağır sanayi, ve çelik endüstrisinde yaptığı yatırımlar ile tanımaktadır. Mesela İçdaş; Türkiye’de en büyük 2. çelik üreticisidir. Yani ağır sanayi alanında Kardemir, Erdemir, İsdemir gibi büyükbaşların yanında çok önemli bir güçtür.

Günümüzde İçdaş’ın yönetim kurulu başkanlığını Bayram Yusuf Aslan yürütmektedir.

10.000 cıvarı çalışanı bulunan İçdaş’ın faaliyet gösterdiği sektörler Çelik, Enerji, Tersane, Lojistik, Liman İşletmeleri olarak tanımlanırken, alt şirketleri ise şu şekildedir:

  • İÇDAŞ Elektrik Enerjisi Üretim ve Yatırım A.Ş.
  • İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş.
  • İÇDAŞ Elektrik Enerjisi Toptan Satış İthalat ve İhracat
  • İÇDAŞ Dış Ticaret
  • İÇDAŞ Sigorta
  • Eras A.Ş.
  • İçyapı A.Ş.
  • Bigair

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*