Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

ICBC’yi kim kurdu?-Dünyanın en büyük bankası

Parasal varlık ve sermaye açısından bakıldığında bankalar tartışmasız dünyanın önde gelen kuruluşları arasındadır. Bankacılık ve finans sektörünün dünyada dönen para üzerindeki egemenliğini basit bir örnekle anlatmak gerekirse; dünyanın en büyük 10 bankasının varlıkları toplamı, birçok okyanus-ada devleti ve 3. dünya devletinden çok daha fazla bir sermayeye eş değerdir.

Bu yazımızda ele alacağımız ICBC Bankası da kökeni Çin’e dayanan sağlam bir bankadır. Başlıkta da belirttiğimiz üzere dünyanın, dolayısıyla Çin’in en büyük bankası olma unvanına sahip olan bu kuruluş, özünde tıpkı Rus bankası Sberbank gibi devlet bankası olsa da zamanla birtakım değişiklikler geçirmiştir.

ICBC’nin kurucusu kimdir?

Kuruluş yılına baktığımız zaman ICBC’nin diğer birçok köklü bankaya göre son derece yeni ve genç bir banka olduğunu görürüz. Çin’in uzunca bir dönem komünist rejim altında var olmuş olmasının da bunda etkisi çok tabii… 1984 yılında Çin’in Pekin şehrinde kurulan ICBC‘nin dünyanın en büyük bankası olduğu düşünüldüğü zaman; bu kadar kısa bir sürede 100-150 yıllık bankaları geçebilmiş olması gerçekten takdire değer bir başarıdır.

ICBC’nin kuruluşunda kimlerin payı olduğunu söyleyecek olursak özel olarak bir isim vermek doğru olmayacaktır. Çünkü ICBC; bizzat Çin hükümeti tarafından kurulan bir devlet bankasıdır.

ICBC kimindir?

1984’te Pekin’de kurulduktan sonra ICBC; kısa bir emekleme döneminden sonra; Çin hükümetinin uluslararası arenaya çıkmaya karar vermesiyle beraber Avrupa’da da şubeler açmıştır. Öyle ki; 1999 yılına gelindiğinde ICBC’nin Lüksemburg, Paris, Brüksel, Milan, Amsterdam, Lizbon, Barcelona, Varşova ve Madrid gibi büyük Avrupa kentlerinde şubeleri mevcuttu ve bütün bunlar “ICBC Europe” adlı alt kol çatısında toplanmıştı.

Avrupa’da sağladığı imaj ile beraber anavatanı Çin ve çevre Asya ülkelerine yatırım yapmayı da ihmal etmeyen ICBC’nin; Asya’daki en önemli hamlesi ise Fortis Bank’ın Hong Kong’taki tüm haklarını satın alması ve bünyesine katmasıdır. Bankanın bu coğrafyadaki faaliyetleri de “ICBC Asia” çatısı altında toplanmıştır.

Jian Jianqing

Jian Jianqing

ICBC’nin sahibi kim?

İlerleyen yıllarla beraber şartların değişmesi üzerine ICBC de buna uyum sağlamış; saf kan bir devlet bankası olma statüsünden vazgeçerek varlığının bir kısmını özel yatırımcılara açmıştır. Türkçe ismi “Çin Endüstri ve Ticaret Bankası” olan ICBC’nin günümüzde Goldmn Sachs, Dresdner Bank ve American Express gibi büyük yatırım ortakları mevcuttur.

Tüm dünyada 380.000’e yakın çalışanı bulunan ICBC’nin bugünkü yönetim kurulu başkanı Jiang Jianqing iken; başkan vekili ise Luo Xi’dir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.