HÜRRİYET KİMİN-KURUCUSU KİM?

Yıl 1896, koca Osmanlı Sadrazamnının torunu Sedat Simavi İstanbul’da Dünya’ya geldi. Baba Hamdi Bey ise Samsun mutasarrıfı idi. İstanbul’da varlıklı sayılabilecek bir ailenin çocuğu idi Sedat Simavi…

O zamanlar Kadıköy’de bulunan Saint Joseph Fransız Lisesinde okuyan Sedat Simavi buradan naklini Galatasaray Lisesi’ne aldırdı. Kesmedi tabi kadıköy ortamı biraz Taksim’de takılmak istemiş olsa gerek… 1912 yılında liseyi Galatasay’dan mezun olarak bitirdi. 16 yaşında lise mezunu olarak hayata atılan Sedat Simavi ilk olarak mezun olduğu lisenin “tarih öğretmenliği” görevini yaptı. İlginçtir ki o zamanlar 16’sında liseden mezun olunabiliyormuş. Üstüne de herhangi bir yüksekokul okumadan direk en iyi lisede tarih öğretmeni olmayı başarabilmiştir. O dönemin şartlarında böyle kolaymış bu işler tabi. Birkaç yıl öğretmenlik yaptıktan sonra bu işin kendine göre olmadığını gören Sedat Simavi istifasını basmıştır ve “yazı hayatına” ilk olarak bu istifadan sonra başlamıştır.

İlk olarak 1916’da haftalık “hande” dergisini yayınlamaya başlamıştır. Ardından “İnci”, “Diken”, “Karikatür” isimli dergilerini yayımladı. “Yeni zenginler” ve de “Kadınlar Saltanatı” adlı karikatür albümlerini yazdıktan sonra 1920’de “dersaadet” adlı kurtuluş savaşı yıllarında haberler veren gazetesini çıkarmıştır. Tabi bu zamana kadar çeşitli türk filmlerinde de yönetmenlik yapmışlığı vardır.

Çok sayıda dergi çıkarmışlığı olan Sedat Simavi’nin “Güleryüz” isimli dergisi özellikle dikkat çekmektedir. Zira bu derginin yayım tarhi de kurtuluş yıllarına rastlamaktadır. O dönem savaşta bulunmayan Sedat Simavi bu dergilerle kuva-i milliye’cileri motive etmek maksadıyla destekleyici yayınlar yapmıştır.

Yıl 1 Mayıs 1948’i gösterdiğinde “Hürriyet Gazetesi” adıyla bir gazete kurmak için sermaye ve finansman arayışında olan Sedat Simavi’ye o dönemler “Burla biraderler” adıyla anılan Burla ailesi destek olmuştur. Burla ailesi şimdikinin Koç grubundan farksızdı o zamanlar. Ülkedeki imalat ve ithalatın önemli bir kısmı bu yahudi asıllı aile tarafından gerçekleştiriliyordu. Yine o dönemlerde 40’lı yıllarda kağıt imalatının hepsi “Burla Ailesi’nin” elindeydi. Yani Sedat Simavi’ye gazete kurması için destek çıkacak en mantıklı topluluk Burla’lardı. Sedat Simavi daha sonradan Hürriyet’te vereceği gazete ilanları ile Burla Ailesine borcunu ödemiştir.

Ancak Burla Ailes’nin yahudi asıllı olması ve Hürriyet Gazete’sinin yahudi sermayesiyle “İsrail’in kuruluşu ile aynı haftada kurulması; bazı kesimlerin eline karalama kampanyası için büyük fırsat vermişti. Yine de Hürriye Gazetesi yayın hayatına tam gaz devam etmiştir ve günümüze değin büyümesini sürdürmüştür.

Şu anda günlük 1.5 milyon kişiden daha fazla ziyaretçisi bulunan Hürriyet’in websitesi Avrupa’nın en çok ziyaret edilen 4. haber sitesi konumunda ve ülkenin en çok ziyaret edilen sitesidir(Google’dan sonra tabiki).

Hürriyet Gazetesi’nin sahibi kim?

Hürriyet Gazetesi şu an da Doğan Holding’e aittir. 1994’de ilk defa hisselerini satın alan Doğan Holding günümüzde tamamının sahibidir.

Hürriyet’i kim kurdu?

Yukarıdaki şuncacık yazıyı okumaya üşendiyseniz ve bu sorunun cevabı için buraya bakıyorsanız yuh artık. Kurucusu Sedat Simavi’dir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*