Hummer’ın sahibi kimdir?-Çok fonksiyonlu araçlarda son nokta

Ben asfaltta da, toprakta da, şehirde de, kırsalda da aynı aracı kullanırım. Bir de bunun üzerine hem yol kat ederim, hem savaşırım, hem uyurum diyenlere biçilmiş kaftan niteliğindeki bir aracın sahibini öğreneceğiz bugün.

Hummer’ı kim tasarladı?

Sahip olduğu askeri geçmişin verdiği avantajı kullanılarak arazi araçlarına yeni bir soluk kazandıran modelleri piyasaya sürülen Hummer; 1992 yılında AM General adlı Amerikalı bir otomotiv şirketi tarafından piyasaya sürülmüştür. AM General; ABD’nin Indiana eyaletinde kamyonet, askeri araç-jeep gibi ve daha sonra Hummer gibi sivil hayata uyarlanmış üretimler yapmak için konuşlanan; ABD ağır sanayisinin önemli kuruluşlarından biridir.

Askeri üretim örnek bir Humvee

Hummer gibi son derece dikkat çekici ve başarılı bir tasarıma imza atabilmesinde şüphesiz ki AM General’in önceki yıllarda askeri sektörden tecrübeli olması etkili olmuştur. Şöyle ki; askeri araçlarda gösterişin, dış kaplamanın, estetiğin neredeyse hiç önemi yoktur. Hız, gürültü miktarı, yakıt sarfiyatı, güç, çok fonksiyonluluk, işlevsellik, vuruş gücü… Yarın bir gün askeriyede tekniker, mühendis, vs olursanız ya da bir ürün sunarsanız aklınızda olsun; o adamlara bu dilden konuşacaksınız, yoksa ne yapmaya çalıştığınızı anlamazlar.:D Günümüzde tüm ülkelerin fazlasıyla hantallaşmış ve kurumsallaşmış askeri kanatlarının birçok ritüelini, kuralını anlamsız bulsam da ürünlerdeki ve tasarımlardaki bu askeri yaklaşımın sizi günlük hayatta da her türlü değişime ve önceden hesaplanamayacak engellere hazırlıklı kılacağı kesindir.

Ama gelin görün ki tamamen askeri ihtiyaçlar çerçevesinde yaşamıyoruz. Şehirde son derece nezih insanların arasındayız. Bu yüzden yarı askeri kalmak kaydıyla ürünlerimize biraz görsellik ve estetiklik katmamızda sakınca yoktur.

İşte zamanında AM General de aynısını demiş ve askeriden aldığı tecrübeye biraz görsellik ekleyerek Hummer’ı yaratmış. 1982 yılında; ABD ordusunun kara kuvvetleri için arazi koşullarına uygun ve çok amaçlı hafif zırhlı bir araç arayışına girmesi üzerine AM General; ordu için Humwee denilen bir askeri araç üretmiştir. Yıllar sonra aracın beğeni toplaması üzerine boyama, silahsızlaştırma, havalandırma, ses yalıtımı, stereo ses sistemleri, iç-dış dekorasyon gibi sivil yaşama yönelik işlevler geliştirilerek yeni bir model yaratılmış ve 1992 yılında “Hummer” adıyla  kullanıcıya sunulmuştur.

Bugün Hummer kimin?

Hummer modelinin beklentinin üzerinde bir başarı sağlaması diğer otomobil üreticilerinin de dikkatini çekmiş; 1999 yılında da o zamanlar otomotiv sektörünün devlerinden olan General Motors tarafından isim hakkı satın alınmıştır. Yani hala AM General tarafından tasarlanıp üretilmesine rağmen Hummer modelleri; satış ve pazarlama kısımlarında General Motors’a tabi olmuştur. Bu zaman dilimi boyunca Hummer’ın H1, H2 ve H3 modelleri piyasaya sürülmüştür.

Fakat ilerleyen yıllarda GM için işler iyi gitmemiş; bünyesindeki Hummer da bundan etkilenmiştir. 2009 yılında General Motors’un iflasını açıklaması ile Hummer araçlarının da üretimi durmuş; GM yetkilileri geleneğin devam edebilmesi için Hummer’a gelecek tekliflere açık olduklarını bildirmişlerdir.

Çin’den ve ABD’den birçok potansiyel alıcı çıksa da hiçbiri başarılı bir şekilde sonuçlanmamış; GM ile beraber Hummer da çökmek zorunda kalmıştır.

2004 model bir Hummer

Ama Hummer’ın üretici olan AM General bu durumdan etkilenmemiş ve aracın satışı için AM Mobility ile ortaklık kurarak yeni versiyon model için çalışmalara başlamıştır.

Humwee ile aynı konsepte sahip yeni versiyon modellerin ilki de 2015 Eylülünde V1 Gorilla ismiyle piyasaya sürülmüştür.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*