Hülsta’yı kimler kurdu?-Almanya’nın en eski mobilyacılarından

Yakın geçmişte kurulan birçok post-modern mobilya şirketinin aksine Hülsta; bir asra yakın geçmişe sahip, kökeninde on yılların ustalığının ve tecrübesinin bulunduğu bir mobilya üreticisidir. Almanya’da her kesimin büyük güven duyduğu ve tereddüt etmeden ürünlerini kullandığı bir marka olması da şirketin sahip olduğu hizmet kalitesinin bir ıspatı niteliğindedir.

Peki Hülsta; Almanya’nın dekorasyon-mobilya sektöründe sahip olduğu bu sağlam duruşu neye borçludur? Kaç yılında kimler tarafından temelleri atılmıştır? Günümüze gelinceye kadar hangi basamakları tırmanmıştır?

İşte küçük bir atölyeden kurumsallığa uzanmasıyla Hülsta’nın hikayesi:

Hülsta’nın kurucusu kim?

Öncelikle şirketin gayri resmi statüsünü belirtecek olursak Hülsta; tipik bir aile şirketidir. Yani format olarak lider bir kurucu ve akrabalarından oluşan yönetim kurulu ile yola çıkmış bildiğimiz firmalarla bire bir aynıdır. “O zaman tam olarak kurucusu kim?” diye soruyorsanız hemen yazalım: Hülsta; 1940 yılında Alois Hüls tarafından Almanya’nın Stadthlohn şehrinde kurulmuştur. İsmin nereden geldiğini de dikkatli olanlar fark etmiştir: “Hüls” soy ismi ile Stadthlohn’daki “Sta” kısmını birleştirin: Buyrun size Hülsta ismi… Yani Hüls ailesi; şirkete isim verirken hikayenin başlayan şehri de unutmamış.

Hülsta’nın kurucusu Alois HÜLS

Hülsta’nın sahibi

1940 yılında 10 çalışanıyla beraber üretime başladığı bu küçük atölyede Alois Hüls; 20 yıllık sürede şirketi istikrarlı bir şekilde büyütmüş; Hülsta markasını daha çok bilinen bir isim haline getirmiştir. Geçilen bu zorlu aşamalardan sonra şirket yeni bir yapılanmaya girmiş; 1959 yılında da Hülsta markası olarak piyasaya giriş yapmıştır. Yani Hülsta; 1940 yılında kurulmuş fakat bu isimle 1959 yılında faaliyet göstermeye başlamıştır.

1960 yılında; 1953’ten beri şirkette çeşitli görevlerde bulunan oğul Karl Hüls’ün işlerin başına geçmesiyle üretim yeni bir boyut kazanmış; şirket 2000’li yıllara muazzam bir potansiyel eşliğinde girmiştir.

Hülsta kimin?

Günümüzde 1300’e yakın çalışanı bulunan ve tüm dünya çapında hizmet veren Hülsta’da yönetim kurulu başkanı Ludwig Hüls iken; diğer kurul üyelerini ise Michael Espenhahn ve Dr. Matthias Becker oluşturmaktadır.

Dolayısıyla şirketin sahibi hala Hüls Ailesi’dir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*