HTC kimindir?-Tayvanlı bir başarısızlık öyküsü…

Htc diye anılan elektronik cihazlar üreten firma kurulduğu yıl olan 1997’den beri birçok başarılara imza atmıştır. Hatta ilk android akıllı telefonun Samsung’dan bile önce HTC fabrikalarından çıktığı bilinen bir gerçektir. Cher Wang ve Peter Chou tarafından kurulan firma ilk kurulduğunda daha çok notebook(laptop) üreticisi olarak piyasaya adını duyurmuştu. İlk android telefondan sonra Microsoft destekli ilk telefonu ve de 3G destekli ilk akıllı telefonu HTC firması üretmiştir. Hatta Dünya’nın ilk dokunmatik telefonunu da bu firma üretmiştir(ODM adında HP ve de Palm marka parçalar vasıtasıyla).

•Htc firması, 2007’da birçoğumuzun adını dahi daha evvelden duymadığı ancak arkaplandaki dev akıllı telefon parçası üreticisi “Dopod İnternational”‘ı satın almıştır. Bunun ardından 2009’da “quietly brilliant” sloganıyla Dünya’ya açılmıştır. Küresel pazarlarda fırtınalar estiren Htc şirketi ilk pazarlama kampanyasını yaptığı 2009’dan bu yana onlarca akıllı telefon modelini piyasaya sunmuştur.

•Yine 2010’da Amerika’nın ilk 4g telefonunu piyasaya sürmüştür(HTC Evo 4G adıyla). 2010’da Çinli ortağı “China Mobile” ile anlaşan HTC üretimini Çin üzerinden gerçekleştirmeye başlamıştır. Hatta aynı yıl 24.6 milyon cep telefonu satarak rekor kırmıştır.

•2011 yılında ise Samsung ve Apple’ın ardından Dünya’nın en büyük telefon üreticisi konumuna gelmiştir HTC. Hatta Amerikan Pazarının çoğunu o elinde tutuyordu.

•Ancak ne olduysa 2012 ve sonrasında oldu. Firmaya bu yıllarda resmen nazar değdi. Satışlar Apple ve Samsung rekabeti nedeniyle allak bullak oldu. Firma 2014’de resmen zarar açıkladı. Rakipleri milyarlarca dolar ner kar açıklarken onun zarar açıklaması da bir çok eleştiri konusu oldu. Hatta Google’ın bile kendisine has tablet ve telefon üretmesi için seçtiği firma HTC iken. En iyi tasarım ve donanım ödülünü arka arkaya halen HTC alırken satış rakamlarının böyle yıkılması şaşırtıcıydı.

İşte burada teknolojinin “pazarlama ve de reklamcılık” alanında yenilmesi yatmaktadır. Günümüzde her ne kadar teknoloji önemli olsa da halen bu yenilikleri kullanacak olan varlık, geniş halk kitleleri olduğu için “etiket“, “dış görünüş” ve de “marka imajı” çok önemlidir. İşte bu sebeple “HTC kimindir” diye soran insanların markayı nasıl gördüğü çok önemlidir. Rekabeti iyi analiz edip, müşteriyi iyi analiz edip ürününüze verdiğiniz önemin 2 katını da müşteriye vermelisiniz. Onların beynine markayı bir “ilah” gibi kazımalısınız.

Bilenler çok iyi bilir HTC One modelinin aynı yıl piyasaya sürülen Apple’dan en az 4 kat daha güçlü donanımlara sahip olduğunu… Ancak geniş halk kitleleri bunu bilmez, onlar sadece marka imajını ve verdikleri paranın karşılığı elde edebilecekleri prestiji bilirler…

Htc’yi kim kurdu?

HTC’yi Cher Wang ve Peter Chou kurmuştur.

Peter Chou (solda), Cher Wang (sağda)

Özellikle Cher Wang adlı Tayvanlı bayanın hayatı çok ilginçtir. Kendisi Oakland’da lise ve de Berkeley’de(California Üniversitesi’nde) lisans eğitimini almıştır. 1958 doğumlu bu bayan 2014’de Forbes tarafından Dünya’nın en güçlü 54. kadını ünvanı almıştır. 9 milyar dolara yakın serveti vardır. Babası petrokimya ve de plastik üreticisi olan Cher Wang’ın politikayla da içli dışlı olduğu bilinmektedir.

Htc’nin sahibi kimdir?

Beyler bu soruyu görmemiş olayım. Böylesine firmaların sahibi falan olmaz. Gidin araştırın isterseniz, hatta şirkete mail atın, ayağına gidin yine bulamayacaksınız. Binlerce hissedarı vardır HTC’nin. Ancak çoğunluk hisseleri tabiki Çinli ve Tavyan’lı şirketlere aittir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

  1. Bu tlf çok güzel amam saj da çok sorun yaşıyoruz bir 8 Arkdasim bu tlf da aldık onların tlf sorun olmuyor sadece benim tlf sorun çıktı kaç defa servise gönderdim se olmadı ne yapma gerekiyor saygilarla

  2. HTC yöneticilerine sitemimdir.HTC batmaya mahkümdür bence..benim 3 htc tlf..şuan kullandığım M9 PLUS…1,5 YIL oldu alalı..android 6 kurulu..neden..M9 za günceleme veriyorda M9+ vermiyor plus onun üstü..anlaşılan plus sürümlerini almamamız gerekiyor….Birde.. yüksek fiyata satıyor..türkiyede..M11 4,500 fiyat koymuş..o paraya gidip Ayfon alırım..ayfon çokmu kalitelimi..yok ama..sattığı cıhazın arkasında duruyor..değer kaybı olmuyor…yazılımı süper..özellik olarak HTC den düşük olan cihazı…htc den daha hızlı çalışıyor…hele türkiyede..hic satılmıyor..ancak internet üzerinden satan fimalarda bulursun…vatanda yok teknosa da yok…sayacak çok eksikler var..kazanmak istiyorsa..önce ..HİZMET VERECSKİ..karşılığını alacak..sağlam tlf..onuda söylim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*